Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. január 2025Meniny má Miloš
< sekcia Slovensko

Dnes si pripomíname Deň Matice slovenskej

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

Myšlienka založiť národnú kultúrnu inštitúciu, ktorá by rozvíjala slovenskú kultúru, jazyk a osvetu, sa zrodila počas boja Slovákov za jazykové a politické práva na začiatku 19. storočia.

Bratislava 3. augusta (TASR) - Matica slovenská (MS), ktorá vznikla 4. augusta 1863, je najvýznamnejšou kultúrno-spoločenskou inštitúciou v dejinách slovenského národa. Jej založenie si na Slovensku každoročne pripomíname 4. augusta ako pamätný deň - Deň Matice slovenskej. Príslušný zákon prijali poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) v októbri 1993.

Myšlienka založiť národnú kultúrnu inštitúciu, ktorá by rozvíjala slovenskú kultúru, jazyk a osvetu, sa zrodila počas boja Slovákov za jazykové a politické práva na začiatku 19. storočia. Prvou slovenskou celonárodnou inštitúciou bol spolok Tatrín, ktorý vznikol na podnet Ľudovíta Štúra v auguste 1844 v Liptovskom Svätom Mikuláši. Svoju činnosť rozvíjal do roku 1848 a práve na jeho činnosť o viac ako desať rokov neskôr nadviazala Matica slovenská.

Predstavitelia slovenského národa sa 6. a 7. júna 1861 zišli v Turčianskom Svätom Martine, aby po revolučných rokoch prijali a vyhlásili zásadný programový dokument. Ten určoval smerovanie k svojbytnosti slovenského národa. V prijatom Memorande národa slovenského bola aj požiadavka na založenie slovenského kultúrneho spolku a zároveň sa ustanovil dočasný výbor, ktorý už začiatkom augusta 1861 predložil uhorskému miestodržiteľstvu stanovy Matice slovenskej.

Súhlasom cisára Františka Jozefa I. so stanovami sa 21. augusta 1862 odstránili posledné prekážky jej vzniku. Panovník povolil Maticu slovenskú ako "jednotu milovníkov národa a života slovenského", ktorá nesmie vyvíjať politickú činnosť.

Nasledujúci rok sa 4. augusta 1863 v rámci vyvrcholenia osláv tisícročného jubilea príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu uskutočnilo v historickom centre Turca zakladajúce valné zhromaždenie Matice slovenskej. Podľa záznamov z kroník sa vtedy zišlo štyri až päťtisíc ľudí, čo bolo dovtedy najväčšie národné zhromaždenie na Slovensku.

Po duchovnej časti zhromaždenia došlo k zasadnutiu prvých matičiarov. Rokovanie dočasného matičného výboru otvoril Ján Francisci, ktorý bol jeho predsedom. Zhromaždeniu predložil aj vyzbieraných 94.000 zlatých potrebných na chod Matice slovenskej, ktorá sa hneď od svojho vzniku stala centrom a symbolom slovenského národného povedomia. Novozaložená inštitúcia dostala dar aj od rakúskeho cisára, a síce 1000 zlatých ako príspevok k jej začínajúcemu pôsobeniu.

Na základe ústavy malo byť cieľom Matice slovenskej budovanie umnej a mravnej vzdelanosti Slovákov, pestovanie a podpora slovenskej literatúry a umenia, ako aj práca na celkovom zveľaďovaní života Slovákov. Za prvého predsedu bol na valnom zhromaždení zvolený katolícky biskup Štefan Moyzes a za prvého podpredsedu evanjelický superintendent Karol Kuzmány. Obaja symbolizovali spoluprácu medzi slovenskými katolíkmi a evanjelikmi.

V roku 1864 rozhodnutím 2. valného zhromaždenia prijala Matica slovenská pre tlač všetkých matičných publikácií a dokumentov štúrovskú normu spisovnej slovenčiny a ako písmo latinku.

Po prehratej bitke Rakúska s Pruskom pri Hradci Králové v roku 1866 využili maďarskí predstavitelia oslabené pozície cisárskej moci. O rok neskôr došlo k rakúsko-uhorskému vyrovnaniu s následnou stupňujúcou sa maďarizáciou v Uhorsku. Uhorské úrady sa pozerali na pôsobenie Matice slovenskej s nevôľou, až došlo po dvanástich rokoch jej činnosti - 12. novembra 1875 - k násilnému zatvoreniu Matice a zhabaniu jej majetku.

Matica slovenská obnovila svoju činnosť až 1. januára 1919 po vzniku Československej republiky.





Zdroj:

https://matica.sk/o-matici-slovenskej/historia-matice-slovenskej

https://matica.sk/pamatny-den-matice-slovenskej-si-pripominame-4-augusta

Šutaj Eštok: Hrozba pripravovaného prevratu je skutočná

Minister tvrdí, že udalosti uplynulých mesiacov neboli náhodné.

- Futbalisti Feyenoordu Rotterdam vyhrali v stredajšom zápase 7. kola základnej fázy Ligy majstrov nad Bayernom Mníchov 3:0. Dva góly domáceho tímu, v ktorého zostave zastával funkciu kapitána slovenský obranca Dávid Hancko, vsietil Santiago Giménez.

- Futbalisti Paríža Saint-Germain vyhrali v stredajšom zápase 7. kola základnej fázy Ligy majstrov nad Manchestrom City 4:2. Domáci boli väčšinu zápasu aktívnejší v útoku a dokázali otočiť duel, v ktorom prehrávali o dva góly.

- Iránsky viceprezident Mohammad Džavád Zaríf v stredu vyhlásil, že útok palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra 2023 zmaril príležitosť na rokovania o oživení prelomovej dohody o iránskom jadrovom programe, informovala agentúra AFP.

- Futbalisti Lipska dosiahli v stredajšom zápase 7. kola základnej fázy Ligy majstrov prvú výhru v tomto ročníku súťaže. Na domácom štadióne zdolali Sporting Lisabon 2:1 a poskočili na 30. miesto, no už pred stretnutím nemali šancu na postup.

- Trnavská automobilka Stellantis zrušila pre neočakávaný výpadok výrobu na nočnej zmene zo stredy na štvrtok 23. januára.

- Česká vláda sa v stredu zaoberala dokumentom ministerstva vnútra, ktorý komplexne vyhodnocuje reakciu štátu a ďalších zložiek na strelecký útok na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK) v decembri 2023.

- Sýrsky minister obrany Murháf abú Kasra v stredu vyhlásil, že sýrska prechodná vláda je otvorená rokovaniam s kurdskými jednotkami o ich začlenení do národnej armády.

- Od štvrtka (23. 1.) začnú poskytovať služby katastrálne odbory ďalších okresných úradov. Fungovať by mali začať v okrese Zlaté Moravce a Nové Zámky. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Matej Neumann.

- Na celom Slovensku naďalej platia výstrahy prvého stupňa pred poľadovicou. Počítať s ňou treba aj vo štvrtok (23. 1.). Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

- Nový americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v stredu oznámil, že jeho rezort sa odkloní od záležitostí klímy a kultúrnych otázok.

- Zápas basketbalovej NBA New Orleans Pelicans - Milwaukee Bucks sa v noci na štvrtok neodohral. Príčinou je snehová búrka v New Orleanse.

- Hrozba pripravovaného štátneho prevratu je podľa ministra vnútra a lídra Hlasu-SD Matúša Šutaja Eštoka skutočná.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že Ukrajina sa nevzdá právnych nárokov na svoje územia, ktoré sú momentálne okupované Ruskom.

- Hliadka Obvodného oddelenia Policajného zboru Trstená v obci Liesek v okrese Tvrdošín zastavila a kontrolovala 31-ročného vodiča osobného motorového vozidla Peugeot 206. Vodič odmietol dychovú skúšku a prišiel o auto.

- Americký prezident Donald Trump v stredu na sociálnej sieti Truth Social vyzval svojho ruského náprotivka Vladimira Putina, aby čo najskôr pristúpil na dohodu o ukončení vojny na Ukrajine.

- Kostarický futbalový brankár Keylor Navas sa sťahuje do Argentíny. Tridsaťosemročný gólman, ktorý bol od leta voľným hráčom, podpísal ročný kontrakt s tamojším Newell's Old Boys.

- Premiér Robert Fico podľa Progresívneho Slovenska straší ľudí, aby zakryl vlastné zlyhania. Podľa SaS má strach zo slobodne prejaveného názoru občanov. Opozičné strany to uviedli to v reakcii na Ficove vyjadrenia v súvislosti so správou Slovenskej informačnej služby.

- Britské námorníctvo monitoruje údajnú ruskú špionážnu loď Jantar, ktorá v pondelok preplávala vodami Spojeného kráľovstva.

- Žiak základnej školy v obci Hranovnica neďaleko Popradu sa podľa polície vyhrážal pedagógovi zabitím.

- Francúzsko a Nemecko sa musia zasadzovať o silnú Európu, zhodli sa prezident Emmanuel Macron a spolkový kancelár Olaf Scholz v stredu na stretnutí v Paríži pri príležitosti 62. výročia podpísania Elyzejskej zmluvy.