Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Slovensko

Takmer štvrtina aktívnych sudcov naďalej žiada od SR 40 miliónov eur

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Otázka diskriminačných sudcovských žalôb zamestnávala súdy aj v tomto roku.

Bratislava 31. decembra (TASR) – So štátom sa súdi naďalej takmer štvrtina aktívnych sudcov, ktorí žiadajú za údajnú platovú diskrimináciu v minulosti takmer 40 miliónov eur. Vyplýva to z prehľadu, ktorý TASR poskytlo Ministerstvo spravodlivosti SR.

Otázka diskriminačných sudcovských žalôb zamestnávala súdy aj v tomto roku. Ich počet sa nížil iba mierne. Štát napadlo celkom 814 sudcov v 457 súdnych konaniach. Dosiaľ bolo právoplatne rozhodnuté o nároku približne 450 sudcov, informovala hovorkyňa ministerstva Alexandra Donevová.

Znamená to, že v priebehu roka súdy negatívne rozhodli o nároku zhruba 40 sudcov. Ich žaloby zamietali, zastavovali konania pre nezaplatenie súdneho poplatku, z dôvodu späťvzatia žaloby alebo iného dôvodu.

„Nie je ani jeden prípad, kde by so svojou žalobou sudcovia právoplatne uspeli proti Slovenskej republike zastúpenej ministerstvom spravodlivosti,“ uviedla Donevová. Ministerstvo eviduje zatiaľ celkom päť právoplatne meritórne zamietnutých žalôb.

Okresný súd Bratislava I tento rok meritórne rozhodol v šiestich žalobách, pričom všetky zamietol. Odvolací Krajský súd v Bratislave v jednom konaní potvrdil takýto prvostupňový rozsudok o zamietnutí žaloby, ktorou sa žalobca domáhal určenia, že odmeňovanie sudcov bolo v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania.

„Celková uplatňovaná suma by mala byť aktuálne 39.730.331,17 eura,“ informovala Donevová. Odškodné, ktoré sudcovia žiadajú od štátu, sa tak znížilo zhruba na polovicu.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) pokračuje v odpore, ktorý začala jeho predchodkyňa Lucia Žitňanská (dnes Most-Híd). Po nástupe do funkcie v marci 2012 sudcom ponúkol, že je ochotný sa im za platovú diskrimináciu ospravedlniť, ak žaloby stiahnu. Jeho návrh nemal výraznú odozvu. Ku koncu tohto roka vzalo návrh späť 180 sudcov.

Prví sudcovia sa obrátili na súd už v roku 2007. Nepáčili sa im príplatky zhruba 3300 eur, ktorými ich chcel parlament motivovať, aby sa prihlásili na Špeciálny súd. Po zásahu Ústavného súdu v roku 2009 sa príplatky znížili.

Na Okresnom súde Bratislava I uspelo v minulosti 11 sudcov Najvyššieho súdu. V roku 2010 dohromady vysúdili viac ako milión eur. Tento verdikt je právoplatný. Najvyšší súd pod vedením Štefana Harabina, ktorý žalovali, sa totiž voči rozsudku neodvolal. Peniaze im aj napriek právoplatnému rozsudku dosiaľ vyplatené neboli.