Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Slovensko

KBS sa chce vrátiť k používaniu nedele ako dňa pracovného pokoja

Na ilustračnej snímke ghanský kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson, predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj, počas medzinárodnej konferencie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) na tému Katolícka cirkev a ľudské práva 4. marca 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Turanovič

Témou Pastierskeho listu, ktorý bude vo všetkých farnostiach prečítaný v prvú adventnú nedeľu 27. novembra, bude zdôraznenie podpory iniciatívy za voľnú nedeľu.

Spišská Nová Ves 12. októbra (TASR) – Témou Pastierskeho listu, ktorý bude vo všetkých farnostiach prečítaný v prvú adventnú nedeľu 27. novembra, bude zdôraznenie podpory iniciatívy za voľnú nedeľu. Uviedol to dnes na brífingu po skončení 85. plenárneho zasadnutia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) v Spišskej Novej Vsi generálny sekretár KBS Marián Chovanec. Biskupi zasadali od utorka 11. októbra.

"Cieľom je vrátiť sa k používaniu nedele ako dňa pracovného pokoja, ktorý je osožný pre regeneráciu síl každého jedinca, pre dobro rodín i pre duchovné dobro veriacich," povedal Chovanec. Prvým krokom podľa predsedu KBS Stanislava Zvolenského je napísanie Pastierskeho listu, ktorý prirodzene vyvolá diskusiu vo farnostiach. Podľa jeho slov je na začiatku potrebné začať od seba. "Táto téma nie je nová, neotvárame ju, pretože pretrváva. Z minulosti vieme, aké sú postoje niektorých inštitúcií. Konkrétne rokovania s odborármi a ani s politikmi nie sú zatiaľ otvorené," objasnil Zvolenský. Biskupi chcú zároveň apelovať na predstaviteľov krajiny, aby iniciatíve za voľnú nedeľu venovali pozornosť v spoločenskej a politickej oblasti.

Členovia KBS si vypočuli aj správu o činnosti Slovenskej katolíckej charity (SKCH). V rámci humanitárnej pomoci sa katolícka charita v poslednom období sústredila pomoc utečencom v severnom Iraku, Kurdistane, Jordánsku a Libanone. "Projekty pomoci boli financované najmä zo zbierky KBS pre prenasledovaných kresťanov a tiež z vlastnej zbierky charity. Charita plánuje uskutočniť štyri projekty na Blízkom východe za 250.000 eur," povedal Chovanec. V spolupráci s rakúskou charitou pomôže aj obetiam zemetrasenia v Nepále, konkrétne sa bude podieľať na obnove miestnej materskej školy. Tradičná zbierka Pôstna krabička pre Afriku podľa Chovanca dosiahla najvyšší výnos vo svojej doterajšej existencie, vyzbieralo sa takmer 200.000 eur. Finančné prostriedky budú použité aj na prevádzku rozvojového centra v Ugande, kde sa SKCH stará o 45 HIV pozitívnych detí. "Jej dobrovoľníci pomáhajú s monitorovaním zhruba 260 detí, ktoré žijú v blízkosti centra a sú zaradené do projektu Adopcia na diaľku. Tento projekt sa stará o 265 detí na Haiti, 196 na Ukrajine, 1117 v Indii, 196 vo Vietname, 370 v Ugande, 259 v Albánsku a 89 v Kazachstane," vymenoval Chovanec. Zvolenský poznamenal, že tento projekt funguje na Slovensku zhruba desať rokov a každým rokom zaznamenávajú nárast adoptovaných detí. "Človek podporuje istou sumou peňazí konkrétne dieťa, je oboznámený s jeho identitou a podporuje finančne najmä jeho vzdelávanie," uviedol Zvolenský.

SKCH na prelome júla a augusta distribuovala aj potravinové balíčky, v tomto období ich rozdala zhruba 46.000. Pokračovať v tom bude v novembri a februári 2017. "Na výzvu Svätého Otca sa slovenské diecézy zapojili do zbierky pre Ukrajinu, ktorej výnos vo výške takmer 470.000 eur bol odoslaný na pomoc ukrajinskému ľudu," zhodnotil Chovanec.