Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

Duleba: Vojna na Ukrajine nás vrátila späť do 60. rokov

Na snímke Alexander Duleba. Foto: TASR - Jakub Kotian

Rusko sa podľa neho v dôsledku vojny stáva politickým i ekonomickým vazalom Číny, pričom prišlo aj k jeho prerodu na policajný štát.

Bratislava 22. februára (TASR) - Vojna na Ukrajine vrátila bezpečnostný systém v Európe späť do 60. rokov minulého storočia. V relácii CD Klub Pavla Demeša v TASR TV to uviedol zahraničnopolitický analytik a profesor na Prešovskej univerzite Alexander Duleba.

Rusko podľa analytika pred začiatkom invázie ešte akceptovalo nejaké inštrumenty Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá pomohla v 90. rokoch v európskom priestore vygenerovať transparentný vojenský systém. "My sme prišli o tento systém. Rusi ho začali dementovať v roku 2007, vtedy vystúpili zo zmluvy o konvenčných silách," uviedol.

Zároveň upozornil na to, že v súčasnosti neplatí ani jedna dohoda medzi Spojenými štátmi a bývalým Sovietskym zväzom a Ruskom v oblasti jadrového odzbrojenia ako po karibskej kríze. "Táto vojna nás vrátila do 60. rokov. Nemáme nič. Nemáme dohody, nič nereguluje jadrový vzťah medzi Washingtonom a Moskvou a nič nereguluje ani vzťahy medzi armádami v Európe," dodal.

Poukázal tiež na to, že celá Európa prestala zbrojiť, lebo prevládalo presvedčenie, že bezpečnostný systém je taký dobrý, že nie je možné, aby sa začala náhla vojna. Reakcia Európskej únie na inváziu na Ukrajinu však bola podľa neho napriek tomu mimoriadna. "Európska únia nikdy nenakupovala zbrane alebo muníciu alebo nepodporovala zbrojársky program. Zdalo sa, že to EÚ nikdy nebude robiť, ale je to realita," povedal.

Tiež poukázal na nové programy EÚ na podporu výroby munície, z ktorých čerpá aj Slovensko. "Pred vojnou sme vyrábali ročne ani nie 10.000 kusov delostreleckých granátov... Minulý rok to už bolo takmer 50.000 a tento rok a začiatkom budúceho roku by to malo byť 150.000," povedal.

Na vojnu na Ukrajine tiež mimoriadne dobre podľa Dulebu zareagovala aj Severoatlantická aliancia. "NATO plní misiu, ktorú má. To znamená, že garantuje bezpečnosť svojim členským krajinám," konštatoval.

Duleba uviedol, že v súvislosti s ďalším vývojom vojny na Ukrajine nepredpokladá, že v priebehu tohto roka by prišlo k rokovaniam o prímerí. Vylúčiť sa to však podľa neho nedá. "V tejto situácii nevidím predpoklad na to, aby Rusi zmenili ciele.... a Ukrajinci nemienia rezignovať na vlastnú obranu," povedal.

Rusi však podľa neho vojnu vyhrať nemôžu. "Aj keby teoreticky zlomili ozbrojené sily Ukrajiny, okupovali, tak tam bude partizánska vojna... Je to "mission impossible", napriek tomu sa to deje," vyhlásil.

Rusko sa podľa neho v dôsledku vojny stáva politickým i ekonomickým vazalom Číny, pričom prišlo aj k jeho prerodu na policajný štát.