Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 12. máj 2025Meniny má Pankrác
< sekcia Slovensko

Čoraz viac Slovákov trpí zvýšeným rizikom vzniku cukrovky

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Medzi príčiny, ktoré zvyšujú riziko vzniku cukrovky, patria dedičnosť, obezita, nedostatok fyzickej aktivity, stres.

Bratislava 27. novembra (TASR) - Čoraz viac Slovákov trpí prediabetom, teda stavom, ktorý znamená zvýšené riziko vzniku cukrovky. V súčasnosti je na Slovensku evidovaných viac ako 350.000 pacientov s diabetom, no viac ako 100.000 ľudí však nie je diagnostikovaných. V stredu na to na tlačovej konferencii upozornila Slovenská diabetologická spoločnosť (SDS). Prichádza preto s preventívnym programom ochorenia diabetes mellitus na rok 2020.

"Prediabetom nazývame stav pacientov, u ktorých sú hladiny krvného cukru príliš vysoké na to, aby sa považovali za normálne, ale nespĺňajú kritériá pre zjavnú cukrovku," uviedla diabetologička Zuzana Némethyová s dôvetkom, že s vyšším vekom sa pravdepodobnosť prediabetu zvyšuje. Priblížila, že medzi rizikové faktory prediabetu patria vysoký krvný tlak, obezita, nadváha, syndróm polycystických vaječníkov, pozitívna rodinná anamnéza výskytu diabetu mellitu druhého typu alebo metabolického syndrómu. Ochorenie väčšinou diagnostikujú pacientovi náhodne, keďže je bezpríznakové.

Vysvetlila, že medzi príčiny, ktoré zvyšujú riziko vzniku, patria dedičnosť, obezita, nedostatok fyzickej aktivity, stres. Najčastejšie však ide o kombináciu všetkých príčin. Pacienti s prediabetom majú podľa jej slov relatívne vysoké riziko rozvoja cukrovky v budúcnosti, ale aj vysoké riziko pre kardiovaskulárne ochorenie, teda predpoklad na srdcový infarkt či mozgovú mŕtvicu.

Diabetes mellitus je chronické ochorenie, pri ktorom sa v tele prestane vytvárať inzulín alebo sa ho netvorí dostatok, prípadne ho organizmus nedokáže správne využiť. Odborníci vysvetlili, že inzulín pomáha vstrebávať glukózu z krvi do tkanív, ktoré ho využívajú na svoju činnosť. Ak sa glukóza správne nespotrebuje, začne sa hromadiť a jej hladina v krvi sa s každým jedlom zvyšuje. Jej nadmerné množstvo v krvi postupne ničí krvné cievy, nervový systém, ale aj iné orgány a tkanivá. Práve toto je príčinou neskorších komplikácií, ako sú srdcovo-cievne ochorenia, poškodenie obličiek, nervov a ďalšie ochorenia, ktoré so sebou diabetes prináša.

Diabetologička Viera Doničová zas vysvetlila, že technológia liečby samotnej cukrovky postupuje "rýchlym krokom" vďaka novým technológiám. Život pacienta s diabetom je podľa jej slov neustálym procesom manažovania toho, čo zje a ako jedlo vplýva na stav jeho glykémie. "Neinvazívny spôsob kontinuálneho merania glykémie (CGM) je taký, ktorý nevyžaduje vpich senzoru pod kožu, ale je schopný získať informáciu o hladine krvného cukru bez zásahu do tela diabetika," priblížila jednu z technológií, ktorá sa pri liečbe využíva. CGM tak poskytuje štatistiku meraní, ktoré zjednodušujú nastavenie a časovanie inzulínu, ako aj vhodné dávkovanie.

Jednou z nepríjemností, ktoré ochorenie prináša, je diabetická noha. Tá je zároveň jedným z hlavných dôvodov hospitalizácie pacientov s diabetom, podieľa sa na zvyšovaní morbidity a mortality a v Európe je najčastejšou netraumatickou príčinou amputácie končatiny. Odhaduje sa, že asi len u desiatich percent diabetikov je pri návšteve lekára skontrolovaný aj stav dolných končatín. Potrebné je každodenné vyšetrenie chodidiel samotným pacientom alebo príbuzným. Pre syndróm diabetickej nohy ju na Slovensku každoročne amputujú viac ako 450 pacientom s diabetom.

SDS preto na budúci rok pripravila preventívny program s názvom "Starostlivosť, dostupnosť, spolupráca". Jeho cieľom je poukázať na prevenciu pred cukrovkou, respektíve na dôležitosť liečby tohto ochorenia. "V prevencii cukrovky je veľmi podstatné klásť dôraz na pravidelný pohyb, pričom najjednoduchšie je ho možné zabezpečiť obyčajnou chôdzou. V tejto oblasti bude SDS spolupracovať aj s inými občianskymi združeniami alebo nadáciami," vysvetlila prezidentka SDS a diabetologička Katarína Rašlová.

Ako doplnil diabetológ Zbynek Schroner, do kampane sa budú môcť zapojiť firmy so svojimi zamestnancami, ktorým SDS poskytne preventívne merania a edukáciu o tom, aká dôležitá je pravidelná fyzická aktivita a strava, ktorá obsahuje málo jednoduchých cukrov a tukov, a aké dôležité je jesť denne zeleninu.

Rada STVR zvolila za novú generálnu riaditeľku Martinu Flašíkovú

Flašíková v súčasnosti pracuje ako šéfka televíznej sekcie STVR, vo verejnoprávnej televízii pracovala už v minulosti.

,aktualizované 

- Francúzsko ostro odmietlo fámy, že francúzsky prezident Emmanuel Macron mal minulý týždeň vo vlaku na ceste do Kyjeva v prítomnosti ďalších politikov balíček s kokaínom.

- Švajčiarsky farmaceutický koncern Roche plánuje investovať stovky miliónov dolárov do nového závodu v USA.

- Palestínske militantné hnutie Hamas odovzdalo do rúk Červeného kríža 21-ročného americko-izraelského rukojemníka Edana Alexandra, ktorého zadržiavalo v Pásme Gazy, uviedli izraelské médiá.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom treťom zápase na MS v Štokholme po 2. tretine s Rakúskom 1:2.

- Britská polícia vyšetruje nočný požiar v dome premiéra Keira Starmera na severe Londýna. Pri incidente, ktorý spôsobil škodu na vchodových dverách, sa nikto nezranil, informoval denník The Times.

- Americký prezident Donald Trump podľa svojich slov zvažuje, že vycestuje do Istanbulu, kde by sa vo štvrtok mohli uskutočniť priame rokovania medzi predstaviteľmi Ruska a Ukrajiny.

- Švédska kontrarozviedka SÄPO oznámila zadržanie jednej osoby, ktorú podozrieva zo špionáže v hlavnom meste Štokholm.

- Americký akciový trh zaznamenal na začiatku obchodovania výrazný rast. Reagoval tak na dohodu USA a Číny po rokovaniach vo Švajčiarsku, ktorá znamená výrazné zmiernenie obchodného konfliktu ohrozujúceho vyhliadky svetovej ekonomiky.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom treťom zápase na MS v Štokholme po 1. tretine s Rakúskom 0:2.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok vyhlásil, že ultimáta európskych spojencov Ukrajiny týkajúce sa jeho súhlasu s prímerím na Ukrajine sú neprijateľné.

- Dôsledky slintačky a krívačky (SLAK) a dosahy transakčnej dane ohrozujú ceny slovenských mliečnych výrobkov. Uviedla to Zuzana Nouzovská, generálny sekretár Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ).

- Talian Carlo Ancelotti bude nový tréner brazílskej futbalovej reprezentácie. Terajší kouč Realu Madrid už s tamojšou federáciou podpísal kontrakt a národný tím prevezme 26. mája, deň po skončení španielskej La Ligy.

- Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru obvinil osobu J. B. za pokračujúci zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

- Žilinská krajská polícia upozorňuje na neprejazdnú cestu I/18 v Strečnianskej úžine medzi Žilinou a Martinom.

- Predstavitelia regionálneho školstva podporujú novelu zákona o odmeňovaní pedagogických a odborných zamestnancov, ktorá prináša nový príplatok za hodnotenie kvality výkonu zamestnanca.

- Izrael požiadal sudcov Medzinárodného trestného súdu (ICC) o stiahnutie zatýkacieho rozkazu na premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta, kým ICC preskúma námietky Izraela.

- Hasiči aktuálne zasahujú pri požiari domov v Moldave nad Bodvou. Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach o tom informuje na sociálnej sieti.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) na ukončenie tendra na nové počítače. Hovorí o predraženej rámcovej zmluve a odvoláva sa pri tom na analýzu Útvaru hodnoty za peniaze rezortu financií.

- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) odmieta kritiku nákupu počítačov. Upozorňuje na to, že ide o rámcovú zmluvu, teda rámec na výmenu výpočtovej techniky pre celú verejnú správu, nie konkrétny nákup.