Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

A. Danko končí s advokáciou, svoje majetky nebude rozvíjať podnikaním

Na snímke predseda NRSR Andrej Danko (SNS). Foto: TASR - Andrej Galica

Predseda parlamentu zdôraznil, že nie je majetkovo činný v kúpeľoch či spoločnostiach.

Bratislava 1. apríla (TASR) - Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) pozastavuje svoju advokátsku činnosť a mieni sa s ňou rozlúčiť. Sľubuje tiež, že nebude svoj majetok zvyšovať podnikaním. Majetkové priznanie podá čoskoro. Oznámil to na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave. Reagoval tým aj na článok o tom, že prostredníctvom podpory kúpeľníctva chce pomôcť kúpeľníkom, s ktorými je prepojený.

"Rozhodol som sa po útokoch pozastaviť výkon funkcie advokáta a následne po uzavretí účtovných operácií sa s profesiou advokáta rozlúčiť," povedal Danko. Ohradil sa voči medializovaným informáciám o podpore kúpeľníkov, ktoré sú podľa neho neoverené a hrubo zasahujú do jeho súkromného života.

Danko zdôraznil, že nie je majetkovo činný v kúpeľoch či spoločnostiach. "Mám jedinú spoločnosť, ktorá vlastní moje nehnuteľnosti," poznamenal. Odmieta aj prepojenie na finančnú skupinu J&T. Zároveň avizoval, že ako predseda parlamentu nebude konateľom žiadnych obchodných spoločností. "Ako advokát som nadobudol rôzne aktíva, ktoré vlastním. Ale nebudem rozvíjať svoje majetky podnikateľskou činnosťou ďalej počas tejto funkcie. Zriekam sa toho," vyhlásil.

Chce lepšiu identifikáciu majetkov funkcionárov

Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko je za prísnejšie majetkové priznania verejných funkcionárov. Vyplýva to z Dankových dnešných vyjadrení.

"Budem zástanca toho, aby sme v budúcnosti dosiahli identifikáciu majetkov tak, aby ľudia, ktorí zastávajú verejné funkcie, vedeli zdokladovať rozsah majetku, dispozičné práva. Aby sme sa dostali do stavu, kedy sa bude prísne rozlišovať, čo je štátne a čo súkromné. Každý má vedieť zdokladovať každé svoje auto, odkiaľ má jeho manželka kabelku, kabát," vyhlásil na tlačovej konferencii v Bratislave.

Majetkové priznania rieši ústavný zákon o konflikte záujmov. Už roky sa hovorí o sprísnení majetkových priznaní tak, aby sa z nich dalo vyčítať, či si verejný funkcionár mohol na svoj majetok zarobiť výkonom svojej funkcie, alebo nie. V parlamente bolo viacero návrhov noviel ústavného zákona aj v minulom volebnom období.

Jedným z nich bol návrh pracovnej skupiny, ktorú tvorili zástupcovia všetkých parlamentných strán. Zhodli sa na kompromisnom znení, ale Smer-SD od návrhu napokon odstúpil. Opozícia ho predložila sama, Smer-SD však napokon prišiel s vlastným návrhom. Ten bol oproti verzii pracovnej skupiny okresaný. Opozícia ho odmietla, pretože podľa nej bol nepostačujúci na kontrolu majetkov. Smer-SD tvrdil, že obsahoval všetko, čo opozícia žiadala. Vládna strana však bez opozície nemala dosť hlasov na jeho presadenie.