Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Slovensko

KUKAN: Svet poznal ČR a V. Havla, my sme sa museli presadiť

V utorok 19. januára 1993 boli prijaté za riadnych členov OSN Slovenská a Česká republika. Na archívnej snímke z 19. januára 1993 vľavo veľvyslanec - stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri OSN Eduard Kukan a vpravo podpredseda vlády a minister zahraničných vecí SR Milan Kňažko upevňuje na mieste vyhradenom slovenskej delegácii novú menovku nového členského štátu v sídle OSN v New Yorku. Foto: TASR/AP

Slovensko vzniklo podľa jeho slov takpovediac na zelenej lúke a bolo treba založiť a zariadiť všetko, čo súviselo s normálnym fungovaním novej nezávislej republiky.

Bratislava 30. decembra (TASR) - Svet pri vzniku samostatného Slovenska poznal skôr Českú republiku a Václava Havla. Slovenská republika sa vo svete musela presadiť. Spomína Eduard Kukan, ktorý v rokoch 1990–1993 pôsobil ako stály predstaviteľ ČSFR pri OSN v New Yorku a po vzniku SR v rokoch 1993–1994 bol veľvyslancom, stálym predstaviteľom Slovenska pri OSN v New Yorku.

"My sme sa museli vo svete presadiť. Vedeli sme, že chceme patriť do moderného demokratického sveta a tomu sme podriadili našu strategickú orientáciu," uviedol pre TASR Kukan. Slovensko bolo podľa neho pripravené na to, že bude mať vlastný štát. Zložitosť toho celého si však uvedomilo neskôr. "Aké to bude zložité a koľko mnoho ťažkých otázok bude treba riešiť, si uvedomilo, až po tom, keď  vznikla samostatná Slovenská republika," poznamenal.

Slovensko vzniklo podľa jeho slov "takpovediac na zelenej lúke". Bolo treba založiť a zariadiť všetko, čo súviselo s normálnym fungovaním novej nezávislej republiky. "Všetko bolo náročné, tým skôr, že to bolo treba zariadiť čo najrýchlejšie. Fungovanie štátnych orgánov, založenie vlastnej meny, potreba presadiť sa na zahraničnom poli, založenie fungujúcej diplomacie a dali by sa vymenovať ďalšie oblasti," doplnil Kukan.

Za najsilnejší moment vzniku SR považuje samotnú nezávislosť štátu, fakt, že "svoj dom si budeme spravovať a organizovať sami". Ako prvé mu v súvislosti so vznikom SR napadlo, že budeme mať vlastný nezávislý štát, ktorý bude členom medzinárodného spoločenstva. "Že svet bude o nás vedieť a že naša vlajka bude viať všade na svete," opísal. Hoci vo vývoji samostatného Slovenska boli aj viaceré dramatické momenty, pre Kukana nikdy neboli také, aby mu napadlo, že "sme radšej nemali tú nezávislosť chcieť".

Situáciu krátko po vzniku SR vnímal Kukan na diaľku, keďže pôsobil v New Yorku. "Niektoré kruhy v našej spoločnosti sa správali nezodpovedne a zrejme nechápali, čo je to samostatnosť. Bol som však optimista a veril, že situáciu zvládneme," spomína. V Spojených štátoch bol aj 1. januára 1993, kedy SR oficiálne vznikla. "Pripravoval som praktické veci, ktoré bolo treba zariadiť, aby sme mohli naplno začať fungovať bezodkladne," vysvetlil a poukázal na vytvorenie novej Stálej misie Slovenskej republiky pri Organizácii Spojených národov.

Polícia: Uzavretých je 16 priechodov s Maďarskom a jeden s Rakúskom

Dočasné obnovenie kontroly hraníc na vnútorných hraniciach SR s Maďarskom a Rakúskom schválila v pondelok (7. 4.) vláda na návrh rezortu vnútra.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyjadril svoj nesúhlas s ruským bombardovaním Ukrajiny a to najmä v čase, keď sa jeho administratíva zúčastňuje na rokovaniach o ukončení tamojších bojov.

- Hokejisti Tampy Bay v zostave so slovenským obrancom Erikom Černákom vyhrali v zámorskej NHL na ľade New Yorku Rangers 5:1. Zhodne tromi bodmi k tomu prispeli Brayden Point (2+1), Nikita Kučerov (1+2) i Jake Guentzel (0+3).

- Takmer 400.000 obyvateľov Pásma Gazy bolo vysídlených v priebehu posledných takmer troch týždňov, odkedy Izrael obnovil vojenské operácie na tomto území. Uviedol to hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric.

- Počet obetí marcového požiaru v nočnom klube v Severnom Macedónsku stúpol na 61 po tom, čo v nemocnici zomrel muž v kritickom stave, uviedlo v pondelok tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

- Čínske ministerstvo obchodu v utorok sľúbilo bojovať proti americkým clám „až do konca“ po tom, čo prezident Donald Trump pohrozil uvalením 50-percentného cla na dovozy z Číny.

- Americký Najvyšší súd v pondelok zrušil nariadenie súdu nižšej inštancie, ktoré bránilo administratíve prezidenta Donalda Trumpa vyhosťovať z krajiny venezuelských utečencov podľa vojnového zákona z roku 1798.

- Približne 200 hasičov bolo vyslaných v pondelok bojovať s požiarom v 17. parížskom obvode, kde plamene zachvátili jeden z najväčších komplexov na recykláciu odpadu v meste.

- V rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky je dočasne uzavretých 16 hraničných priechodov s Maďarskom a jeden hraničný priechod s Rakúskom. Na zvyšných hraničných priechodoch sú zavedené dočasné kontroly.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že predaj energie Európskej únii (EÚ) bude hlavným cieľom jeho administratívy, ktorá sa snaží odstrániť obchodný deficit Spojených štátov s krajinami EÚ.

- Futbalisti Neapola remizovali v pondelkovom zápase talianskej Serie A na ihrisku Bologne 1:1. Za hostí odohral celý zápas slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka.

- Tisíce Izraelčanov v pondelok demonštrovali v uliciach Tel Avivu a požadovali dohodu s palestínskym hnutím Hamas o prepustení zvyšných rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok po prvýkrát potvrdil, že ukrajinské jednotky vedú bojové operácie v ruskej Belgorodskej oblasti na hraniciach s Ukrajinou.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že USA vedú priame rokovania s Iránom o jeho nukleárnom programe.

- Jemenskí povstalci húsíovia tvrdia, že zaútočili na vojenský objekt v Izraeli a napadli dva americké torpédoborce v Červenom mori.

- Európska komisia (EK) navrhuje zaviesť odvetné clá na niektoré tovary z USA vo výške 25 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

- Grónsky parlament Inatsisartut sa zišiel na ustanovujúcej schôdzi v novom zložení po marcových voľbách a vyslovil dôveru novej vláde premiéra Jensa-Frederika Nielsena.

- Šéfovia šiestich agentúr Organizácie Spojených národov (OSN) vyzvali na urýchlené obnovenie prímeria v Pásme Gazy a varovali pred nedostatkom pomoci a hladom.

- Hraničným priechodom Bílá-Bumbálka – Makov nebude od utorka možné prevážať zvieratá, živočíšne produkty a krmivá, otvorený však zostane pre vozidlá, ktoré prepravujú akýkoľvek iný tovar.

- Na väčšine územia Slovenska sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.