Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Slovensko

Deti sa zoznamovali s umelou inteligenciou

Foto: ANEXT

Deti z Detského domova Liptovský Hrádok sa zoznamovali s umelou inteligenciou.

Bratislava 15. decembra (OTS) - Deti z detského domova so sídlom v Liptovskom Hrádku boli na návšteve v partnerskej spoločnosti ANEXT v Bratislave. Dozvedeli sa o možnostiach využitia umelej inteligencie, ale aj o tom, ako vyzerá bežný pracovný deň IT špecialistu.

Detský domov spolupracuje s IT spoločnosťou ANEXT už dlhšiu dobu. Spoločne napríklad organizujú pravidelný letný počítačový tábor. Deti sa teraz boli pozrieť vo vývojových priestoroch spoločnosti v Bratislave.

Na exkurzii si mohli malí návštevníci vyskúšať, ako funguje umelá inteligencia v praxi. Neurónové siete, ako sa táto oblasť inak nazýva, síce pôsobili pre malých návštevníkov na prvý pohľad trochu komplikovane, no deti sa dozvedeli, že to nie je nič iné, ako učenie počítača rovnakým spôsobom, ako sa učí človek. Softvér tak nevytvára programátor, ale počítač si ho tvorí sám na základe predchádzajúcich skúseností.

Foto: ANEXT
Dieťa tak napríklad predloží pred kameru počítača nejaký predmet a ten ho vie priradiť na základe predchádzajúcich skúseností a identifikovať ho. Deti si vyskúšali, že počítač vie pomenovať napríklad mobilný telefón, okuliare či pero pred kamerou.

ANEXT vyvíja túto technológiu pre použitie v rôznych oblastiach, v ktorých dokáže uľahčiť a spresniť prácu ľudí. Napríklad pri patologických vyšetreniach v zdravotníctve, či pri kontrole kvality v automobilovom priemysle. Funguje to rovnako ako s fyzickými predmetmi.

V digitálnom laboratóriu, ktoré bolo prezentované aj na kongrese ITAPA, vie počítač posúdiť nasnímané vzorky od pacientov a identifikovať tie, kde sa pravdepodobne vyskytuje ochorenie, v tomto prípade rakovina. Minimalizuje sa tým riziko, že by človek mohol na vzorke niečo prehliadnuť. Konečné slovo má však i tak vždy lekár, no s pomocou umelej inteligencie môže byť jeho práca efektívnejšia.

Deti na exkurzii zaujali aj ďalšie oblasti, na ktorých spoločnosť ANEXT participuje, alebo vyvíja samostatné IT riešenia. Napríklad pri správnom užívaní a dávkovaní liekov, či komunikácii občanov so štátnou správou elektronicky. Deti sa ale zaujímali aj o to, ako IT technológie fungujú v autonómnych vozidlách, ktoré začínajú byť čoraz populárnejšou témou.

„Pre deti je takéto partnerstvo veľmi dôležité. Nie len, že sa môžu dozvedieť niečo z oblasti IT, čo ich prirodzene zaujíma, ale vidia aj niečo, zo života komerčnej firmy, čo bežne nemôžu,“ hovorí riaditeľ Detského domova Liptovský Hrádok Zdenko Michalides. „Môže to byť pre ne pomôckou pri budúcich životných rozhodnutiach, napríklad voľbe školy, či povolania,“ dodáva.

Snažíme sa odovzdať niečo z nášho úspechu tým, ktorí to potrebujú. Chceli by sme preto v našej spolupráci s detským domovom aj naďalej pokračovať,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti ANEXT Jozef Chamraz. Súčasťou partnerstva je aj možnosť získať v budúcnosti stáž, alebo i trvalé zamestnanie v tejto spoločnosti. „Chceme im uľahčiť ich štart do života,“ vysvetľuje iniciatívu J. Chamraz.

Exkurzie sa zúčastnili takmer dve desiatky detí a mladých ľudí vo veku deväť až 17 rokov. Po návšteve firmy si deti boli pozrieť centrum mesta a nasať atmosféru bratislavských vianočných trhov. Večer ich čakal tradičný koncert Úsmev ako dar. Medzi zamestnancami firmy ANEXT a deťmi sa za dobu trvania sponzorského partnerstva stihli vytvoriť už aj osobné priateľstvá, takže obe strany sa tešia na ďalšie stretnutie.