Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. január 2025Meniny má Vincent
< sekcia Slovensko

Enviroorganizácie vnímajú negatívne zákony, ktoré sa spomínajú v PVV

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Klimatická koalícia a Greenpeace Slovensko sa zhodli, že environmentálne mimovládne organizácie by mali byť považované za partnera.

Bratislava 19. novembra (TASR) - Enviroorganizácie vnímajú negatívne revíziu zákonov, ktorá sa spomína v programovom vyhlásení vlády v časti environmentálna politika. Môže to podľa Greenpeace Slovensko ohroziť zníženie štandardov ochrany životného prostredia. Klimatická koalícia upozornila, že Slovensko má skôr problémy s infringementmi a súdnymi spormi pre nedostatočné implementovanie európskej legislatívy. Uviedli to pre TASR.

Obe organizácie za pozitívne považujú zvyšovanie energetickej efektívnosti v PVV. "V tejto oblasti má Slovensko veľký potenciál a aj má na opatrenia už alokované finančné zdroje z EÚ. Pokračovanie podpory energetickej efektívnosti by malo byť intenzívnejšie, keďže ide o systémové opatrenie s dlhodobými výsledkami," povedala pre TASR koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová.

Greenpeace znepokojuje protichodnosť vyjadrení v PVV. Ide napríklad o plán vlády prijímať opatrenia na ochranu klímy a zároveň spomína podporu plynu, ktorý je fosílnym palivom. "Prechodné obdobie využívania tohto zdroja by sa malo ukončiť a skôr by sme čakali časové ohraničenie ukončenia využívania plynu ako upevňovanie jeho pozície," skonštatovala Szabová. Vláda by podľa Greenpeace mala zaručiť útlm využívania fosílnych palív v súlade s parížskymi klimatickými cieľmi.

Klimatická koalícia pozitívne vníma, že PVV obsahuje potrebu riešenia klimatickej krízy. Klimatický zákon, ktorý chce vláda prijať, by mal byť podľa oboch organizácii silný. Musí adresovať otázky kvality dát, potrebu koordinácie, kontroly plnenia záväzkov a ich vymáhateľnosti, dodala Szabová.

"Zelená transformácia je dôležitá, no z programového vyhlásenia máme pocit, že vláda ju považuje skôr za komplikáciu než za veľkú príležitosť pre Slovensko a jeho občanov. Dôraz treba klásť na spravodlivú, sociálne citlivú transformáciu spoločnosti," uviedla hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová. Klimatická koalícia s obavami vníma zdôrazňovanie podpory priemyslu. "Celkový text na nás pôsobí dojmom pokračovania jednostrannej podpory znečisťovateľov namiesto vytvárania nových príležitostí zelenej transformácie," poznamenala Szabová. Enviroorganizácie apelujú aj na koordináciu a spoluprácu medzi rezortmi, samosprávami či biznisom.

Greenpeace oceňuje zámer riešiť staré envirozáťaže. Avizovanú výstavbu nových spaľovní nepovažuje za dobrý návrh. "Slovensko potrebuje primárne smerovať k znižovaniu produkcie odpadu. Potrebujeme zastaviť skládkovanie, no určite nepotrebujeme nové spaľovne, ktoré nie sú dlhodobým riešením a neriešia problém ako taký," tvrdí Ábelová.

Klimatická koalícia a Greenpeace Slovensko sa zhodli, že environmentálne mimovládne organizácie by mali byť považované za partnera. Klimatická koalícia víta, že sa táto spolupráca spomína na viacerých miestach v PVV, aj keď je v rozpore s predošlými vyjadreniami predstaviteľov vlády a inými časťami programu. Na Greenpeace to pôsobí nedôveryhodne.

SLEDUJEME: Schôdzu k odvolávaniu ukončili bez hlasovania

Vládna koalícia podľa Šimečku zmarila mimoriadne rokovanie, lebo nechce, aby argumenty, ako zlyhala, zazneli verejne.

,aktualizované 

- Futbalisti AS Monaco vyhrali v utorkovom zápase 7. kola základnej fázy Ligy majstrov nad Aston Villou 1:0.

- Obžalobná komora v belgickom meste Lige v pondelok rozhodla, že nepripustí trestné oznámenie proti predsedníčke Európskej komisie (EK) Ursule von der Leyenovej vo veci netransparentnosti nákupov vakcín proti chorobe COVID-19.

- Futbalisti ŠK Slovan Bratislava nastúpili na svoj siedmy zápas hlavnej fázy Ligy majstrov s VfB Stuttgart v bráne s Dominikom Takáčom.

- Tri neznáme osoby sa pokúsili v utorok popoludní ilegálne prekročiť srbsko-maďarské hranice. Na pohraničnú stráž, ktorá ich vyzvala, aby priestor opustili, hodili ponad hraničné zábrany zápalné fľaše.

- Dvaja vyšetrujúci sudcovia vo Francúzsku vydali nový zatykač na zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý je ako hlavný veliteľ ozbrojených síl podozrivý zo spoluúčasti na bombovom útoku v sýrskom meste Dará z roku 2017.

- Agresii v školách by sa dalo predchádzať, chýbajú však školské podporné tímy. Upozornila na to prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková v súvislosti s nedávnym útokom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.

- Poslanci Európskeho parlamentu v utorok na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu diskutovali o údajnom sledovaní predstaviteľov Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) v Maďarsku. Tí tam pred rokmi skúmali aj firmu zaťa premiéra Viktora Orbána.

- Grónsko chce samo rozhodovať o svojej budúcnosti a neželá si stať sa americkým územím. Povedal to v utorok grónsky premiér Múte Egede. Reagoval tak na opätovné vyjadrenia nového amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že USA by mali prebrať kontrolu nad Grónskom.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vo svojom prejave na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose v súvislosti s bezpečnosťou Európy zdôraznil, že treba zaistiť, aby žiadna európska krajina nebola závislá od jediného dodávateľa energonosičov.

- Aktivistom organizácie Greenpeace sa v utorok v Davose - dejisku Svetového ekonomického fóra (WEF) - aj napriek prísnym bezpečnostným kontrolám podarilo zorganizovať krátky protest proti klimatickým zmenám.

- Opozícia hodila biely uterák do ringu a odstúpila od ďalšieho rokovania. Zľakla sa, o čom by sa mohlo na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR diskutovať. Na tlačovej konferencii to uviedli koaliční poslanci Ján Richter a Tibor Gašpar (obaja Smer-SD).

- Bulharsko bude naďalej zabezpečovať tranzit zemného plynu do Maďarska, čo je mimoriadne dôležité, pretože dnes je zásobovanie Maďarska z veľkej časti zabezpečené prostredníctvom plynovodu Turecký prúd (TurkStream).

- Okresný súd v Prešove v pondelok (20. 1.) zamietol žalobu rómskeho dievčaťa namietajúcu diskrimináciu v prístupe k vzdelaniu počas pandémie COVID-19.

- Vodca izraelskej opozície Jair Lapid vyzval premiéra Benjamina Netanjahua a jeho vládu, aby podali demisiu. Lapidova výzva súvisí s demisiou, ktorú podal náčelník generálneho štábu izraelských ozbrojených síl Herci Halevi.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz vyjadril v utorok opatrný optimizmus ohľadom nemecko-amerických vzťahov po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu. Na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v utorok uviedol, že prvé rozhovory s jeho administratívou boli dobré.

- Slovensko nachádza podporu aj zo strany Maďarska pri hľadaní možností dodávok plynu z južného smeru cez plynovod TurkStream. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po utorkovom stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Bratislave.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič sa v utorok na Svetovom ekonomickom fóre v Davose stretol s osobitným vyslancom EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a pre otázky západného Balkánu Miroslavom Lajčákom.

- Opozícia chce zozbierať podpisy na zvolanie ďalšej mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR na odvolanie vlády. Informoval o tom predseda PS Michal Šimečka s tým, že všetci opoziční poslanci odišli z utorkového rokovania parlamentu.

- Strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) môže byť v spolkovej krajine Sasko na východe krajiny označovaná za pravicovú extrémistickú skupinu, vyplýva z utorkového rozhodnutia krajinského odvolacieho súdu.

- Prezident SR Peter Pellegrini v stredu navštívi sídlo Slovenskej informačnej služby (SIS). Chce sa oboznámiť so všetkými relevantnými informáciami v súvislosti so správou, ktorá bola v utorok predmetom rokovania Národnej rady (NR) SR.