Cyklus Ghibli svet v Kine Lumiére uvedie počas augusta a septembra šesť filmov. Sú medzi nimi známe i menej známe snímky.
Japonské štúdio Ghibli vzniklo v roku 1985 a stoja za ním dve výrazné autorské osobnosti, režiséri Hajao Mijazaki a Isao Takahata. "Už takmer štyridsať rokov svojou tvorbou oslovuje publikum rôznych generácií po celom svete, a to predovšetkým vďaka unikátnej estetike anime, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou japonskej populárnej kultúry a spoločnosti," približuje SFÚ. Dodáva, že hlavnou tvárou štúdia je predovšetkým Mijazaki. "A to vďaka medzinárodne úspešným filmom, v ktorých mieša nostalgickú lásku k západným dobrodružným príbehom s nesentimentálnym pohľadom na aktuálne témy," poznamenáva k filmárovi, ktorého dva filmy Cesta do fantázie (2001) a Chlapec a volavka (2023) získali Oscara za najlepší celovečerný animovaný film.
Martin Šugár, popularizátor japonskej mangy a anime, ktorý cyklus otvorí prednáškou, tvrdí, že japonské štúdio je považované za synonymum umeleckej nádhery, kvalitného rozprávačstva, nezabudnuteľných postáv a hlbokých myšlienok, ktoré nie sú divákovi podávané prvoplánovo. "Ghibliovky síce môžu divákovi pripadať ako filmy určené najmä deťom, ale ich zobrazenie tém, ako sú dospievanie, hľadanie svojej identity, lásky, ale i osamelosť, strata najbližších, vyrovnávanie sa so smútkom i neuhnutie zo svojich zásad navzdory nepriazni osudu sú nadčasové a ponúknu veľa aj dospelému publiku," dodal.
Cyklus Ghibli svet v Kine Lumiére uvedie počas augusta a septembra šesť filmov. Sú medzi nimi známe i menej známe snímky. V programe má aj zatiaľ posledný Mijazakiho film Chlapec a volavka, v ktorom sa dospievajúci chlapec zoznámi s volavkou a vydáva sa s ňou za poznaním. V obľúbenom filme, ktorý vie divákov osloviť aj po viac ako tridsiatich rokoch od svojho vzniku, Môj sused Totoro (1988), sa dve dievčatá spriatelia s lesnými duchmi na čele s obrovským chlpáčom Totorom a prežijú s nimi najväčšie dobrodružstvo svojho života.