Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Národný park Poloniny obhájil Európsky diplom

Ilustračné foto. Foto: TASR - Michaela Zdražilová

Európsky diplom bol Poloninám prvýkrát udelený pred 19 rokmi, naposledy bola jeho platnosť obnovená v júni 2012.

Bratislava/Stakčín 6. marca (TASR) – Národný park (NP) Poloniny rozprestierajúci sa na krajnom východe Slovenska obhájil prestížne medzinárodné ocenenie – Európsky diplom (ED) Rady Európy pre chránené územie. TASR to potvrdil hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák.

Ešte vlani v auguste sa priamo v teréne uskutočnila hodnotiaca misia nezávislého experta profesora Michaela Ushera. Na základe jeho správy a návrhu podmienok a odporúčaní skupina znalcov na zasadnutí koncom februára tohto roka rozhodla o udelení ED pre toto územie aj na ďalšie desaťročné obdobie. "Toto rozhodnutie bude ešte formálne prerokované na zasadnutí byra Bernského dohovoru 19. marca, ktorého podpredsedníčkou je odborníčka MŽP SR," vysvetlil Ferenčák. Envirorezort podľa jeho slov vyvinul maximálne úsilie, aby sa obhajoba podarila, a to aj vďaka konkrétnym opatreniam z ich dielne. "Najmä schválenému Programu starostlivosti o NP Poloniny na roky 2017 až 2026," uviedol.

Európsky diplom bol Poloninám prvýkrát udelený pred 19 rokmi, naposledy bola jeho platnosť obnovená v júni 2012. Podľa hovorcu si bude aj naďalej vyžadovať plnenie manažmentových opatrení. Pôjde o konkrétne úlohy, ktoré sú opísané v spomínanom programe starostlivosti. "Odpočet, vrátane vypracovania podrobnej správy o implementácii všetkých úloh, bude potrebné urobiť do konca roka 2021. Ďalej bude potrebné začať práce na ďalšom programe starostlivosti na nové obdobie," spomenul.

Súčasťou záverečnej správy sú podľa neho aj odporúčania. "Napríklad vypracovať prioritný plán preklasifikovania lesných pozemkov vo vlastníctve štátu z 3. stupňa do 4. (navrhuje sa manažment prostredníctvom výberkového hospodárskeho spôsobu) a 5. stupňa ochrany (navrhuje sa bezzásahový režim). Ďalej vykonávať prírode blízky manažment lúk, vypracovať databázu budov a iných objektov, ktoré majú kultúrny význam, vyvíjať výskumné a monitorovacie programy, vypracovať stratégiu rozvoja turizmu a spolupracovať s ďalšími krajinami v rámci lokality UNESCO Staré bukové pralesy a bukové lesy Karpát a iných regiónov Európy," priblížil Ferenčák.

Viaceré úlohy však podľa jeho ďalších slov nie sú nové. "Veľmi dôležitá bude súčinnosť rezortov, ktoré sú zodpovedné za starostlivosť o lesy a rozvoj turizmu. Dôležité bude pripraviť a implementovať projekt na realizáciu programov starostlivosti o NP Poloniny za pomoci štrukturálnych fondov EÚ," uzavrel.

Držiteľom ED na Slovensku je aj Národná prírodná rezervácia Dobročský prales, ktorá je v územnej pôsobnosti Správy Chránenej krajinnej oblasti - Biosférickej rezervácie Poľana. Rada Európy udeľuje toto ocenenie pre chránené územia od roku 1965. Spĺňať musia základné kritériá, napríklad mimoriadne prírodné hodnoty, akými sú biologická a krajinná rozmanitosť.

NP Poloniny s rozlohou približne 29.800 hektárov tvorí spolu s priľahlým chráneným územím Poľska a Ukrajiny prvú trilaterálnu biosférickú rezerváciu na svete a aktuálne druhú najväčšiu. Najznámejší a svojou rozlohou na Slovensku najväčší je tu prales Stužica-Bukovské vrchy, ktorý je spolu s ďalšími časťami tohto územia zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Raritou v Poloninách je tiež prítomnosť zubra hrivnatého vo voľnej prírode.