Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Elektronické zdravotníctvo šetrí peniaze, tvrdí minister Drucker

Na snímke minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker. Foto: TASR/Michal Svítok

Hoci elektronizácia zdravotníctva bude lekárov niečo stáť, a to aj z hľadiska práce a času, ASL SR ju v konečnom dôsledku vníma pozitívne.

Donovaly 30. septembra (TASR) – O elektronickom zdravotníctve, ktoré prináša e-recepty alebo povinnosť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti viesť od 1. januára 2018 zdravotnú dokumentáciu v elektronickej podobe, či o nezáujme mladých lekárov o prácu v ambulantnom sektore a jeho aktuálnom postavení rokovali účastníci dvojdňového Valného zhromaždenia Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR na Donovaloch. Dnes s nimi diskutoval aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

Podľa prezidenta ASL SR Mariána Šótha v ambulantnom sektore je situácia kritická najviac v tom, že v ňom pracujú najmä 65- a viacroční lekári. Niektorí pracujú aj vo veku 75 až 80 rokov. Mladí lekári nemajú o túto prácu záujem, pretože nie sú dostatočne motivovaní. Lekár v ambulancii zodpovedá za chod zariadenia, musí vytvoriť podmienky pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti, každá novela zákona je pre neho novou povinnosťou, stúpa administratívna záťaž a mzdu má vo výške, ako dovolia náklady ambulancie. Lekár v nemocnici však podmienky vytvorené má, zodpovedá sám za seba a má garantovanú mzdu.

"Pre mladého lekára nie je ambulantný sektor atraktívny, a to sa snažíme zmeniť. Funguje rezidentský program a chceli by sme ho rozšíriť tak, aby nám lekári pribúdali intenzívnejšie. Zatiaľ sú to iba malé postupné kroky," konštatoval Šóth.

Hoci elektronizácia zdravotníctva bude lekárov niečo stáť, a to aj z hľadiska práce a času, ASL SR ju v konečnom dôsledku vníma pozitívne. "Zdieľanie informácií o pacientovi je veľmi prospešné. Vnímame to už teraz, kedy máme e-recepty, a vieme si, špecialisti alebo všeobecní lekári, pozrieť navzájom, aké lieky pacient užíva, či mu už boli predpísané, prípadne či napríklad absolvoval kardiologické vyšetrenie, alebo sa máme obrátiť na ďalšieho špecialistu," zdôraznil Šóth s tým, že ak od 1. januára pre nich nastane zmena, tak v tom, že ambulancie sa majú postupne pripojiť k Národnému centru zdravotníckych informácií. Vzniká im teda povinnosť zdieľania údajov zápisu, ktorý budú o pacientovi realizovať v danom momente.

"To však neznamená, že pre svoju vlastnú potrebu nebudeme používať aj klasickú papierovú zdravotnú dokumentáciu," dodal prezident ASL SR.

Podľa ministra Druckera bude prechodné obdobie a hoci z nedodržania zákona vyplývajú sankcie, "môžem sľúbiť, že budeme veľmi individuálne posudzovať takých, ktorým sa na systém nepodarí pripojiť z objektívnych dôvodov". Cieľom je, aby bol systém nasadený v čo najkratšom čase.

Drucker označil elektronizáciu zdravotníctva za jednu z kľúčových a nevyhnutných vecí. Práve nasadzovanie a používanie systému považuje za najnáročnejšie predovšetkým pre ambulantných lekárov a lekárnikov. Dôležitá je podľa neho spolupráca so zdravotnými poisťovňami, ktoré majú k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti najbližšie. Prínos v zdieľaní informácií je pre pacienta v tom, že napríklad nemusí nosiť svoju zdravotnú dokumentáciu k špecialistovi alebo mu nebudú robiť duplicitné vyšetrenia, čo šetrí peniaze.

"Najvýznamnejší dosah je na ambulantný sektor. Môže si to vyžadovať väčšiu náročnosť na technické vybavenie, prípadne silnejšie pripojenie na internet. Vzniknuté náklady môžu pre niekoho znamenať aj časový odklad. Ušetrené peniaze však nie sú určené na to, aby sa vracali do štátneho rozpočtu, ale na to, aby sa zvyšovala odmena lekárom," dodal Drucker.