Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. október 2024Meniny má Sergej
< sekcia Slovensko

Ďalších 25 študentov absolvovalo Klimatickú akadémiu

Na snímke účastníci Klimatickej akadémie. Foto: TASR/Teraz.sk

Už tradične sa súčasťou týždňového programu akadémie stali prednášky so skúsenými lektormi a lektorkami z verejného i mimovládneho sektora, ale aj z prostredia biznisu či médií.

Bratislava 12. septembra (TASR) - Ďalších 25 absolventov Klimatickej akadémie si v piatok 13. septembra prevezme certifikáty z rúk bývalej prezidentky Zuzany Čaputovej. Práve počas jej prezidentského mandátu sa zrodila tradícia pravidelného vzdelávacieho podujatia určeného pre vysokoškolských študentov, ktorí sa zaujímajú o problematiku klimatickej zmeny. Pod záštitou exprezidentky sa Klimatická akadémia koná aj teraz na pôde Právneho inštitútu v Bratislave.

"Tento týždeň prebieha už 4. ročník Klimatickej akadémie. Počas funkčného obdobia Zuzany Čaputovej ju absolvovalo 75 študentov vysokých škôl, teraz k nim pribudnú ďalší," povedal pre TASR Lukáš Laczko, PR manažér projektu.

Už tradične sa súčasťou týždňového programu akadémie stali prednášky so skúsenými lektormi a lektorkami z verejného i mimovládneho sektora, ale aj z prostredia biznisu či médií. Rovnako mohli mladých ľudí osloviť exkurzie, workshopy či networkingové aktivity.

Medzi prednášajúcimi bol v 4. ročníku napríklad Juraj Zamkovský zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry s témou spravodlivej zelenej transformácie, rovnako sa účastníci mohli dozvedieť o klimatickom pláne hlavného mesta Bratislavy. Metropolitný inštitút Bratislavy pre záujemcov pripravil nielen prednášku, ale aj exkurziu k téme "Dôsledky zmeny klímy v Bratislave".

Záujem vzbudila téma o klimatickej diplomacii na pôde holandskej ambasády, ale aj návod jedného z obchodných reťazcov, ako neplytvať potravinami. Atraktívnou bola možnosť diskutovať s kanadským kozmológom a popularizátorom vedy Lawrenceom M. Kraussom.

"Klimatická akadémia nielen vzdeláva mladých ľudí v oblasti ochrany klímy, ale zároveň prepája študentov na ľudí z praxe a aj medzi sebou navzájom, čoho dôkazom sú už pravidelné stretnutia s našimi absolventmi. Mnohým z nich sa vďaka projektu podarilo naštartovať kariéru zameranú na problematiku ochrany klímy, či už išlo o významné stáže, štipendijné programy, ba dokonca aj pracovné ponuky. Nie sme teda len akousi školou, ale vytvárame tu živú komunitu ľudí, ktorí sa tejto téme venujú, a to nás veľmi teší," vysvetlil Laczko.

Práve v poslednom roku vedci upozorňujú na rastúce tempo klimatickej zmeny, keď od júna 2023 pretrváva séria mesiacov s rekordne vysokou globálnou teplotou. Minulý rok bol najteplejší v histórii meraní, pričom priemerná globálna teplota dosiahla 14,98 stupňa Celzia. Je to o 1,48 stupňa Celzia viac v porovnaní s predindustriálnym obdobím, ktorým sú podľa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) roky 1850 až 1900. Klíma planéty sa teda približuje ku kritickej hranici oteplenia o 1,5 stupňa Celzia.

Uplynulé obdobie od septembra 2023 do augusta 2024 malo globálnu teplotu v priemere až o 1,64 stupňa Celzia vyššiu v porovnaní s predindustriálnym normálom z rokov 1850-1900. Takisto Slovensko má za sebou rekordne teplé leto, na väčšine staníc najteplejšie od začiatku meteorologických meraní.