Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. január 2025Meniny má Bohuslava
< sekcia Slovensko

Envirorezort pracuje na doplnení zoznamu chránených území Natura 2000

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Územia európskeho významu sa vymedzujú pre biotopy európskeho významu a pre rastliny a živočíchy.

Bratislava 20. septembra (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pracuje na doplnení národného zoznamu chránených území Natura 2000. Na väčšine z nich by mal platiť druhý stupeň ochrany. Pre TASR to uviedol tlačový odbor MŽP.

Európska komisia (EK) nepovažovala slovenský národný zoznam území európskeho významu za dostatočný a v roku 2016 začala v tejto veci konanie. Slovensko preto v roku 2017 doplnilo zoznam o 169 nových území európskeho významu a odstránilo väčšinu vytýkaných nedostatkov.

"Z rokovaní s EK však vyplynula potreba ďalších doplnkov. Ide hlavne o travinno-bylinné biotopy ako lúky, dubové lesy či slaniská," uviedol envirorezort. Štátnej ochrane prírody preto zadal úlohu na prípravu odborného návrhu podľa požiadaviek EK. Ku koncu augusta sa k doplneniu zoznamu uskutočnilo 84 rokovaní, z toho sa dve rokovania zrušili. Ďalších 45 rokovaní je podľa ministerstva naplánovaných na september.

MŽP zdôrazňuje, že v tomto prípade myslí na odškodnenie neštátnych vlastníkov pôdy. Ak dôjde k obmedzeniam a opatreniam, bude mať vlastník podľa zákona možnosť náhrady. Pôjde o zámenu pozemku za iný pozemok vo vlastníctve štátu, nájom pozemku, výkup pozemkov do vlastníctva štátu, zmluvnú starostlivosť či finančnú náhradu.

"K obmedzeniu bežného obhospodarovania môže dôjsť v závislosti od stupňa ochrany. Vzhľadom na to, že v aktuálnom dopĺňaní ide predovšetkým o lokality pre kosné lúky, na väčšine lokalít bol navrhnutý druhý stupeň ochrany," priblížilo tlačové oddelenie.

Územia európskeho významu sa vymedzujú pre biotopy európskeho významu a pre rastliny a živočíchy. Pre druhy vtáctva sa vyhlasujú chránené vtáčie územia. Spoločne tvoria sústavu chránených území Natura 2000, ktorú budujú štáty podľa jednotných pravidiel, zakotvených v smerniciach Európskej únie. "Ide o zásadný záväzok, ktorý si plnia všetky členské štáty. Európska komisia posudzuje, v akej miere," vysvetľuje MŽP.