Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Danko dostal od SaS a Sme rodina návrhy k etickému kódexu

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS). Foto: TASR - Michal Svítok

Práve predseda NR SR ohlásil etický kódex .V parlamente sa pripraví návrh, ktorý pôjde na pripomienkovanie, podobne ako tomu bolo pri príprave novely rokovacieho poriadku.

Bratislava 16. decembra (TASR) - Návrhy k pripravovanému Etickému kódexu poslancov Národnej rady SR dali strany SaS a Sme rodina. TASR to potvrdila riaditeľka odboru komunikácie NR SR Zuzana Čižmáriková s tým, že návrhy mali strany dodať do 25. novembra.

"Do tohto dátumu podali návrhy dve strany – SaS a Sme rodina – Boris Kollár. Žiadne iné strany ani po tomto dátume nepredložili svoje návrhy," doplnila Čižmáriková. V parlamente sa podľa jej slov pripraví návrh, ktorý pôjde na pripomienkovanie, podobne ako tomu bolo pri príprave novely rokovacieho poriadku.

Etický kódex ohlásil predseda NR SR a SNS Andrej Danko. "V každom štáte, v každom parlamente je elementárna slušnosť byť dôstojne oblečený. Je dôležité, aby boli stanovené pravidlá, ktoré nebudú diskriminačné. A to všetko by malo byť obsiahnuté v etickom kódexe, ktorý bude hovoriť aj o iných veciach," povedal nedávno.

Podľa SaS sa má Etický kódex poslancov NRSR týkať oblasti finančných záujmov a konfliktov záujmov. Návrh hovorí o tom, že poslanci majú pri výkone svojho mandátu konať nestranne, poctivo, transparentne, svedomito, čestne, zodpovedne a úctivo voči reputácii parlamentu. Ďalej majú konať výlučne vo verejnom záujme a nemajú získavať, ani sa snažiť získať žiadnu priamu alebo nepriamu finančnú výhodu ani žiadnu inú odmenu.

SaS v návrhu definuje, kedy nastáva konflikt záujmov. Poslanec by mal svoj konflikt záujmov vyriešiť a ak to nie je schopný urobiť, mal by to oznámiť. Poslanci by mali podľa návrhu SaS ďalej predkladať vyhlásenie o finančných záujmoch pred skončením prvej schôdze, ktorá nasleduje po parlamentných voľbách.

Vyhlásenie o finančných záujmoch by malo obsahovať napríklad pracovné činnosti poslanca vykonávané počas troch rokov pred nástupom do funkcie v NR SR. Tiež akýkoľvek plat, ktorý poslanec dostáva za výkon mandátu v inom parlamente či akúkoľvek pravidelnú a v istých prípadoch aj príležitostnú zárobkovú činnosť, ktorú poslanec vykonáva súbežne s výkonom svojho mandátu.

Návrh hovorí aj od ďalších prípadoch, definuje tiež prijímanie darov. "Poslanci sa počas výkonu mandátu zdržia prijímania darov a iných výhod, okrem darov a výhod, ktorých približná hodnota je nižšia ako 50 eur, a ktoré boli poskytnuté na znak úcty voči poslancovi alebo ktoré boli poskytnuté na znak úcty voči poslancovi oficiálne zastupujúcemu," píše sa v návrhu SaS. Liberáli navrhujú aj možnosť pokutovať porušenie etického kódexu.

Hnutie Sme rodina poslalo listom Dankovi odporúčania, aby bol etický kódex vytvorený na základe dobrovoľnosti, aby sa k jeho dodržiavaniu zaväzovali písomne buď poslanci individuálne, alebo kluby. Pri tvorbe etického kódexu by sa parlament mohol podľa Sme rodina inšpirovať kódexmi z Dánska a Francúzska.

Za porušenie kódexu by podľa hnutia mohli hroziť sankcie ako pokarhanie a verejné ospravedlnenie. Hnutie by chcelo, aby tiež vznikla Etická komisia, ktorej predsedom by mohol byť napríklad služobne alebo vekovo najstarší poslanec. Sme rodina zároveň navrhuje vytvoriť pracovnú skupinu, ktorá by pripravila etický kódex a predložila ho na pripomienkové konanie poslaneckým klubom.

O etickom kódexe sa v parlamente nehovorí prvýkrát. V minulom volebnom období mal byť súčasťou novely rokovacieho poriadku, ale vypadol z nej. Vtedajší predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) podotkol, že by ho mal prijať nový parlament. Niekdajší návrh mal prikazovať poslancom správať sa slušne, rešpektovať dobré mravy, neprijímať dary z titulu funkcie či zdržať sa prejavov, ktoré narúšajú osobnú dôstojnosť iných poslancov. Etický kódex hovoril aj o lobingu, stretnutiach poslancov s lobistami a mal pamätať aj na prípadné roztržky v rokovacej sále.