Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 9. máj 2025Meniny má Roland
< sekcia Slovensko

Dubovský: Sviečkovú manifestáciu zmobilizovala vražda kňaza Š. Poláka

Ilustračná snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Historik Dubovský uviedol, že v polovici 80. rokov 20. storočia začali v Československu narastať náboženské aktivity, ktoré komunistický režim prostredníctvom ŠtB už nedokázal dostatočne monitorovať.

Bratislava 23. marca (TASR) – Hoci bezprostredným impulzom pre konanie Sviečkovej manifestácie v Bratislave bola výzva Svetového kongresu Slovákov (SKS), podujatie bolo v širšom kontexte vyústením rastúcej intenzity kresťanskej protikomunistickej opozície a zároveň i represií voči predstaviteľom a zástancom cirkvi. Poslednou kvapkou bola násilná smrť kňaza Štefana Poláka. V hodnotení východísk najväčšieho verejného protestu proti komunistickému režimu po roku 1968 na Slovensku to uviedol historik Patrik Dubovský zo Sekcie vedeckého výskumu Ústavu pamäti národa (ÚPN).

Dubovský v tejto súvislosti pripomenul, že v polovici 80. rokov minulého storočia začali v Československu narastať náboženské aktivity, ktoré komunistický režim prostredníctvom Štátnej bezpečnosti (ŠtB) už nedokázal dostatočne monitorovať a ovplyvňovať. "Najväčšou z nich bola začiatkom júla 1985 bezmála dvestotisícová púť na moravský Velehrad, počas ktorej pútnici žiadali náboženské slobody a návštevu pápeža u nás,“ uviedol Dubovský. Reakciou režimu na takéto prejavy bolo utuženie kontroly, perzekúcií a všeobecne činnosti ŠtB voči veriacim a aktívnym kňazom. Za obeť týchto represií sa považuje aj kňaz Štefan Polák z Boroviec, ktorého brutálne zavraždili v noci zo 7. na 8. októbra 1987.

"Podľa zistení môjho kolegu, historika ÚPN Františka Neupauera, sa začali na SKS písomne obracať ľudia zo Slovenska so žiadosťou, aby sa urobilo niečo, čo by poukázalo na neutešenú situáciu, potieranie náboženskej slobody v ČSSR i útlak, ktorým boli vystavení predstavitelia cirkvi, rovnako tak tí, ktorí sa k viere hlásili," uviedol Dubovský. "Na základe týchto listov prišla výzva SKS a jeho vtedajšieho výkonného podpredsedu, známeho hokejistu Mariána Šťastného, aby v jeden deň, vo viacerých zahraničných metropolách uskutočnili komunity Slovákov pred zastupiteľstvami ČSSR protestné zhromaždenia. A s tým prišiel i nápad, urobiť aj zhromaždenie v Bratislave, čo by posilnilo efekt a signalizovalo prepojenie medzi situáciou, ktorá tu bola a na ktorú zahraničie reaguje,“ ozrejmil. Deň konania určili na 25. marec 1988.

Šťastný kontaktoval tajnou správou Jána Čarnogurského, ktorý spolu s tajným biskupom Jánom Korcom, Františkom Mikloškom a ďalšími v Spoločenstve Fatima prijali rozhodnutie zhromaždenie so sviečkami uskutočniť. Správa o plánovanom zhromaždení sa rozšírila po celom Slovensku. Na rozdiel od iných zhromaždení v zahraničí však organizátori bratislavskej Sviečkovej manifestácie modifikovali požiadavky, ktoré pôvodne sformuloval SKS v súvislosti so zhromaždeniami. "Jednak neboli formulované ako protest proti porušovaniu náboženských a občianskych slobôd, ale ako požiadavky za náboženskú slobodu a dodržiavanie občianskych práv," vysvetlil Dubovský. Väčšia zmena sa týkala pôvodnej deklarácie SKS protestovať voči vraždám kňazov. "Zrejme s ohľadom na situáciu sa organizátori rozhodli zameniť túto požiadavku za aktuálnu výzvu na slobodné vymenovanie biskupov bez zasahovania štátu," ozrejmil Dubovský.

OBRAZOM: Biely dym, zvony a ovácie. Takto svet vítal pápeža Leva XIV.

Kardináli-voliči dvojtretinovou väčšinou zvolili počas druhého dňa konkláve 267. pápeža katolíckej cirkvi.

- Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

- Poľský premiér Donald Tusk v piatok informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

- Na Červenom námestí v centre Moskvy sa v piatok začala vojenská prehliadka pri príležitosti 80. výročia porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Bývalý americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že berie na seba určitú zodpovednosť za víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v USA.

- Všetky záchranné zložky zasahovali v noci na piatok v českej obci Čeladná v okrese Frýdek-Mýstek, kde podľa hasičov došlo k výbuchu a zrúteniu vnútornej časti miestneho hotela, zrejme stropu. Hasičom sa podarilo zachrániť dvoch zavalených ľudí.

- Hokejisti Washingtonu zvíťazili v noci na piatok v druhom zápase 2. kola play off NHL nad Carolinou 3:1.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič sa vo štvrtok večer v Moskve stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom, informuje TASR podľa srbského portálu Novosti.rs. Obaja pricestovali do ruskej metropoly na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny.

- Česko si vo štvrtok pripomenulo 80. výročie konca druhej svetovej vojny spomienkovými oslavami, došlo však i k protestom. Prezident Petr Pavel v prejave na pražskom Vítkove vyzdvihol podporu svojej krajiny Ukrajine, informuje TASR.

- Štvrtkový telefonát medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským prebehol „veľmi dobre“, uviedli ukrajinskí predstavitelia.

- Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta USA J.D. Vancea. Išlo najmä o články týkajúce sa otázok migrácie, informuje TASR podľa agentúry AFP.

- Pápež Lev XIV. bude v piatok celebrovať omšu pre kardinálov v Sixtínskej kaplnke. Urobí tak deň po tom, čo ho zvolili za nového najvyššieho pontifika katolíckej cirkvi, uviedol vo štvrtok Vatikán.

- V jednom z útvarov Ozbrojených síl SR utrpel profesionálny vojak strelné zranenie. Na sociálnej sieti o tom informovali OS SR s tým, že okolnosti mimoriadnej udalosti sú predmetom vyšetrovania.

- Slovenský premiér Robert Fico vo štvrtok večer pristál na letisku v Moskve, kde sa zúčastní na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny.

- Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) prijal správu o zvolení nového pápeža Leva XIV. s radosťou a hlbokou úctou.

- Nový pápež Lev XIV., doterajší kardinál Robert Prevost zo Spojených štátov, vystúpil po svojom zvolení vo štvrtok večer na ústrednom balkóne Baziliky svätého Petra.

- Slovenskú hokejovú reprezentáciu by mal na MS vo Švédsku posilniť aj Pavol Regenda. Asistent trénera Ján Pardavý uviedol, že pracujú na čo najskoršom príchode 25-ročného útočníka.

- Herec a prezident Medzinárodného festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška vo štvrtok vo veku 78 rokov zomrel, uviedla hovorkyňa festivalu Uljana Donátová.

- Poslanci Európskeho parlamentu (EP) hlasovali za zmenu statusu ochrany vlkov v Európskej únii (EÚ) z prísne chránený na chránený, aby ho zosúladili s Bernským dohovorom.

- Celoslovenské oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom doposiaľ navštívilo 21.000 ľudí, situácia je pokojná.

- Na južnej železničnej trati Košice - Zvolen - Bratislava pribudnú ďalšie výluky, dôvodom sú rekonštrukčné práce na dvoch úsekoch.