Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Slovensko

Európania chcú, z EÚ globálneho hráča; myslia si Pollák a Šimečka

Na archívnej snímke europoslanec Michal Šimečka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Podľa Šimečku aj ruská agresia na Ukrajine môže "popchnúť" európske štáty k tomu, že si uvedomia, že musia držať spolu.

Bratislava 24. marca (TASR) - Z Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) vyplýva, že občania si želajú, aby Únia hrala vo svete jednu z vedúcich úloh. V diskusii v TASR TV sa na tom zhodli slovenskí zástupcovia v Európskom parlamente (EP) Peter Pollák a Michal Šimečka.

Podpredseda EP Šimečka uviedol, že u Európanov je dopyt po tom, aby bol starý kontinent globálnym hráčom. "Veľká väčšina európskych občanov chce, aby Európska únia bola geopolitická veľmoc – doslova mocnosť na úrovni Spojených štátov, Ruska a Číny. Po tomto je celkom silný dopyt vo verejnosti, avšak vlády členských štátov to nechcú. Jednoducho, EÚ nie je geopolitický hráč, lebo jej členské štáty a ich vlády to blokujú. Či už ide o posilnenie kompetencií Európskej únie, alebo napríklad o prechod na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou v Rade EÚ, v zahraničnej politike, alebo ide o investície do spoločnej obrany. Tam si vždy členské štáty žiarlivo strážia svoju suverenitu," povedal Šimečka.

Podľa neho sa potom "nemôžeme čudovať", že v bezpečnostných alebo zahraničnopolitických otázkach sa Európska únia "vytráca" a sú to jednotlivé členské štáty, ktoré hrajú prím. "Je to zvláštna situácia, lebo napriek vôli väčšiny ľudí a dokonca aj v Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE) to je zjavné – tak jednoducho vlády to zatiaľ blokujú –, ale ja verím že sa posúvame a že dnes je tá diskusia inde, ako bola pred desiatimi rokmi," spresnil Šimečka.

Podľa neho aj ruská agresia na Ukrajine môže "popchnúť" európske štáty k tomu, že si uvedomia, že musia držať spolu. "Každý európsky štát je v skutočnosti malý v porovnaní s Čínou alebo Ruskom a jedine spoločne – ako silný obchodný ekonomický blok a aj geopolitický hráč – vieme chrániť záujmy našich občanov. Ja verím, že sa tak stane," vyhlásil podpredseda EP.

Podľa europoslanca Petra Polláka aj súčasná situácia ukazuje, kde sa Európa nachádza na geopolitickej mape a ako ju vnímajú svetové mocnosti. "Zámerom (mocností) nie je, aby Európa zohrávala nejakú rolu v tej geopolitickej rovine, ale ich zámerom – a Rusko je typickým príkladom toho – je, aby Európa bola naďalej rozbitá v zahraničnej politike. Rusko nerokuje s Európskou úniou, rokuje s konkrétnymi štátmi... Čiže vždy sa hovorí, že všetko zlé je na niečo dobré, tak verím že aj dnešná zložitá bezpečnostná situácia v Európe nejakým spôsobom posunie tú debatu, aby sa Európa zjednotila aj v tej geopolitickej rovine a aby sme naozaj boli oveľa rýchlejší, oveľa promptnejší v reakcii a boli schopní v podstate ubrániť sa akýmkoľvek hrozbám – aj bezpečnostným, ktoré tu dnes vidíme," povedal Pollák.

V otázke prípadnej federalizácie EÚ spomenul CoFoE, ktorá podľa neho ukazuje, že "mnohí občania v Európe sú za federalizáciu". Na druhej strane však podľa neho lídri členských krajín EÚ "nemajú celkom pozitívny" postoj k tejto téme. "Verím, že aj Konferencia o budúcnosti Európy prispeje k tomu, aby sa diskusia aj na pozíciách čelných predstaviteľov krajín oveľa viac posunula vpred. Jednoznačne aj súčasná bezpečnostná situácia v Európe ukazuje, že máme nedostatky, ktoré odstránime len vtedy, keď dokážeme zjednotiť oveľa rýchlejšie svoje rozhodnutia, než je tomu teraz," dodal europoslanec.