Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Slovensko

Europol zverejnil mená najhľadanejších ľudí vrátane troch zo Slovenska

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Europol vyzval verejnosť, že týchto nebezpečných utečencov môže pomôcť postaviť pred súd a zabrániť tak ich ďalším možným obetiam.

Brusel 9. decembra (TASR) - Európsky policajný úrad (Europol) v pondelok oznámil, že na svojej webovej stránke najhľadanejších zločincov v EÚ (https://eumostwanted.eu) pribudlo 24 nových mien. Na tomto zozname sú aj tri mená občanov Slovenska, informuje spravodajca TASR.

Europol vo vyhlásení pre médiá spresnil, že ide o ľudí, ktorí majú "krv na rukách". Okrem mien a štátnej príslušnosti celkom 57 zločincov na úteku sú zverejnené aj ich fotografie a ďalšie podrobnosti. Ide o ľudí, ktorí spôsobili alebo sa pokúsili spôsobiť smrť inej osoby a môžu sa voľne pohybovať na verejnosti.

Na zozname sú hľadaní zločinci z 19 členských krajín EÚ. Zo Slovenska to sú Eva Zámečníková (odsúdená na osem rokov za pokus o vraždu), Róbert Okoličany (odsúdený na doživotie) a Martin Šmatlák (vyšetrovaný za účasť na pašovaní drog).

Europol vyzval verejnosť, že týchto nebezpečných utečencov môže pomôcť postaviť pred súd a zabrániť tak ich ďalším možným obetiam.

Webovú stránku "EU Most Wanted" s cieľom hľadať pomoc pri hľadaní utečencov spravuje Európska sieť pracovísk cieľového pátrania (ENFAST) s podporou Europolu. V praxi to funguje aj tak, že ľudia pošlú anonymný tip cez uvedenú webovú stránku. Komunita ENFAST (v rámci národných tímov na pátranie po zločincoch na úteku) je k dispozícii 24 hodín denne. V prípade potreby môžu jej členovia okamžite podniknúť kroky na zatknutie hľadaných. Špecializujú sa na zločincov na úteku, ktorí sú podozriví alebo boli odsúdení zo závažných trestných činov a bol na nich vydaný európsky zatýkací rozkaz.

Webová stránka od svojho spustenia v roku 2016 zverejnila doteraz 454 profilov zločincov na úteku, 164 z nich bolo už zadržaných. V prípade 53 zatknutí sa to podarilo pomocou nahlásenia na platforme https://eumostwanted.eu. Europol zároveň vystríha, že ak niekto rozpozná osobu hľadanú na tomto zozname, nesmie sa k nej priamo priblížiť a má ju nahlásiť prostredníctvom webovej stránky. Dá sa to urobiť aj anonymne.