Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

A. DANKO: P. Paška neodstúpil pre tlak ulice, ale kvôli premiérovi

Andrej Danko v relácii POLITIKA Tu a teraz. Foto: Tablet.tv

"Ticho žasnem, keď si pár politikov z ulíc, ktorí podľa mňa v určitom momente len špičkujú situáciu, myslí, že Pavol Paška odstúpil pre tlak," povedal v rozhovore pre Teraz.sk Andrej Danko.

Bratislava 3. januára (TASR) - Aj keď bývalý predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška (Smer-SD) odôvodnil svoje rozhodnutie odísť z funkcie aj parlamentu neprimeraným tlakom ulice, podľa názoru predsedu SNS Andreja Danka to bolo inak. "Ticho žasnem, keď si pár politikov z ulíc, ktorí podľa mňa v určitom momente len špičkujú situáciu, myslí, že Pavol Paška odstúpil pre tlak. Pavol Paška odstúpil pre to, že to predseda vlády chcel. To znamená, že vnútorné mechanizmy Smeru dospeli do bodu, že treba robiť zmeny. Pretože predseda je zodpovedný za to, ako sa na neho bude pozerať volič pred voľbami," povedal v rozhovore pre Teraz.sk Andrej Danko.

"Chcem najprv jasne deklarovať, že nie som proti Robertovi Ficovi, ani za Roberta Fica. Som za určité hodnotové riešenia a za určitý posun Slovenskej republiky. Dnes sa tu hrajú hry, že alebo sme všetci za Roberta Fica, alebo všetci proti," vyhlásil predseda SNS. "Tieto hry sú ako za čias Vladimíra Mečiara a sú pre spoločnosť veľmi nebezpečné. Potom politici podliehajú rôznym trendom a dostávajú národ do hašterenia. Politika nemá byť o teátrach, ktoré sa tu dnes dejú," dodal.

"Politici demonštrujú na uliciach, že oni sú tí dobrí a tí v parlamente sú tí zlí. A pritom niektorí z tých, čo demonštrujú na uliciach proti tým v parlamente, sú pritom sami v parlamente, čo je už úplne nepochopiteľné," konštatoval predseda SNS.

Jeho strana sa podľa Danka nechce prioritne "škatuľkovať" ako pravicová alebo ako ľavicová, ale definuje sa ako národne orientovaná strana. "Podľa mňa treba prestať s pravicou, ľavicou, je mi až smiešne také to rátanie, či bude ľavica a Fico, alebo pravica. A pritom nám uteká reprivatizácia Slovenských elektrární, kedy by sme mali všetci ťahať za jedno lano," vyhlásil.

Smer-SD podľa neho dostal po voľbách, čo chcel. "Obrovskú moc v štáte. A s ňou prichádza aj obrovská zodpovednosť. A potom musí znášať úspechy aj neúspechy, aj lásku, aj zlobu ľudí. Politická strana Smer-SD má po polčase vládnutia právo na svoje vnútorné očistné mechanizmy, ktoré mne neprináleží komentovať," poznamenal na margo odchodu Pavla Pašku z vedenia NR SR.

"Nám ale prináleží hovoriť o tom, že sa veci v zdravotníctve neriešia systémovo. Že tu naozaj chýbajú pravidlá verejných obstarávaní pre nemocnice. Že chýba dokončenie transformácie nemocníc zo štátnych podnikov na akciové spoločnosti," povedal Danko.

"Že tu vznikajú šialené stavy šafárenia a rozhadzovania peňazí v oblasti, ktorá je finančne dlhodobo poddimenzovaná. A zisťujeme, že možno až tak poddimenzovaná nie je, keď sa tam zarábajú takéto peniaze. Že sa potom celý záujem spoločnosti prenesie na nejakého doktora, ktorý zoberie dvesto eur a akože ho rýchlo chytia pri korupcii, a znova idú do úzadia veľké veci, to je niekedy až komické sledovať," tvrdí Danko.

"Pre Smer-SD je nešťastné, že to nerieši systémovo. Prvá lastovička v podobe tlačovej besedy ministra zdravotníctva, že idú určovať služby, ktoré budú môcť nemocnice nakupovať, idú určovať pravidlá, je určite dobrým signálom. Na druhej strane, tieto pravidlá tu už mali byť dávno," dodal. "Neviem si predstaviť, prečo nevedia niekoho odstíhať, ak kúpi CT niekoľkokrát predražene. Ak sa tu predražovali veci na trhu niekoľkokrát, je to jasný signál, že došlo k porušeniu zákona o cenách," uzatvoril Danko.