Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Slovensko

M. Dzurinda a I. Mikloš ostávajú poslancami Národnej rady SR

Dvojnásobný expremiér Mikuláš Dzurinda a exminister financií Ivan Mikloš vystupujú z materskej SDKÚ-DS. Tento krok oznámili na tlačovej konferencii 4. júna 2014 v Bratislave. Na snímke Mikuláš Dzurinda (vľavo) a Ivan Mikloš (vpravo) počas tlačovej konferencie. Foto: TASR/Michal Svítok

Opätovne asi kandidovať nebudú.

Bratislava 4. júna (TASR) - Dvojnásobný expremiér Mikuláš Dzurinda a dvojnásobný exminister financií Ivan Mikloš, ktorí odišli z SDKÚ-DS, ostávajú poslancami Národnej rady SR. Potvrdili to na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že aktuálne neuvažujú o vstupe do inej politickej strany či o založení vlastnej.

"Nepredpokladám, že budem v roku 2016 kandidovať do NR SR. To ale neznamená, že sa nebudem verejne angažovať," upozornil Mikloš. Dzurinda to vidí podobne a uviedol, že v SDKÚ-DS nekončia pre to, aby zakladali politické strany. Na druhej strane priznal, že ho politika baví, považuje ju za fascinujúce remeslo, a preto ho téma konca v politike nenapadla. "Cieľom nie je strana, to je len nástroj, cez ktorý môžete niečo urobiť," vysvetlil.

Či zostanú v poslaneckom klube SDKÚ-DS, nechávajú na vedení strany. "Nechceme škodiť. Ak bude záujem udržať klub, sme pripravení o tom hovoriť," povedal Dzurinda. Po ich odchode by totiž počet členov klubu SDKÚ-DS klesol z osem na šesť, čo by znamenalo jeho zánik.



Rozhodovali sa dlhšie

Mikloš zopakoval, že na vystúpenie z SDKÚ-DS mali dva hlavné dôvody a rozhodli sa minulý týždeň. Jednak to bola nespokojnosť s tým, ako strana funguje a vyvíja sa. "Nechceme ďalej niesť spoluzodpovednosť za tento vývoj. Druhým dôvodom je vťahovanie nás do vnútorných sporov a polemík napriek tomu, že sme sa jasne dištancovali. Ja som verejne odmietol, že by som sa chcel uchádzať o vedúce funkcie v SDKÚ-DS," prízvukoval. S Frešom o odchode zo strany nevyjednávali, jednoducho mu to oznámili. "Zobral to na vedomie," dodal Mikloš.

Dzurinda tvrdí, že rozhodnutie o odchode sa nerodilo ľahko, ale po dlhšej konzultácii. "Bolo to jedno z vážnejších rozhodnutí. Boli chvíle v politike, keď ma bolel žalúdok. Neraz, keď som potreboval podporu strany, mojim súpútnikom nebolo ľahko. Hovoril som, že keď strana bude schopná prijímať rozhodnutia aj napriek bolestiam žalúdka, bude mať budúcnosť. Neskrývam, že aj dnes ma pobolieva, ale cítim aj súlad tohto rozhodnutia s mojím svedomím," uistil.

Ďalší vývoj a šance na prežitie SDKÚ-DS Dzurinda hodnotiť nechcel. "Nebolo by to poctivé ani kolegiálne," deklaroval. Či ich budú nasledovať nejakí členovia, nevedia, keďže podľa svojich slov nič neorganizovali a bolo to ich osobné rozhodnutie.

Na otázku, či by sa strana vyvíjala lepšie, ak by sa jej predsedníčkou stala Iveta Radičová, a nie Pavol Frešo, odvetil, že Radičová nomináciu na predsedníčku odmietla. "Načo ďalej špekulovať, jednoducho to nechcela," povedal.