Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Dvadsaťjeden subjektov založilo Digitálnu koalíciu

Na archívnej snímke podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Foto: TASR – Martin Baumann

Digitálna koalícia spája partnerov zo štátneho, súkromného, neziskového a akademického sektora v úsilí pripraviť Slovákov všetkých vekových kategórií na prácu a život v digitálnej ekonomike.

Bratislava 26. septembra (TASR) – Na zlepšovanie digitálnych zručností študentov a na zvyšovanie digitálnej gramotnosti zamestnancov, ale aj nezamestnaných či podnikateľov je zameraná Digitálna koalícia, ktorú dnes v Bratislave podpísaním memoranda zakladajúcimi členmi uviedli do života. Slovensko tak nadviazalo na celoeurópsku iniciatívu Digital Skills and Jobs Coalition.

Digitálna koalícia (DK), ktorej predsedom predstavenstva je vicepremiér Peter Pellegrini, spája partnerov zo štátneho, súkromného, neziskového a akademického sektora v úsilí pripraviť Slovákov všetkých vekových kategórií na prácu a život v nastupujúcej digitálnej ekonomike. Každý z 21 signatárov zakladajúceho memoranda predstavil svoje ciele.

"Ak chceme byť v technologickom centre Európy, tak sa musíme dostatočne vopred a dobre pripraviť na digitálnu transformáciu, ktorá je pred nami. V opačnom prípade hazardujeme s našou budúcnosťou, pretože môžeme skončiť ako manufaktúra EÚ," vyhlásil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Podľa neho digitálna transformácia nie je pre Slovensko možnosť, ale nevyhnutnosť. "Cieľom našej spoločnej dlhodobej iniciatívy je zabezpečiť našim občanom uplatniteľnosť na meniacom sa trhu práce, v podnikaní, vede, výskume, či v inováciách a schopnosť konkurovať v digitálnej ére," povedal.

Zamestnania budúcnosti budú založené na zručnostiach, ktoré vyžadujú, aby vzdelávanie držalo krok s najnovším technologickým vývojom. Aktivity Digitálnej koalície budú preto inšpirované celoeurópskymi prioritami v oblasti digitálnej práce. Sú to napríklad štrukturálne zmeny vo vzdelávacom systéme, ktoré umožnia prípravu digitálne kvalifikovanej pracovnej sily, rozbehnutie projektov rekvalifikácie neuplatnených absolventov iných odborov do technických a IT smerov, či podpora dialógu medzi priemyslom a vzdelávaním.

"Slovensko má veľkú príležitosť byť lídrom nielen v automobilovom priemysle, ale aj v sektore informačných technológií. Má na to dobré predpoklady. Záujem ľudí, peniaze aj legislatívna a technická podpora Európy sú faktory, ktoré rozvoju sektoru informačných a komunikačných technológií nahrávajú. Vyplatí sa to všetkým, tak občanom, ktorým moderné technológie uľahčujú prácu i bežný život, podnikom, ako aj štátu. Verím, že s aktívnou pomocou a v spolupráci verejných inštitúcií, odbornej komunity, podnikateľov a tretieho sektora sa podarí tento potenciál naplno využiť," povedal Dušan Chrenek, vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. V EÚ v súčasnosti funguje 17 digitálnych koalícií a očakáva sa, že v priebehu tohto roka budú založené ďalšie.

Medzi zakladajúcimi členmi DK sú Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII), IT Asociácia Slovenska, ministerstvo školstva, ministerstvo hospodárstva a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ďalej sú to stredné a vysoké školy, významné IT firmy a ďalšie organizácie. Tento počet však nie je konečný, Digitálna koalícia bude ďalej silnieť a prijímať nových partnerov.

Rezort školstva, ako uviedla jeho šéfka Martina Lubyová, bude mať prioritnú úlohu pri zabezpečovaní smerujúcich k tomu, aby ľudia, ktorí budú v digitálnych povolaniach, dostali včas digitálne zručnosti. "Prijali sme v rámci koalície najviac, a to 14 záväzkov, ale aj konkrétnejší akčný plán, kde je 23 opatrení, plnením ktorých sa budeme snažiť výzvu, ktorá pred nami stojí, napĺňať. Náš, ale nielen náš trh práce má nedostatok pracovníkov v IT oblasti. Budeme sa ďalej snažiť rozvíjať koncepciu digitalizácie a informatizácie školstva," povedala ministerka.

Podľa prvého viceprezidenta IT Asociácie Slovenska Mária Lelovského 21 zakladateľov predstavilo dnes 87 konkrétnych záväzkov, ktoré sú zamerané na 4 oblasti, a to digitálne zručnosti pre všetkých, digitálne zručnosti pre pracovnú silu, digitálne zručnosti pre špecialistov IKT a digitálne zručnosti vo vzdelávaní.