Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 24. december 2024Meniny má Adam a Eva
< sekcia Slovensko

Slovensko musí podľa Rady Európy zlepšiť toleranciu menšín

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Rada Európy vyzýva napríklad príslušné orgány, aby vybudovali dostatočný počet materských škôl a vyškolili a prijali pedagogický personál potrebný na výučbu slovenčiny pre rómske deti.

Brusel/Štrasburg 8. decembra (TASR) – Slovensko by malo viac podporovať vzdelávanie Rómov, primeranú prípravu rómskych detí na povinnú školskú dochádzku a vypracovať akčný plán pre osoby z komunity LGBTI s cieľom chrániť ich pred diskrimináciou, trestnými činmi z nenávisti a nenávistnými prejavmi. Vyplýva z utorok zverejnenej správy Európskej komisie proti rasizmu a intolerancii Rady Európy (ECRI).

Protirasistický útvar Rady Európy (RE) upozornil, že od prijatia poslednej správy v roku 2014 SR urobila pokrok v určitých oblastiach.

Došlo k výraznému zvýšeniu rozpočtu pre Národné stredisko pre ľudské práva, bol prijatý akčný plán proti rasizmu a niektorí politici a médiá čelili sankciám za nenávistné prejavy. ECRI privítala aj skutočnosť, že boli posilnené ustanovenia trestného zákona o trestných činoch z nenávisti a boj proti týmto trestným činom spadá pod povinnosť špecializovaných útvarov polície, prokuratúry a súdov.

Podľa správy ECRI, ktorá zohľadňuje vývoj do 1. júla 2020, slovenské orgány vedomé si zlých životných podmienok Rómov preukázali odhodlanie zlepšiť ich situáciu v oblasti vzdelávania, bývania a zamestnanosti, ale sú potrebné ďalšie opatrenia.

Dokument uvádza, že aj napriek určitým zlepšeniam postojov ku komunite LGBTI sa v posledných rokoch vyvinula negatívna dynamika v dôsledku pretrvávajúcich nenávistných prejavov proti členom sexuálnych menšín.

ECRI vyjadrila poľutovanie najmä nad kampaňami uskutočňovanými niektorými politickými stranami voči komunite LGBTI. Upozornila, že návrh akčného plánu z roku 2015 zameraného na zlepšenie situácie osôb LGBTI nakoniec nebol prijatý.

ECRI preto odporúča vypracovanie a implementáciu plánu na zefektívnenie práva na rovnosť osôb LGBTI, na zvyšovanie povedomia verejnosti o problémoch, ktorým tieto osoby čelia, a na ich ochranu pred trestnými činmi z nenávisti, prejavmi nenávisti a diskrimináciou.

ECRI žiada odstránenie praktiky, ktorá na Slovensku núti transsexuálov podstúpiť sterilizáciu za účelom zmeny ich úradného mena a pohlavia, čo nemá právny základ v slovenskom práve a je aj v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva.

Podľa správy ECRI sa počet nenávistných prejavov zvýšil aj voči iným skupinám, najmä voči Židom, moslimom, migrantom, Rómom a osobám tmavej pleti.

Rada Európy vyjadrila poľutovanie nad tým, že prevádzkovatelia internetu odstraňujú zo sociálnych sietí len veľmi málo nenávistného obsahu. Medzi ďalšie obavy patrí aj to, že mnohé trestné činy z nenávisti nie sú úradom ani nahlásené. ECRI v tejto súvislosti odporúča niekoľko reforiem trestného práva vrátane zaradenia rasistických, homofóbnych a transfóbnych motívov ako priťažujúcich okolnostiach pri každom trestnom čine.

Pokiaľ ide o Rómov na Slovensku, v správe sa uvádza, že mnohí z nich stále žijú v podmienkach segregácie, diskriminácie a extrémnej chudoby. ECRI osobitne upozornila na problémy týkajúce sa vzdelávania rómskych detí, ktoré často nemôžu navštevovať predškolské zariadenia a učiť sa slovenský jazyk pred vstupom do základnej školy.

ECRI preto vyzýva príslušné orgány, aby vybudovali dostatočný počet materských škôl a vyškolili a prijali pedagogický personál potrebný na výučbu slovenčiny pre rómske deti. Apelovala tiež na zodpovedné úrady, aby ukončili segregáciu Rómov v konkrétnych školách a triedach, čo stále ovplyvňuje príliš veľa rómskych detí.

Na druhej strane ECRI privítala iniciatívy na obnovenie dôvery Rómov v políciu, napríklad plány na nábor asi 2000 Rómov ako členov civilných hliadok. Aj v tejto oblasti je však podľa Štrasburgu potrebné urobiť viac, najmä pokiaľ ide o vyšetrovanie policajného násilia páchaného na Rómoch.

K ďalším odporúčaným opatreniam patrí posilnenie nezávislosti Slovenského národného strediska pre ľudské práva, ukončenie diskriminácie rómskych žien na pôrodníckych oddeleniach v nemocniciach či zriadenie nezávislého vyšetrovacieho výboru na prešetrenie doterajšej praxe sterilizácie rómskych žien a zavedenie systému ich odškodnenia.