Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 9. máj 2025Meniny má Roland
< sekcia Slovensko

Uplynulo 69 rokov od jednej z najkrvavejších operácií 2. sv. vojny

Palebné postavenie protitankových pušiek. Foto: TASR

Príslušníci 1. československého armádneho zboru pod velením generála L. Svobodu prekročili 6. októbra 1944 hranice svojej domoviny - Československa. Udalosť je známa ako Karpatsko-duklianska operácia.

Bratislava 6. októbra (TASR) - Dňom obetí Dukly, ktorý pripadá na 6. októbra, si najmä Slovensko pripomína jednu z najkrvavejších operácií druhej svetovej vojny. V priestore Duklianskeho priesmyku sa v roku 1944 uskutočnila Karpatsko-duklianska operácia na pomoc Slovenskému národnému povstaniu (SNP). Slovensko si 6. októbra pripomenie 69. výročie tejto udalosti.

Príslušníci 1. československého armádneho zboru pod velením generála Ludvíka Svobodu prekročili 6. októbra 1944 hranice svojej domoviny - Československa. Preto sa tento dátum stal základom pre budúci pamätný deň Slovenskej republiky - Deň obetí Dukly.

O zaradení tohto dátumu medzi pamätné dni SR rozhodli poslanci Národnej rady SR Zákonom číslo 241 z 20. októbra 1993 o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch a v znení jeho neskorších úprav.

Východný front počas druhej svetovej vojny sa v októbri 1944 definitívne presunul na územie Slovenska a vojaci najmä Červenej armády (ČA) začali oslobodzovať jednotlivé dediny a mestá od fašistov. Už 30. septembra 1944 prekročili jednotky 67. streleckého zboru generála I. S. Šmyga 38. armády 1. ukrajinského frontu československé hranice severozápadne od Duklianskeho priesmyku. Následne nariadil veliteľ 38. armády generál Kirill Semjonovič Moskalenko vystriedať 241. divíziu, ktorá sa prebojovala pri Krajnej Porúbke k československým hraniciam, 1. československým armádnym zborom, sformovaným v Sovietskom zväze (ZSSR). Týmto rozkazom umožnil československým vojakom, aby ako prví prenikli pri Duklianskom priesmyku na územie svojej vlasti.



Karpatsko-duklianska operácia vstúpila do dejín ako najväčšia a najkrvavejšia bitka línie východného frontu, súvisiaca s územím Slovenska. Vojská Červenej armády a Československého armádneho zboru počas nej narazili na tvrdý odpor nemeckých jednotiek. Operácia sa na poli vojenských a historických vied v súčasnosti často vníma ako strategicky nevýhodná. Karpatsko-duklianska operácia však bola iniciovaná ako priama vojenská pomoc Červenej armády SNP. Jej cieľom bolo spojenie vojsk ČA s povstaleckými oddielmi.

Pred začiatkom operácie boli sovietske vojská vzdialené asi 40-50 kilometrov od územia Československa. Operáciu uskutočnili vojská 1. a 4. ukrajinského frontu ČA. Samotná operácia sa začala 8. septembra ráno po takmer dvojhodinovej delostreleckej príprave. Jednotky Československého armádneho zboru vstúpili v priestore Dukly na územie domoviny 6. októbra. Zo strategicko-vojenského hľadiska operácia nebola najvhodnejšia pre postup sovietskych vojsk na východnom fronte. Nebola ani v pôvodnom strategickom pláne ČA. Práve pomoc povstaniu si vyžiadala iné riešenie zamerané na oslobodzovacie boje na území súčasného Slovenska.



V čase, keď vojská 1. československého armádneho zboru prekročili štátne hranice v priestore Duklianskeho priesmyku, mal zbor 23.151 príslušníkov, z čoho 4601 bolo Slovákov. Operácia sa skončila 28. októbra 1944.

V celej Východokarpatskej operácii (Karpatsko-duklianskej aj Karpatsko-užhorodskej) stratili vojská Červenej armády 21.000 vojakov, 84.000 ďalších utrpelo rôzne zranenia. Aj jednotky 1. československého armádneho zboru priniesli vysoké obete: 844 mŕtvych a 4068 zranených.

Zdroje: www.muzeumsnp.sk, www.svidnik.sk, www.valka.cz, http://www.pramen.info, http://bdsa.ru, http://www.wwii-soldat.narod.ru

OBRAZOM: Biely dym, zvony a ovácie. Takto svet vítal pápeža Leva XIV.

Kardináli-voliči dvojtretinovou väčšinou zvolili počas druhého dňa konkláve 267. pápeža katolíckej cirkvi.

- Bývalý americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že berie na seba určitú zodpovednosť za víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v USA.

- Všetky záchranné zložky zasahovali v noci na piatok v českej obci Čeladná v okrese Frýdek-Mýstek, kde podľa hasičov došlo k výbuchu a zrúteniu vnútornej časti miestneho hotela, zrejme stropu. Hasičom sa podarilo zachrániť dvoch zavalených ľudí.

- Hokejisti Washingtonu zvíťazili v noci na piatok v druhom zápase 2. kola play off NHL nad Carolinou 3:1.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič sa vo štvrtok večer v Moskve stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom, informuje TASR podľa srbského portálu Novosti.rs. Obaja pricestovali do ruskej metropoly na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny.

- Česko si vo štvrtok pripomenulo 80. výročie konca druhej svetovej vojny spomienkovými oslavami, došlo však i k protestom. Prezident Petr Pavel v prejave na pražskom Vítkove vyzdvihol podporu svojej krajiny Ukrajine, informuje TASR.

- Štvrtkový telefonát medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským prebehol „veľmi dobre“, uviedli ukrajinskí predstavitelia.

- Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta USA J.D. Vancea. Išlo najmä o články týkajúce sa otázok migrácie, informuje TASR podľa agentúry AFP.

- Pápež Lev XIV. bude v piatok celebrovať omšu pre kardinálov v Sixtínskej kaplnke. Urobí tak deň po tom, čo ho zvolili za nového najvyššieho pontifika katolíckej cirkvi, uviedol vo štvrtok Vatikán.

- V jednom z útvarov Ozbrojených síl SR utrpel profesionálny vojak strelné zranenie. Na sociálnej sieti o tom informovali OS SR s tým, že okolnosti mimoriadnej udalosti sú predmetom vyšetrovania.

- Slovenský premiér Robert Fico vo štvrtok večer pristál na letisku v Moskve, kde sa zúčastní na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny.

- Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) prijal správu o zvolení nového pápeža Leva XIV. s radosťou a hlbokou úctou.

- Nový pápež Lev XIV., doterajší kardinál Robert Prevost zo Spojených štátov, vystúpil po svojom zvolení vo štvrtok večer na ústrednom balkóne Baziliky svätého Petra.

- Slovenskú hokejovú reprezentáciu by mal na MS vo Švédsku posilniť aj Pavol Regenda. Asistent trénera Ján Pardavý uviedol, že pracujú na čo najskoršom príchode 25-ročného útočníka.

- Herec a prezident Medzinárodného festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška vo štvrtok vo veku 78 rokov zomrel, uviedla hovorkyňa festivalu Uljana Donátová.

- Poslanci Európskeho parlamentu (EP) hlasovali za zmenu statusu ochrany vlkov v Európskej únii (EÚ) z prísne chránený na chránený, aby ho zosúladili s Bernským dohovorom.

- Celoslovenské oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom doposiaľ navštívilo 21.000 ľudí, situácia je pokojná.

- Na južnej železničnej trati Košice - Zvolen - Bratislava pribudnú ďalšie výluky, dôvodom sú rekonštrukčné práce na dvoch úsekoch.

- Slovenské národné povstanie (SNP) nám dáva príkaz, že nemôžeme zostať pri oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny neutrálni. Pretože SNP nám prikazuje, že sme národ, ktorý je jasne protifašisticky orientovaný. Skonštatoval to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Z komína nad Sixtínskou kaplnkou vo Vatikáne stúpa čierny dym po dvoch kolách hlasovania, kardináli si dopoludnia v druhý deň konkláve nezvolili nového pápeža.

- Ôsmy máj má byť spomienkou na hrdinov, ktorí nám vybojovali našu budúcnosť a vďaka ktorým tu dnes môžeme stáť ako slobodní ľudia. Po položení venca k Pamätníku padlých to povedal minister vnútra a predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok.