![EK reaguje na Fica: Európske právo je nadradené, nediskutuje sa o tom](https://www2.teraz.sk/usercontent/photos/5/f/f/4-5ff82aa137bcc85c662a2fdfd1d90770768354f6.jpg)
Írsky eurokomisár následne zdôraznil, že slovenský premiér zatiaľ nepredložil žiadny konkrétny návrh a je nutné si počkať na bližšie podrobnosti.
"Prednosť práva EÚ je pevne stanovená v judikatúre Súdneho dvora EÚ a nie je o tejto veci možné viesť diskusiu. To je dôležitý kontext pre akékoľvek ústavné zmeny v ktoromkoľvek členskom štáte," uviedol McGrath s tým, že členské štáty si môžu ústavu zmeniť podľa svojho uváženia, avšak musia rešpektovať a uznávať prednosť európskeho práva.
Írsky eurokomisár následne zdôraznil, že slovenský premiér zatiaľ nepredložil žiadny konkrétny návrh a je nutné si počkať na bližšie podrobnosti.
Fico v pondelok predstavil návrh konceptu zmeny Ústavy SR. Zakotviť sa v nej má napr. uznanie len mužského a ženského pohlavia či zmena pohlavia len zo závažných dôvodov. Deti by mohli adoptovať len manželia, prípadne pozostalí po rodičovi či opatrovateľovi. Podľa návrhu musia štátne výchovno-vzdelávacie programy rešpektovať ústavu a v kultúrno-etických a hodnotových otázkach pred ňou nebudú mať prednosť právne záväzky EÚ či medzinárodné pakty. Premiér deklaroval, že návrh nie je nemenný a o prípadných návrhoch zmien je otvorený rokovať.
Prednosť európskeho práva pred právom členského štátu potvrdil Súdny dvor EÚ vo viacerých súdnych rozhodnutiach, hoci takýto princíp nie je zakotvený v zmluvách o EÚ. Podľa súdu musí byť európske právo prednostné, inak by mohlo dôjsť k mareniu vykonávania politík EÚ.
V roku 2021 sa do konfliktu s Európskou komisiou dostalo Poľsko. Jeho ústavný súd vo svojom verdikte spochybnil nadradenosť práva EÚ nad poľským právom, s ktorou Varšava súhlasila pri svojom vstupe do Európskej únie v roku 2004.