Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 29. december 2024Meniny má Milada
< sekcia Slovensko

KOALÍCIA: Prijatie Ústavy SR bol zlomový okamih našich dejín

Na archívnej snímke predseda Národnej rady SR Boris Kollár. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Slovensko si dnes podľa Kollára pripomína veľký sviatok štátnosti.

Bratislava 1. septembra (TASR) – Prijatie Ústavy SR bol nepochybne zlomový okamih moderných slovenských dejín. Pri príležitosti Dňa ústavy SR to uviedol predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina). Originál základného zákona štátu chcel v tento sviatočný deň vystaviť pre návštevníkov dňa otvorených dverí v parlamente. Pre hrozbu šírenia ochorenia COVID-19 sa však toto podujatie podľa Kollára nemohlo uskutočniť.

"Som presvedčený, že budúci rok sa náš život vráti do normálnych koľají a vy si na vlastné oči vychutnáte pohľad nielen na originálnu ústavu, ale aj na ďalšie vzácne dokumenty, cenné listiny či pozoruhodné historické exponáty, ktoré sa za parlamentnými múrmi ukrývajú," avizuje verejnosti šéf parlamentu.

Slovensko si v utorok podľa neho pripomína veľký sviatok štátnosti. Ústava SR má totiž 28 rokov a jej prijatím v sále historickej budovy Slovenskej národnej rady na Župnom námestí v centre Bratislavy sa podľa Kollára 1. septembra 1992 písala história. Predseda NR SR priblížil, že originál Ústavy SR má mohutný obal z drevených dosiek, ktoré sú potiahnuté hnedou kožou. Na prednej doske je štátny znak Slovenskej republiky a pod ním nadpis Ústava Slovenskej republiky s masívnymi písmenami z mosadzného kovu. "Vnútrajšok je chránený pečaťou Slovenskej národnej rady a slovenskou trikolórou. Prvopis ústavy je vyhotovený na ručne robenom papieri. Text je kolektívnym dielom. Umelecká knižná väzba je však prácou jediného človeka - reštaurátora Ivana Galamboša," napísal na sociálnej sieti Kollár.



Z trezoru vyberajú zamestnanci parlamentu originál Ústavy SR len vo výnimočných situáciách. Už takmer tri desiatky rokov naň v rokovacej sále skladajú sľub poslanci a parlamentné priestory opúšťa iba počas prezidentských inaugurácií.

Premiér: Cesta od vzoprenia sa partizánov v SNP ku štátnosti nebola jednoduchá


Bratislava 1. septembra (TASR) - Sviatky posledných dní sú k sebe časovo blízko, avšak cesta od vzoprenia sa partizánov v Slovenskom národnom povstaní (SNP) k našej štátnosti krátka a ani jednoduchá nebola. Vyhlásil to na sociálnej sieti premiér SR Igor Matovič (OĽANO). Túto cestu podľa jeho slov skrížili komunisti a okupanti," ktorí si mysleli, že ak nám raz slobodu ako osloboditelia dali, môžu nám ju aj vziať".

Vládne OĽANO ku Dňu ústavy SR uviedlo, že tento sviatok je príležitosťou začať diskusiu o reforme najvyššieho zákona štátu. Ústava je podľa hnutia vyjadrením spoločenskej zmluvy všetkých občanov Slovenska o tom, že si chcú vytvoriť vlastný zvrchovaný demokratický právny štát a že sa chcú riadiť jej pravidlami. "Tento štátny sviatok bezprostredne súvisí so vznikom SR, ale nie je duplicitou iného štátneho sviatku – Dňa vzniku Slovenskej republiky. Je namieste, aby sme si pripomínali oba štátne sviatky, pretože každý z nich nám pripomína inú, pre slovenský národ dôležitú, udalosť," uviedlo OĽANO.




Diskusia o zmenách ústavy je potrebná, zhodli sa Vetrák a Baránik


Na archívnej snímke poslanec NR SR Milan Vetrák.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Je potrebné hovoriť o väčších zmenách a doplneniach Ústavy SR, z odbornej diskusie za účelom zhodnotenia jej novelizácie možno vyplynie potreba prijatia jej úplného znenia. Pre TASR to pri príležitosti Dňa ústavy uviedol predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák (OĽANO). Zmeny potrebuje ústava aj podľa Alojza Baránika (SaS). Skonštatoval, že má viacero nedostatkov a potreba ich odstránenia sa prejavuje denne. Koaličné strany považujú Deň ústavy za dôležitú tradíciu, ktorá pripomína prijatie základného zákona štátu.

"Potrebujeme otvoriť diskusiu o väčších zmenách a doplneniach Ústavy SR, ktoré prekračujú rámec aktuálneho návrhu novely základného dokumentu štátu v oblasti justície," uviedol Vetrák s tým, že súčasné znenie ústavy v plnej miere nezohľadňuje vývoj štátu, najmä jeho právny vývoj po vzniku SR. Tvrdí, že to dokazuje aj judikatúra Ústavného súdu SR, ktorý ústavu vykladá a zároveň aj poukazuje na medzery a nejasnosti v nej.

Podľa Vetráka je potrebné zamerať sa najmä na postavenie prezidenta SR, ustanovenia týkajúce sa samosprávy, aj v súvislosti s reformou verejnej správy a samosprávy, sfunkčnenie inštitútu referenda, jasnejšie rozlíšenie postavenia parlamentu ako ústavodarného a zákonodarného orgánu a mnohé ďalšie.

Poznamenal, že podobné otázky napokon zrejme prinesie aj odborná diskusia za účelom zhodnotenia potreby novelizácie Ústavy SR. "Takýto proces môže viesť aj k záveru, že je potrebné prijať úplné znenie Ústavy SR," uviedol. Dodal, že hoci si vláda v programovom vyhlásení takúto ambíciu nestanovila, nevylučuje, že v priebehu volebného obdobia sa nezačne aspoň odborná diskusia na túto tému.

"Viaceré návrhy boli predstavené ministerkou (spravodlivosti Máriou-pozn. TASR) Kolíkovou a o týchto, ako aj niektorých ďalších, koalícia iste bude ešte rokovať. Dohoda koalície na ústavných zmenách je vážna a zložitá vec a preto nie je vhodné avizovať jednostranný pohľad jedného člena koalície na to, čo by v tejto oblasti malo mať prioritu," uviedol Baránik.

Hnutie Sme rodina v súvislosti s prípadnými zmenami Ústavy SR poznamenalo, že o niektorých zákonoch sa diskutuje. "Ale je predčasné o tom teraz hovoriť," doplnilo. Deň ústavy označilo za tradíciu, ktorá by sa rušiť nemala.


Korčok: Ústava definuje, že ani štátne inštitúcie nie sú postavené nad zákon


Na snímke slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok, archívne foto.
Foto: TASR - Martin Baumann


Ústava SR je základný dokument, ktorý určuje charakter štátu. Patrí slobodným občanom a zároveň definuje, že nikto, ani štátne inštitúcie nie sú postavené nad zákon. Pri príležitosti Dňa ústavy SR to vyhlásil minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).

"Toto je princíp právneho štátu, ktorý je uplatňovaný dovnútra, ale ja osobne ho považujem za veľmi dôležitý princíp, ktorý je súčasťou našej zahraničnej politiky," napísal šéf slovenskej diplomacie na sociálnej sieti. Sviatok ústavy je pre neho predovšetkým prihlásením sa k princípom a hodnotám v nej zapísaných. "Osobitne v druhej hlave o základných právach a slobodách," podotkol Korčok.



V. Remišová: Dôveru v spravodlivosť musíme obnoviť


Veronika Remišová, foto z archívu.
Foto: TASR - Radovan Stoklasa


Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) tvrdí, že je potrebné obnoviť dôveru v spravodlivosť. Bez skutočnej spravodlivosti totiž podľa nej Slovensko nikdy nebude ani slobodné a ani demokratické. "Spravodlivosť a vláda zákona sú pilierom prosperity a budúcnosti Slovenska," uviedla pri príležitosti Dňa ústavy SR.

Remišová avizuje, že jednou z najvýznamnejších ústavných zmien súčasného volebného obdobia bude zmena vedúca k očiste justície, za ktorú je zodpovedná strana Za ľudí a jej ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. "Táto zmena musí byť rázna a musí byť systémová. Ak to nespravíme, nedôvera v spravodlivosť a právny štát bude pretrvávať a zvetrávať základné demokratické princípy nášho štátu," uviedla Remišová.

Ministerka Kolíková ku Dňu ústavy SR na sociálnej sieti zverejnila citát z ústavy, a to že "ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné". Kolíková novelu ústavy predstavila ako kľúčový zákon, ktorý otvára veľa "bolestivých tém" justície a ponúka k nim riešenia.



Jej návrh zahŕňa reformu zloženia Súdnej rady SR v podobe zavedenia regionálneho princípu pri voľbe jej členov sudcami tak, aby sa zvýšila jej reprezentatívnosť. Taktiež previerky majetkových pomerov všetkých sudcov a previerky sudcovskej spôsobilosti. Ministerka avizuje reformu zloženia Ústavného súdu SR s brzdami proti pasivite parlamentu pri nezvolení kandidátov na ústavných sudcov, ako aj s brzdou proti koncentrácii moci v rukách jednej politickej reprezentácie. V rámci návrhu je aj zavedenie vekového cenzu 65 rokov pre zánik funkcie sudcu všeobecného súdu a sudcov Ústavného súdu SR či zriadenie Najvyššieho správneho súdu SR, ktorý bude plniť aj funkciu disciplinárneho súdu pre sudcov a ďalšie právnické profesie.

Ku Dňu ústavy SR sa vyjadril aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Ten zaraďuje prijatie ústavy medzi významné míľniky novodobých dejín Slovenska. "Je základným fundamentom štátu, pretože obsah ústavy predurčuje jeho demokratický charakter, slobodu prejavu a možnosti jeho občanov. Aj dnes, v časoch dezinformácií či formovaní rôznych skupín, ktoré chcú pošliapať demokratické zriadenie nášho štátu, je dôležité hovoriť o Ústave SR ako o základnom kameni budovania a uchovávania našej suverenity a našich pravých, nemenných hodnotách," napísal na sociálnej sieti minister.