Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

D. Trnka zostáva naďalej obvinený, neuspel s opravným prostriedkom

Na archívnej snímke bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka prichádza na disciplinárnu komisiu Generálnej prokuratúry SR 2. júna 2020 v Bratislave. Foto: TASR – Jakub Kotian

Trnka je aktuálne aj disciplinárne stíhaný, disciplinárna komisia GP SR mala vo veci prvé ústne pojednávanie 2. júna.

Bratislava 12. júna (TASR) - Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka zostáva naďalej obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v kauze Gorila. Trnka na Generálnej prokuratúre (GP) SR neuspel s podaním mimoriadneho opravného prostriedku. TASR o tom informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

"Návrhu na zrušenie právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní podľa Trestného poriadku nebolo vyhovené," dodala hovorkyňa. Trnka je aktuálne aj disciplinárne stíhaný, disciplinárna komisia GP SR mala vo veci prvé ústne pojednávanie 2. júna. Odročené konanie, na ktorom sa má vykonať ďalšie dokazovanie, je pred komisiou predsedu Attilu Izsáka vytýčené na 23. júna.

Disciplinárneho priestupku sa mal Trnka dopustiť tým, že v októbri 2019 poskytol rozhovor televízii Markíza. Týkal sa zverejnenej nahrávky rozhovoru s podnikateľom Marianom K. v prípade kauzy Gorila. Ďalším dôvodom stíhania je časť rozhovoru pre túto televíziu k prepusteniu podnikateľa Jozefa M. z väzby z roku 2004. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v októbri 2019 Trnkovi dočasne pozastavil výkon funkcie, keďže bol naňho v ten deň podaný disciplinárny návrh za spomínané dva skutky. Trnka je obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, keďže neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku Gorila.

Trnku v januári zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) a obvinila z ďalšieho trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Vyšetrovateľ mu navrhoval väzbu v prípade medializovaného rozhovoru s exministrom financií Jánom Počiatkom okolo kauzy Lemikon. Rozhovor zachytila kamera, ktorú mal bývalý generálny prokurátor nainštalovanú v kancelárii. Z policajného zadržania ho však na príkaz prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) prepustili.