Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Slovensko

Deň narcisov: Žltý kvet je symbol solidarity s onkologickými pacientmi

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Deň narcisov sa po prvý raz sa konal v roku 1997 v šiestich slovenských mestách.

Bratislava 11. apríla (TASR) - Žltý narcis - živý alebo umelý už 25 rokov vníma slovenská verejnosť ako symbol verejnej zbierky na pomoc onkologickým pacientom. Každoročne ju organizuje Liga proti rakovine (LPR). Z vyzbieraných peňazí Liga podporuje rozvoj diagnostiky, liečby, výskumu či vybavenie nemocníc a hospicov. Organizuje tiež bezplatné relaxačné pobyty pre pacientov, vedie Centrá pomoci s poskytovaním bezplatných služieb a financuje prevádzku Domov pre rodičov detí liečených na rakovinu v nemocnici. Zbierka ku Dňu narcisov má byť tento rok v júni.

Liga proti rakovine pomáha onkologickým pacientom už 31 rokov. Jej zakladateľkou bola v roku 1990 lekárka Eva Siracká. Až do 31. decembra 2020 bola aj prezidentkou tejto organizácie. S onkológiou prišla po prvý raz do kontaktu počas povinnej praxe na Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave, kde v roku 1951 promovala na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Neskôr sa do nemocnice vrátila ako mladá lekárka a bola prvou ženou na Slovensku, ktorá sa venovala rádioterapii.

Deň narcisov sa počas štvrťstoročia stal najväčšou verejnoprospešnou finančnou zbierkou na Slovensku. Po prvý raz sa konal v roku 1997 v šiestich slovenských mestách. Už vtedy dobrovoľníci chodili s pokladničkami, do ktorých ľudia vkladali príspevky, za čo dostali žltý - živý alebo umelý narcis a brožúrky o onkologických ochoreniach i možnostiach prevencie.
Na archívnej snímke 22. ročník verejnoprospešnej zbierky Deň narcisov, ktorú organizuje Liga proti rakovine 13. apríla 2018 v Košiciach.
Foto: TASR - František Iván

Počet prispievateľov i vyzbieraná suma sa každoročne zvyšuje. Výnimkou bol minulý rok, keď verejnú zbierku prerušila pandémia nového koronavírusu. Finančná zbierka sa z apríla presunula na 31.júla a v tento deň "Špeciál Deň narcisov 2020" sa vyzbieralo 284.000 eur, čo bolo o približne 70 percent menej ako v roku 2019, kedy sa vyzbieral viac ako jeden milión eur.

Pre pandémiu je aktuálne obdobie pre ľudí s rakovinou mimoriadne náročné a rizikové. V rámci prispôsobených aktuálnych projektov a aktivít sa môžu pacienti a ich blízki obrátiť na bezplatnú onkoporadňu (0800 11 88 11) či napríklad na bezplatnú sieť onkopsychológov. Aj takáto komunikácia je veľmi prospešná, pretože v Európe pribudne každý rok 3,7 milióna nových prípadov a 1,9 milióna úmrtí v dôsledku rakoviny.
Na snímke darkyňa dostáva narcis, ktorý je symbolom verejno-prospešnej zbierky Deň narcisov, ktorú organizuje Liga proti rakovine na podporu onkologických pacientov, v Piešťanoch 15. apríla 2016, archívne foto.
Foto: TASR – Martin Palkovič

V rámci Slovenska ochorie na rakovinu každý rok vyše 30.000 ľudí. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) patria medzi najrizikovejšie diagnózy na Slovensku zhubný nádor hrubého čreva, a to rovnako u mužov, ako aj u žien. Najčastejšou diagnózou u žien je karcinóm prsníka, nasleduje kolorektálny karcinóm a karcinóm maternice. U mužov je najčastejší kolorektálny karcinóm, nasleduje zhubný nádor pľúc a prostaty. Nádorové ochorenia postihujú viac ženy ako mužov.

Žltý narcis ako symbol boja proti rakovine sa vo svete po prvýkrát objavil v roku 1987 v Írsku. Akciu na podporu boja proti nádorovým ochoreniam iniciovala Írska liga proti rakovine s cieľom získať finančné prostriedky na zlepšenie starostlivosti o onkologických pacientov. Odvtedy si podujatie získavalo presvedčenie a srdcia mnohých ľudí v mnohých štátoch sveta. Aj v nich sa vyjadrením boja proti rakovine stal žltý narcis. Akcia sa stala pre mnohých symbolom jari a nádeje do života.

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR budú pokračovať na 33. schôdzi už od pondelka (14. 4.), hoci v tento deň sa zvyčajne nerokuje. Ráno by sa podľa programu mali venovať novele zákona o dani z príjmov z dielne koaličnej SNS.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.