Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. január 2025Meniny má Vincent
< sekcia Slovensko

CoFoE: SR musí byť aktívna pri integrácii kvalifikovaných Ukrajincov

Na archívnej snímke predseda KSK Rastislav Trnka. Foto: TASR František Iván

Podľa ústredného riaditeľa ZMOS Michala Kaliňáka by sa Slovensko mohlo inšpirovať skúsenosťami z minulosti, keď na Slovensko prišla vlna utečencov z okolia Černobyľu.

Bratislava 12. apríla (TASR) – Integrácia utečencov z Ukrajiny môže posilniť odborné kapacity Slovenska a pomôcť obsadiť pozície v profesiách, po ktorých je veľký dopyt. Štát by mal byť pri tom proaktívny a koordinovať sa s regiónmi pri využívaní nástrojov, ktoré ponúka Európska únia (EÚ). Zhodli sa na tom hostia diskusie v TASR TV v súvislosti s prebiehajúcou Konferenciou o budúcnosti Európy (CoFoE).

Prostredníctvom statusu dočasného útočiska majú utečenci z Ukrajiny možnosť získať v celej EÚ nielen prístup k zdravotnej a sociálnej starostlivosti, ale aj možnosť využiť ponuky pracovného trhu.

Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka upozorňuje, že ak Slovensko nezačne aktívne oslovovať potenciálnych uchádzačov a vytvárať podmienky pre ich efektívnu integráciu, odborný a kvalifikovaný personál medzi utečencami nebude mať problém nájsť si pôsobisko inde.

"Volajú nám partneri z Francúzska, Nemecka i ďalších krajín, vyhľadávajú ľudí na pozície, na ktorých majú personálny nedostatok," uviedol. Varuje, že ak sa Slovensko nezaktivizuje, potenciálna možnosť sa zmení na hroziaci hendikep. "Ak nezačneme v tomto konať, ostanú nám tu utečenci, ktorí budú v konečnom dôsledku najmä záťažou pre sociálny a zdravotný systém," naznačil.

Poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Miriam Lexmann (KDH, EĽS) je presvedčená, že i pre samotných utečencov je v súčasnej situácii rýchle začlenenie sa do spoločnosti najlepšou obranou pred traumami, ktoré v dôsledku vojny zažili vo svojej domovine. Pýta sa, prečo štát doteraz nezačal systematicky monitorovať odborný potenciál utečencov, napríklad v prípade chýbajúceho kvalifikovaného zdravotníckeho personálu.

"EÚ prostredníctvom finančných i legislatívnych nástrojov ponúka možnosti, ako takýchto ľudí rýchlo integrovať na pracovnom trhu a posilniť nimi zdravotnícky či školský sektor alebo oblasti hospodárstva, ktoré trpia nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Ako tieto ponúkané prostriedky na Slovensku využijeme, je však už iba nás,"
upozornila.

Na archívnej snímke europoslankyňa Miriam Lexmann.
Foto: TASR - Jakub Kotian


Veľvyslankyňa Mária Malová, zástupkyňa stálej predstaviteľky SR pri EÚ, pripomenula, že vzhľadom na dlhodobú vyťaženosť zdravotných systémov a potenciál utečencov hľadá EÚ spoločný prístup k uznávaniu kvalifikácie vrátane vzdelania zdravotníkov. "Status dočasnej ochrany umožňuje utečencom vykonávať prácu na zamestnanecký pomer, rovnako tak SZČO aktivity či odborné duálne vzdelávanie," informovala.

Podľa ústredného riaditeľa Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michala Kaliňáka by sa Slovensko mohlo inšpirovať skúsenosťami z minulosti, keď na Slovensko prišla vlna utečencov z okolia Černobyľu.

"V súčasnosti sú títo ľudia integrálnou súčasťou našich komunít, lebo bol stanovený premyslený a jasný spôsob ich integrácie – vedeli, kam pôjdu, aké je ich uplatnenie, v ktorých regiónoch sú potrební," poukázal. Štát by mal podľa neho postupovať rovnako aj v súčasnosti. "Toto je možnosť štátu podporiť vlastnú hospodársku politiku na úrovni regiónov a šanca znižovať regionálne rozdiely," vysvetlil.

SLEDUJEME: Schôdzu k odvolávaniu ukončili bez hlasovania

Vládna koalícia podľa Šimečku zmarila mimoriadne rokovanie, lebo nechce, aby argumenty, ako zlyhala, zazneli verejne.

,aktualizované 

- Futbalisti ŠK Slovan Bratislava nastúpili na svoj siedmy zápas hlavnej fázy Ligy majstrov s VfB Stuttgart v bráne s Dominikom Takáčom.

- Tri neznáme osoby sa pokúsili v utorok popoludní ilegálne prekročiť srbsko-maďarské hranice. Na pohraničnú stráž, ktorá ich vyzvala, aby priestor opustili, hodili ponad hraničné zábrany zápalné fľaše.

- Dvaja vyšetrujúci sudcovia vo Francúzsku vydali nový zatykač na zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý je ako hlavný veliteľ ozbrojených síl podozrivý zo spoluúčasti na bombovom útoku v sýrskom meste Dará z roku 2017.

- Agresii v školách by sa dalo predchádzať, chýbajú však školské podporné tímy. Upozornila na to prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková v súvislosti s nedávnym útokom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.

- Poslanci Európskeho parlamentu v utorok na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu diskutovali o údajnom sledovaní predstaviteľov Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) v Maďarsku. Tí tam pred rokmi skúmali aj firmu zaťa premiéra Viktora Orbána.

- Grónsko chce samo rozhodovať o svojej budúcnosti a neželá si stať sa americkým územím. Povedal to v utorok grónsky premiér Múte Egede. Reagoval tak na opätovné vyjadrenia nového amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že USA by mali prebrať kontrolu nad Grónskom.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vo svojom prejave na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose v súvislosti s bezpečnosťou Európy zdôraznil, že treba zaistiť, aby žiadna európska krajina nebola závislá od jediného dodávateľa energonosičov.

- Aktivistom organizácie Greenpeace sa v utorok v Davose - dejisku Svetového ekonomického fóra (WEF) - aj napriek prísnym bezpečnostným kontrolám podarilo zorganizovať krátky protest proti klimatickým zmenám.

- Opozícia hodila biely uterák do ringu a odstúpila od ďalšieho rokovania. Zľakla sa, o čom by sa mohlo na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR diskutovať. Na tlačovej konferencii to uviedli koaliční poslanci Ján Richter a Tibor Gašpar (obaja Smer-SD).

- Bulharsko bude naďalej zabezpečovať tranzit zemného plynu do Maďarska, čo je mimoriadne dôležité, pretože dnes je zásobovanie Maďarska z veľkej časti zabezpečené prostredníctvom plynovodu Turecký prúd (TurkStream).

- Okresný súd v Prešove v pondelok (20. 1.) zamietol žalobu rómskeho dievčaťa namietajúcu diskrimináciu v prístupe k vzdelaniu počas pandémie COVID-19.

- Vodca izraelskej opozície Jair Lapid vyzval premiéra Benjamina Netanjahua a jeho vládu, aby podali demisiu. Lapidova výzva súvisí s demisiou, ktorú podal náčelník generálneho štábu izraelských ozbrojených síl Herci Halevi.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz vyjadril v utorok opatrný optimizmus ohľadom nemecko-amerických vzťahov po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu. Na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v utorok uviedol, že prvé rozhovory s jeho administratívou boli dobré.

- Slovensko nachádza podporu aj zo strany Maďarska pri hľadaní možností dodávok plynu z južného smeru cez plynovod TurkStream. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po utorkovom stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Bratislave.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič sa v utorok na Svetovom ekonomickom fóre v Davose stretol s osobitným vyslancom EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a pre otázky západného Balkánu Miroslavom Lajčákom.

- Opozícia chce zozbierať podpisy na zvolanie ďalšej mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR na odvolanie vlády. Informoval o tom predseda PS Michal Šimečka s tým, že všetci opoziční poslanci odišli z utorkového rokovania parlamentu.

- Strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) môže byť v spolkovej krajine Sasko na východe krajiny označovaná za pravicovú extrémistickú skupinu, vyplýva z utorkového rozhodnutia krajinského odvolacieho súdu.

- Prezident SR Peter Pellegrini v stredu navštívi sídlo Slovenskej informačnej služby (SIS). Chce sa oboznámiť so všetkými relevantnými informáciami v súvislosti so správou, ktorá bola v utorok predmetom rokovania Národnej rady (NR) SR.

- Spontánne, priateľské a obsahovo bohaté. Také bolo podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) utorkové stretnutie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Bratislave.

- Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Rudolf Huliak odmietol ponuku byť podpredsedom NR SR. Novinárom to povedal šéf SNS Andrej Danko, ktorý mu chcel tento post prenechať.