Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. február 2025Meniny má Miloslava
< sekcia Slovensko

Clevelandská dohoda z roku 1915 žiadala samostatnosť Čiech a Slovenska

Signatármi Clevelandskej dohody za slovenskú stranu boli Ivan Daxner a Albert Pavol Mamatej. Za českú stranu dohodu podpísali Ludvík Fisher a Josef Tvrzický – Kramer.

Bratislava 25. októbra (TASR) - V americkom Clevelande sa 22. októbra 1915 začala dvojdňová spoločná konferencia amerických Slovákov a Čechov. Počas nej prijali zástupcovia Českého národného združenia a Slovenskej ligy v Amerike dohodu na podporu úsilia o oslobodenie Čechov a Slovákov spod cudzej nadvlády (oba národy žili v rakúsko-uhorskej monarchii). Zároveň nastolili požiadavku samostatného spoločného štátu Čechov a Slovákov s federatívnym usporiadaním. K tomu malo dôjsť po skončení práve vrcholiacej prvej svetovej vojny.

Clevelandská dohoda bol program s piatimi základnými bodmi. Prvým bola požiadavka samostatnosti Čiech a Slovenska. V druhom bode sa hovorilo o spojení českého a slovenského národa vo federatívnom zväzku štátov, s úplnou národnou autonómiou Slovenska, ktoré by malo vlastný snem, štátnu správu a kultúrnu slobodu. Jej prejavom malo byť používanie slovenského jazyka. Slovensko malo mať aj vlastnú finančnú a politickú správu. Podľa tretieho bodu malo byť volebné právo všeobecné, tajné a priame. Forma vlády podľa štvrtého bodu mala byť personálna únia s demokratickým zriadením štátu. Podľa posledného ustanovenia tieto body tvorili základ predbežnej obojstrannej dohody a mohli byť doplnené, prípadne rozšírené, len na základe súhlasu oboch strán, ktoré dohodu podpísali (České národné združenie a Slovenská liga v Amerike).

Signatármi Clevelandskej dohody za slovenskú stranu boli Ivan Daxner a Albert Pavol Mamatej. Za českú stranu dohodu podpísali Ludvík Fisher a Josef Tvrzický – Kramer.

Prijatie Clevelandskej dohody bolo jedným z prelomov v dejinách oboch národov. Predznamenalo vznik ich spoločného štátu, ku ktorému došlo 28. októbra 1918, ale nie s predpokladaným federálnym usporiadaním. Zmluva o federácii bola podpísaná až v roku 1968.

Prezident: Udržateľné riešenie vojny na Ukrajine je nemožné bez Európy

Pellegrini sa počas záverečného dňa 61. ročníka MSC stretol s fínskym prezidentom Alexandrom Stubbom aj zástupcami spoločnosti Meta.

,aktualizované 

- Okolie Neapolu zasiahla v nedeľu séria slabších avšak citeľných zemetrasení. Najsilnejší z otrasov mal magnitúdu 3,9, informuje agentúra DPA na základe údajov talianskeho Národného ústavu geológie a vulkanológie (INGV).

- Najmenej osem obetí si vyžiadali záplavy na stredovýchode Spojených štátov, ktoré vyvolali prívalové dažde. Sever USA zasa sužujú silné mrazy a v niektorých regiónoch juhovýchodných štátov vydali miestne úrady výstrahy pred tornádami.

- Rozhovory o druhej fáze dohody o prímerí v Pásme Gaze a výmene izraelských rukojemníkov za uväznených Palestínčanov budú pokračovať nasledujúci týždeň na utajovanom mieste.

- Futbalisti TSG 1899 Hoffenheim získali v 21. kole Bundesligy cenné tri body v boji o zotrvanie medzi nemeckou elitou, na trávniku Werderu Brémy vyhrali 3:1. V neúplnej tabuľke zostali s 21 bodmi na 15. mieste, čím by sa vyhli na konci sezóny baráži.

- Desaťtisíce ľudí protestovali v Berlíne proti krajnej pravici. Organizátori odhadli účasť na 38.000, kým podľa polície na protest na námestí Bebelplatz prišlo okolo 30.000 ľudí, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

- Policajti z Dolného Kubína žiadajú verejnosť o pomoc pri pátraní po nezvestnom 16-ročnom Rolandovi Mistríkovi prechodne žijúcom v Dolnom Kubíne. Nezvestný je od soboty (15. 2.). Informovala o tom žilinská krajská policajná hovorkyňa Daniela Kocková.

- V dôsledku dronového útoku ruských síl zostalo viac ako 100.000 ľudí v meste Mykolajiv na juhu Ukrajiny bez kúrenia. Uviedol to v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý obvinil Kremeľ, že útok na tamojšiu tepelnú elektráreň bol úmyselný.

- Jedenásť profesionálnych hasičov zo Žiliny a Rajca s piatimi kusmi techniky zasahovalo v nedeľu predpoludním pri požiari strechy rodinného domu v obci Poluvsie v Žilinskom okrese.

- Slovenská tenistka Tereza Mihalíková spoločne s Britkou Oliviou Nichollsovou postúpili do 2. kola štvorhry na turnaji WTA v Dubaji. Šiestu nasadenú taiwansko-ruskú dvojicu Chao-Čchi Čchan, Veronika Kudermetovová zdolali 6:4, 6:2.

- Na Martinských holiach zomrel v nedeľu po kolapse 48-ročný slovenský turista. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- V noci na nedeľu namerali v Oravskej Polhore mínus 17 stupňov Celzia V ďalších dňoch nočné mrazy v priemere zosilnejú. Informuje o tom na sociálnej sieti Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

- Ruská exilová opozičná aktivistka Julija Navaľná vyzvala v nedeľu svojich priaznivcov, aby bojovali za slobodné Rusko. Vyjadrila sa tak pri príležitosti prvého výročia smrti svojho manžela a lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného.

- V obci Ožďany v okrese Rimavská Sobota bolo nájdené telo 16-ročného mladíka so strelným poranením hlavy bez známok života.

- Ten, kto zachraňuje svoju krajinu, neporušuje žiadny zákon, napísal americký prezident Donald Trump na platforme X odkazujúc na citát francúzskeho cisára Napoleona Bonaparte.

- Najviac zarábajú na Slovensku zamestnanci súkromných zahraničných firiem, a to v priemere 1900 eur mesačne v hrubom.

- Policajná naháňačka, ku ktorej došlo v českom meste Kralupy nad Vltavou, sa skončila tragicky. Zahynul pri nej celoštátne hľadaný muž, informuje TASR podľa správy servera novinky.cz.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio pricestoval do Izraela, čím začal svoje plánované blízkovýchodné turné.

- Stovky ľudí sa zišli na pokojnej demonštrácii v čase konania Mníchovskej bezpečnostnej konferencie (MSC) v metropole nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko.

- Britský premiér Keir Starmer uviedol, že Európa sa musí chopiť "väčšej úlohy" v rámci NATO a spolupracovať s USA na "zaistení budúcnosti Ukrajiny".