Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Slovensko

EP vysiela na Slovensko šesťčlennú kontrolnú delegáciu poslancov

Na archívnej snímke J. Kuciak a M. Kušnírova. Foto: TASR Michal Svítok

Delegácia uskutoční na Slovensku prieskumnú pracovnú cestu súvisiacu s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Brusel 7. marca (TASR) - Konferencia predsedov Európskeho parlamentu (EP) schválila v stredu zloženie osobitnej kontrolnej delegácie z viacerých politických skupín v EP, ktorá vo štvrtok a piatok (8.-9.3.) uskutoční na Slovensku prieskumnú pracovnú cestu súvisiacu s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Delegácia, ktorá bude zložená zo šiestich poslancov, odcestuje na Slovensko v stredu večer. Delegáciu tvoria nasledujúci poslanci: nemecká poslankyňa Ingeborg Grässleová zo skupiny európskych ľudovcov (EĽS/EPP), britský poslanec Claude Moraes z frakcie socialistov a demokratov (S&D), poľský poslanec Ryszard Czarnecki zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), holandská poslankyňa Sophia in't Veldová z frakcie liberálov a demokratov (ALDE), maďarský poslanec Benedek Jávor zo skupiny Zelení/Európska slobodná aliancia a taliansky poslanec Marco Valli z frakcie Európa slobody a priamej demokracie (EFDD).

Spolupredsedami delegácie sú Grässleová a Moraes.

Poslanci sa podľa programu stretnú so zástupcami mimovládnych organizácií zaoberajúcich sa bojom proti korupcii, s novinármi, predstaviteľmi vlády a štátu, zástupcami orgánov činných v trestnom konaní a predstaviteľmi Pôdohospodárskej platobnej agentúry. V piatok navštívia aj obec Veľká Mača, kde si uctia pamiatku Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Tlačová konferencia spolupredsedov delegácie sa uskutoční v piatok na záver misie v priestoroch Informačnej kancelárie EP v Bratislave. Členovia delegácie po návrate zo Slovenska pripravia správu, ktorú predložia Konferencii predsedov EP a následne predstavia verejnosti.


Vražda slovenského novinára otriasla aj Francúzskom



Vražda investigatívneho novinára a jeho priateľky otriasla aj Francúzskom. Slovensko má však aj vo svetle tejto situácie stále miesto v jadre Európy. Uviedli to v stredu poslanci francúzskej parlamentnej skupiny francúzsko-slovenského priateľstva. V rámci pracovnej návštevy v Bratislave so slovenskými partnermi diskutovali aj o posilnení spolupráce medzi krajinami, energetike či významných výročiach, ktoré si SR pripomína v roku 2018.

Vražda slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej ani Francúzov nezanechala chladných, tvrdia poslanci. "Francúzske médiá sa tejto téme venovali a udalosť sa v krajine prežíva dramaticky. Nie je to niečo, čo by bolo bežné. Európa je stelesnením demokracie a za takouto udalosťou je spochybnenie jej základov, ktoré nás majú spájať," vyhlásil francúzsky poslanec a člen obranného výboru Laurent Furst.

Predseda skupiny priateľstva Xavier Batut pripomenul, že "vo Francúzsku sa podobná udalosť okrem útoku na redakciu Charlie Hebdo neudiala a po tomto útoku sa u nás politické strany zjednotili".

"Kolektívne sme žiadali, aby bola situácia osvetlená. Najprv je potrebné, aby bolo ukončené vyšetrovanie. Slovenská vláda je pre nás stále legitímnym partnerom," doplnil ho Furst.

Napriek posledným udalostiam, piati predstavitelia francúzskeho parlamentu, ktorí navštívili Bratislavu, veria, že Slovensko má svoje miesto v jadre Európy. "Dramatické udalosti, ktoré sa na Slovensku odohrali, nezmenia náš názor. My dôverujeme Slovensku, keď hovorí, že sa hlási k jadru Európy."

Slovensko podľa nich v rámci Vyšehradskej skupiny (V4) predstavuje akýsi "motor", ktorý je rešpektovaný, a mal by byť príkladom pre ostatné krajiny V4.

Francúzski poslanci sa v stredu stretli aj so svojimi slovenskými kolegami a venovali sa posilneniu spolupráce medzi krajinami. V tejto súvislosti neopomenuli rozvoj cestovného ruchu. Hovorili aj o posilňovaní strategického partnerstva, pričom vyzdvihli dôležitosť výučby francúzskeho jazyka a projektu Erasmus, ktoré v tejto oblasti predstavujú veľký prínos a je dôležité ich zveľaďovať. Diskutovali aj o energetike, pričom zdôraznili podstatu investovania do výskumov v tejto oblasti. Načrtli aj tému budovania nadnárodných elektrických sietí v Európe.

V kontexte významných výročí poslanec Frédéric Petit upozornil na plánované podujatie, ktoré sa má vo Francúzsku uskutočniť v októbri tohto roku a pripomenúť si 100. výročie konca prvej svetovej vojny a v rámci toho aj vznik Československej republiky. Na oslavách by sa mal zúčastniť aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)