Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Slovensko

Poslancov NR SR dnes vystriedali deti, chýbal im R. Fico

Ministri SR sa stretli v Národnej rade SR (NR SR) s deťmi z Detskej Univerzity Komenského (DUK) a absolvovali s nimi simulovanú Hodinu otázok v pondelok 25. augusta 2014. Na snímke študenti DUK v rokovacej sále NR SR. FOTO TASR/Štefan Puškáš

Deti z Detskej univerzity Komenského v rokovacej sále spovedali členov vlády počas simulovanej Hodiny otázok.

Bratislava 25. augusta (TASR) - Poslancov Národnej rady SR dnes v pléne vystriedali deti z Detskej univerzity Komenského. V rokovacej sále spovedali členov vlády počas simulovanej Hodiny otázok. Pýtali sa na školstvo, zbrane, Ukrajinu aj na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Ten na Hodine otázok chýbal.

"Prečo tu nie je pán Fico?" spýtal sa jeden z malých poslancov. Slova sa chopil podpredseda vlády Robert Kaliňák a začal deťom vysvetľovať premiérovu neúčasť. "Premiér nie je pánom svojho času. Musí prispôsobovať program pracovným povinnostiam," vyhlásil a poukázal na náročný program plný rokovaní.

Kaliňák patril počas simulovanej Hodiny otázok k najžiadanejším ministrom. Nebránil sa ani otázke o plate. "Mesačne zarábam približne 3000 eur, ale nie je to každý mesiac rovnaké," povedal Kaliňák.

Pár otázok zodpovedal aj minister hospodárstva Pavol Pavlis. Deti zaujímalo, prečo rodičia musia platiť vysoké dane a odvody. Pripomenul, že sa mieni usilovať o zlepšenie podnikateľského prostredia a prípadné zníženie daní a odvodov. Odpovedi sa nevyhol ani minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Deti sa pýtali na potraviny. Vyzval ich, aby jedli viac domácich potravín. "Sú dobré a chutné," nabádal šéf agrorezortu.

P. Pašku sa deti pýtali na opitých poslancov

Prečo si politici nerozumejú a prečo môžu beztrestne piť v práci. Takými otázkami zaskočili detskí poslanci dnes na simulovanej Hodine otázok predsedu parlamentu Pavla Pašku. Jeden z malých poslancov sa pýtal, prečo učiteľa, ktorý príde opitý do práce, riaditeľ hneď vyrazí, no poslanci môžu chodiť opití a Paška s tým nič neurobí.

"No, myslím si, že sme mali Hodinu otázok skončiť skôr," poznamenal zo žartu Paška. Deťom následne vysvetľoval, že poslanci nie sú zamestnanci a on nie je ich nadriadený. "Som prvý medzi rovnými, všetci sme si rovní," vyhlásil. Zároveň zdôraznil, že poslanci nechodia opití tak, ako to s obľubou prezentujú médiá.

Na otázku, prečo si politici nerozumejú, povedal, že to nie je celkom pravda. "My si v princípe rozumieme," poznamenal s tým, že niekedy však majú na veci rozdielne názory. To je podľa neho v poriadku, lebo by nebolo dobré, keby mali všetci jeden a ten istý názor. Rozličnosť názorov podľa neho pomáha veci posúvať ďalej.



P. Pellegrini možno pouvažuje o predĺžení prázdnin

Minister školstva Peter Pellegrini je ochotný uvažovať o predĺžení letných prázdnin, ak sa deti budú lepšie učiť a Slovensko skončí v testovaní PISA na vyšších priečkach ako doteraz. Pellegrini tak dnes odpovedal na otázku jedného z detských poslancov, ktorý sa ho na rovinu spýtal na predĺženie prázdnin. Minister suverénne viedol v počte otázok.

Pellegrini to hneď od začiatku zobral žartom. "Aj som na to myslel, ale volá mi toľko prváčikov. Volajú, aby už čím skôr išli do školy, že majú nakúpené peračníky a tešia sa na nové zážitky. Takže teraz to nepôjde," odkázal deťom v pléne Národnej rady SR. Dodal, že ak mu sľúbia, že v testovaní PISA sa Slovensko posunie vyššie, možno nad predĺžením prázdnin bude premýšľať.

Ministri SR sa stretli v Národnej rade SR (NR SR) s deťmi z Detskej Univerzity Komenského (DUK) a absolvovali s nimi simulovanú Hodinu otázok v pondelok 25. augusta 2014. Na snímke študenti Detskej Univerzity Komenského v rokovacej sále NR SR.
FOTO TASR/Štefan Puškáš
Minister sa nevyhol ani vážnejším otázkam. Padali aj otázky o chýbajúcich učebniciach. Jedného z malých poslancov zaujímalo, prečo deti namiesto učebníc nedostávajú radšej počítače, keď všetko je na webe a zadarmo. Priznal, že je za to, aby všade, kde je to možné, boli technológie. Deti vyzval na trpezlivosť, lebo aj učiteľov treba preškoliť. "Aby ste sa im nesmiali, že to nevedia," vysvetlil minister. Dodal, že pracuje na digitalizácii vyučovania, do viacerých škôl idú napríklad interaktívne tabule. "Aby sme ukázali, že vzdelávať sa dá aj bez kníh," poznamenal s tým, že je to trend a budúcnosť.

Na otázku, prečo ženy zarábajú menej ako muži, Pellegrini odpovedal, že to by rád vedel aj on. Verí, že tento jav vymizne. Deti sa pýtali aj na platy učiteľov, konkrétne vysokoškolských. Pellegrini poznamenal, že každoročne dochádza k zvyšovaniu, ale pomôcť by mohli aj samotní rektori a dekani univerzít. "Mohli by viac šetriť," podotkol.

V rámci simulovanej Hodiny otázok si minister školstva zaspomínal aj na svoju učiteľku ruštiny Svetlanu. "Bola z Ruska a bolo to super," povedal s tým, že sa chce usilovať dostať do škôl viac zahraničných učiteľov. Deti by sa tak mohli lepšie naučiť cudzie jazyky.