Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Do SR prichádzajú vedci zo zahraničia, podporí ich projekt SASPRO 2

Na snímke zľava zástupkyňa Biomedicínskeho centra (BMC) Slovenskej akadémie vied (SAV) a Virologického ústavu BMC SAV Katarína Lopušná, Michal Kováč z Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) Slovenskej technickej univerzity (STU), predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík a Dalibor Nakládal z Vedeckého parku Univerzity Komenského (UK) počas tlačovej konferencie SAV, Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a STU v Bratislave v utorok 29. novembra 2022. Foto: TASR Martin Baumann

Potrebujeme prinášať nové vedecké témy, ktoré sú na hranici poznania a prinesú ďalšie benefity pre krajiny, spresnil predseda SAV Pavol Šajgalík.

Bratislava 29. novembra (TASR) - Mladí vedci prichádzajúci na Slovensko získajú finančné zázemie pre svoj výskum vďaka projektu SASPRO 2. Na svoje pracoviská postupne od minulého roka nastupuje 39 výskumníkov, ktorí prichádzajú zo zahraničia. Projekt je realizovaný v spolupráci Slovenskej akadémie vied (SAV), Slovenskej technickej univerzity (STU) a Univerzity Komenského (UK). Na utorkovom brífingu o tom informoval predseda SAV Pavol Šajgalík.

"Vedci si môžu čiastočne vytvárať svoje vlastné tímy a sú finančne ohodnotení lepšie ako priemerný vedecký pracovník na Slovensku," uviedol Šajgalík s tým, že je to simulácia podmienok, aké majú v zahraničí. Priblížil, že sa prihlásilo 174 projektov.

"Potrebujeme prinášať nové vedecké témy, ktoré sú na hranici poznania a prinesú ďalšie benefity pre krajiny," spresnil. Benefity tohto projektu podľa neho vidíme vo výsledkoch práce prvých absolventov SASPRO, ktorí sú dnes na ústavoch lídrami vedeckých tímov a dosahujú svetové výsledky v oblastiach, ktoré skúmajú.

Na snímke predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík počas tlačovej konferencie SAV, Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave v utorok 29. novembra 2022.
Foto: TASR Martin Baumann


"Od projektu si sľubujeme, že získame na Slovensku a pre našu univerzitu šikovných mladých vedcov, ktorí majú skúsenosti z výskumu zo zahraničia," priblížil prorektor pre vedu, doktorandské štúdium a projektovú činnosť UK Jozef Masarik. Vedci môžu podľa neho priniesť nové prístupy a metódy. Zároveň očakávajú veľkú interakciu s kmeňovými zamestnancami. "Vytvorili sme pre nich zaujímavé prostredie aj čo sa týka financií, ale aj podpory v rámci existujúcej infraštruktúry.

Vedecká pracovníčka zapojená do projektu SASPRO 2 Katarína Lopušná sa vrátila na Slovensko po viac ako troch rokoch. Počas troch rokov sa bude venovať hematologickým nádorom. "Keď pacient príde k lekárovi a zistíme, že má nejaký marker tohto ochorenia, tak vieme potom lepšie prispôsobiť liečbu," doplnila Lopušná v súvislosti s jej výskumom. Projekt podľa jej slov pomôže v nadviazaní kontaktov s národnými a medzinárodnými pracoviskami a pri rozvíjaní spolupráce.

"My sme s manželkou išli na tri roky s tým, že sa vrátime späť na Slovensko, nikdy sme neuvažovali s tým, že by sme v zahraničí ostali, a z troch rokov bolo 15," uviedol vedec Michal Kováč. Priblížil, že sa budú snažiť vyvinúť algoritmus na personalizáciu onkologickej liečby. "Jednoducho zoberie dáta z tumoru, dá do systému a dostane odporúčanie, akým spôsobom na základe genotypu tumoru by mal pacienta liečiť," doplnil.