Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. január 2025Meniny má Vincent
< sekcia Slovensko

Saková: Ministri vnútra V4 sa dohodli na užších vzájomných rokovaniach

Na snímke ministerka vnútra SR Denisa Saková počas tlačovej konferencie ministrov vnútra Vyšehradskej štvorky (V4) po spoločných rokovaniach v priestoroch historickej budovy NR SR 16. októbra 2018 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Ministri sa venovali aj otázke kapacít ľudských zdrojov agentúry Frontex. Členské krajiny by mali poskytnúť 10.000 expertov.

Bratislava 16. októbra (TASR) - Ministri vnútra krajín V4 sa dohodli na zdieľaní informácií a diskusiách o postupoch či súhlase s nariadeniami Európskej komisie. Uviedla to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) po utorkovom rokovaní s rezortnými kolegami z krajín V4 a Rakúska v Bratislave. Venovali sa novému nariadeniu o európskej pohraničnej a pobrežnej stráži a tiež koordinácii vysielaní policajtov do krajín západného Balkánu.

Ministri krajín V4 sa podľa Sakovej zhodli, že nové nariadenie komisie o európskej pobrežnej a pohraničnej stráži má dva pozitívne aspekty, a to najmä posilnené možnosti Frontexu a rozšírenie možností agentúry v prípade spolupráce s tretími krajinami. "Úloha Frontexu v zabezpečovaní alebo v pomoci zabezpečiť efektívnu ochranu vonkajšej Schengenskej hranice má byť skutočne len podporná funkcia pre jednotlivé členské štáty a nemá nahrádzať jednotlivú povinnosť členských krajín pri ochrane svojich hraníc," povedala Saková.



Maďarský minister vnútra Sándor Pintér si myslí, že dôležité je práve zachovanie suverenity jednotlivých štátov. Frontex podľa neho musí zasahovať v jednotlivých krajinách adekvátne právnym predpisom daného štátu. Doplnil, že ministri sa zhodli na tom, že migračnú vlnu treba zastaviť čo najďalej od hraníc Schengenu.

Ministri diskutovali aj o jednotlivých úlohách Frontexu. Podľa Sakovej sa zhodli na tom, že treba jasne zadefinovať jednotlivé úlohy a kompetencie Frontexu. Spresniť by sa mali podmienky, za akých Frontex bude zasahovať a kto bude o zásahu rozhodovať, ale aj o prípadných sankciách a postihoch pre krajiny, ktoré pomoc Frontexu odmietnu. Za otáznu považujú ministri V4 aj dĺžku obdobia, počas ktorého bude Frontex v daných krajinách zasahovať. Jednotlivé body plánujú krajiny V4 prerokovať predtým, ako ich budú prezentovať na zasadnutí Európskej komisie.



Druhou témou rokovania ministrov vnútra bola Koordinácia vyslaní príslušníkov policajného zboru do krajín západného Balkánu. Ministri sa dohodli, že o poskytovaní pomoci treba v prvom rade komunikovať s tretími krajinami, ozrejmila Saková. Na základe feedbackov a informácií zo strany krajín západného Balkánu vypracuje pracovná skupina akčný plán, ktorý bude podkladom pre rozhodnutia ministrov vnútra krajín V4 ohľadom formy a rozsahu poskytovania pomoci. Podľa Pintéra tieto krajiny samy najlepšie vedia, čo potrebujú a v akej oblasti im treba pomôcť.

Ministri sa venovali aj otázke kapacít ľudských zdrojov agentúry Frontex. Členské krajiny by mali poskytnúť 10.000 expertov. Podľa Sakovej sa títo delia na dve kategórie. Mali by to byť zamestnanci na krátkodobé a dlhodobé vyslanie. Presný počet expertov vyčlenených na pomoc v rámci Frontexu zatiaľ nie je stanovený. Podľa ministra Pintéra treba počty vyslaných expertov prispôsobovať adekvátne k situácii. V prípade zásahu počas mierovej situácie v krajine bude podľa neho stačiť nižší počet zasahujúcich expertov ako v prípade mimoriadnej situácie. Saková zároveň doplnila, že v prvom rade je potrebné definovať úlohy a kompetencie Frontexu.

Výsledky rokovaní chcú krajiny V4 prezentovať na Salzburskom fóre, ktoré bude SR organizovať koncom novembra, a na ktoré sú prizvané aj krajiny západného Balkánu.

SLEDUJEME: Schôdzu k odvolávaniu ukončili bez hlasovania

Vládna koalícia podľa Šimečku zmarila mimoriadne rokovanie, lebo nechce, aby argumenty, ako zlyhala, zazneli verejne.

,aktualizované 

- Opozícia hodila biely uterák do ringu a odstúpila od ďalšieho rokovania. Zľakla sa, o čom by sa mohlo na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR diskutovať. Na tlačovej konferencii to uviedli koaliční poslanci Ján Richter a Tibor Gašpar (obaja Smer-SD).

- Bulharsko bude naďalej zabezpečovať tranzit zemného plynu do Maďarska, čo je mimoriadne dôležité, pretože dnes je zásobovanie Maďarska z veľkej časti zabezpečené prostredníctvom plynovodu Turecký prúd (TurkStream).

- Okresný súd v Prešove v pondelok (20. 1.) zamietol žalobu rómskeho dievčaťa namietajúcu diskrimináciu v prístupe k vzdelaniu počas pandémie COVID-19.

- Vodca izraelskej opozície Jair Lapid vyzval premiéra Benjamina Netanjahua a jeho vládu, aby podali demisiu. Lapidova výzva súvisí s demisiou, ktorú podal náčelník generálneho štábu izraelských ozbrojených síl Herci Halevi.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz vyjadril v utorok opatrný optimizmus ohľadom nemecko-amerických vzťahov po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu. Na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v utorok uviedol, že prvé rozhovory s jeho administratívou boli dobré.

- Slovensko nachádza podporu aj zo strany Maďarska pri hľadaní možností dodávok plynu z južného smeru cez plynovod TurkStream. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po utorkovom stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Bratislave.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič sa v utorok na Svetovom ekonomickom fóre v Davose stretol s osobitným vyslancom EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a pre otázky západného Balkánu Miroslavom Lajčákom.

- Opozícia chce zozbierať podpisy na zvolanie ďalšej mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR na odvolanie vlády. Informoval o tom predseda PS Michal Šimečka s tým, že všetci opoziční poslanci odišli z utorkového rokovania parlamentu.

- Strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) môže byť v spolkovej krajine Sasko na východe krajiny označovaná za pravicovú extrémistickú skupinu, vyplýva z utorkového rozhodnutia krajinského odvolacieho súdu.

- Prezident SR Peter Pellegrini v stredu navštívi sídlo Slovenskej informačnej služby (SIS). Chce sa oboznámiť so všetkými relevantnými informáciami v súvislosti so správou, ktorá bola v utorok predmetom rokovania Národnej rady (NR) SR.

- Spontánne, priateľské a obsahovo bohaté. Také bolo podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) utorkové stretnutie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Bratislave.

- Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Rudolf Huliak odmietol ponuku byť podpredsedom NR SR. Novinárom to povedal šéf SNS Andrej Danko, ktorý mu chcel tento post prenechať.

- Polícia objasnila sériu krádeží bicyklov, ku ktorým prišlo v poslednom období. Páchateľ mal podľa polície odcudziť približne 20 bicyklov z obytných domov a ich pivničných priestorov v rôznych častiach Trnavy.

- Rada EÚ pre finančné záležitosti bez problémov odobrila strednodobé plány hospodárenia Slovenska. Uviedol to v utorok v Bruseli minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) po zasadnutiach ministrov financií eurozóny a EÚ.

- Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vníma naliehavú potrebu riešenia nedostatku detských psychiatrov a intenzívne sa jej venuje. Zníženú dostupnosť zdravotnej starostlivosti v tomto odbore eviduje najmä na strednom a východnom Slovensku.

- Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v utorok varovala pred ekonomickým konfliktom s novou americkou administratívou pod vedením Donalda Trumpa.

- Polícia začala trestne stíhať 37-ročného muža, ktorý sa v pondelok vlámal do cudzieho bytu na Tomášikovej ulici v Bratislave. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Podľa českého prezidenta Petra Pavla je zásadné, ako sa nový americký prezident Donald Trump postaví k vojne na Ukrajine či k ekonomickým vzťahom s Európou.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz sa vyslovil za dotovanie elektromobilov vyrobených v Nemecku.

- To, že vláda vzala na vedomie Správu o činnosti splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára, považuje Lekárska fakulta (LF) Univerzity Komenského v Bratislave za nešťastný krok.