Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Slovensko

Depaul Slovensko prináša 13 rád, ako sa dá pomáhať ľuďom bez domova

Interiér nocľahárne pre bezdomovcov Depaul, foto z archívu. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Podľa neziskovej organizácie môže človeku bez domova pomôcť aj vypočutie.

Bratislava 15. decembra (TASR) – Nezisková organizácia Depaul Slovensko pripomína, že zima je pre ľudí bez domova najnáročnejším obdobím. Zároveň však poukazuje na to, že im obyvatelia vedia podať pomocnú ruku počas celého roka. Prináša preto 13 rád, ako im vedia kedykoľvek pomôcť či zachrániť život.

"Podať pomocnú ruku môžeme počas celého roka, nielen počas zimy. Denne chodíme okolo ľudí na ulici, ktorými vieme pomôcť prostredníctvom konkrétnych krokov," konštatuje nezisková organizácia na sociálnej sieti.

Záchrana života by mala byť podľa nej vždy na prvom mieste. Preto, ak niekto má podozrenie, že človek bez domova je vo vážnom ohrození, mal by zavolať záchrannú službu alebo mestskú políciu. Nemal by sa tiež ostýchať človeka bez domova osloviť a spýtať sa ho, či niečo nepotrebuje. Zároveň by však mal rešpektovať individualitu, keďže to, čo ocení jeden človek, druhý nemusí.

Ak má niekto obavu obdarovať priamo človeka bez domova, môže finančne prispieť niektorej z organizácií, ktoré im pomáhajú. Má tiež možnosť zakúpiť mu nocľah. Darovať sa dá tiež oblečenie, prípadne deky, uteráky či spacie vaky. Ponúknuť im môže tiež jedlo, prípadne sa môže s nespotrebovanými potravinami obrátiť na ľudí zo sociálnych služieb. Ľudia sa tiež môžu ako dobrovoľníci zapojiť do prípravy a vydávania stravy priamo v zariadeniach niektorej z neziskových organizácií.

Ľudia by sa tiež podľa neziskovej organizácie nemali báť využiť svoje schopnosti. Pozornosť upriamuje napríklad na to, že v sociálnych službách sa zídu zručnosti zdravotníkov, kaderníkov či holičov.

Podľa neziskovej organizácie môže človeku bez domova pomôcť aj vypočutie. Ľudia by sa tiež zaujímať o problematiku ľudí bez domova a pýtať sa samospráv či inštitúcií vo svojom okolí, ako ľuďom bez domova pomáhajú. Pomôcť môžu zároveň tým, ktorí ľuďom bez domova pomáhajú. Opomínať by ľudia nemali ani znižovanie napätia, teda napríklad zmierňovať nenávisť a slovník na internete či v rôznych diskusiách.

Zároveň tí, ktorí pomáhajú, by nemali podľa organizácie očakávať vďaku. "Pomáhajte len, ak je vašim cieľom samotná pomoc. Tiež myslite na to, že žiadna pomoc nie je malá a každá má zmysel," odkazuje Depaul Slovensko.