Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Europoslanci: Dubček je významnou osobnosťou,režim poľudštiť nedokázal

Alexander Dubček Foto: TASR/Vladimír Benko

Sulíkovi kolegovia z europarlamentu označili dnešné odhalenie busty Dubčekovi v priestoroch EP v Štrasburgu za poctu, ale pripomenuli aj odvrátenú tvár komunistického režimu v Československu.

Brusel 13. decembra (TASR) – Alexander Dubček bol významnou, ale aj kontroverznou osobnosťou československých dejín, vyhlásil poslanec Európskeho parlamentu (EP) Richard Sulík. Jeho kolegovia z europarlamentu označili dnešné odhalenie busty Dubčekovi v priestoroch EP v Štrasburgu za poctu, ale pripomenuli aj odvrátenú tvár komunistického režimu v Československu.

"Alexander Dubček je nesporne významná, a zároveň aj kontroverzná osobnosť československých dejín. Stal sa symbolom socializmu s ľudskou tvárou, pretože bol doslova protipólom neprístupného komunistického aparátnika," uviedol Sulík. Ocenil, že Dubček sa v pozícii vedúceho predstaviteľa komunistickej strany snažil o šírenie myšlienok demokratizácie a humanizmu.

Na druhej strane mu vyčíta, že po invázii vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 podpísal takzvaný "obuškový zákon", ktorý dal rozsiahle právomoci policajným zložkám pri zásahoch proti odporcom režimu, a prijal funkciu veľvyslanca v Turecku. "Dubčekov príbeh je tragický, poučný, a zároveň inšpirujúci, z toho uhla budem vnímať aj jeho bustu v EP," zhrnul Sulík.

Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová označila Dubčeka za najväčší symbol Pražskej jari a významnú politickú osobnosť. Pripomenula, že je laureátom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia z roku 1989, ktorú udeľuje EP. "Odhalenie jeho busty v priestoroch EP je nepochybne veľkou poctou," uviedla Beňová.

Poslanec EP Ivan Štefanec rovnako považuje za poctu, že Slovák bude mať v europarlamente bustu. Dodal, že Dubček sa snažil o poľudštenie režimu, ale "sovietska invázia a ďalší vývoj dokázali, že socialistická diktatúra sa poľudštiť nedá."

"Alexander Dubček, ja si ho cením ako človeka, ktorý mal svoje presvedčenie a za tým presvedčením si stál. Nechcem polemizovať nad tým, či to presvedčenie bolo dobré, alebo nebolo dobré, určite sme neboli na rovnakej vlnovej dĺžke," uviedla europoslankyňa Anna Záborská. V tejto súvislosti vyhlásila, že ak sa nejakému režimu snažíme dať ľudskú tvár, znamená to, že ľudskú tvár predtým nemal.

V januári roku 1968 Dubček bol zvolený za prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ), čo bol najvyšší stranícky post. Pokúšal sa reformovať ekonomický aj politický komunistický režim, čo ukončila invázia vojsk Varšavskej zmluvy v auguste toho istého roku. Toto obdobie vstúpilo do dejín ako Pražská jar.

V roku 1969 sa stal predsedom Federálneho zhromaždenia a podpísal takzvaný "obuškový zákon", ktorý dal rozsiahle právomoci policajným zložkám proti odporcom režimu. Potom sa stal veľvyslancom Československa v Turecku a v júni 1970 ho z KSČ definitívne vylúčili. Alexander Dubček zomrel na následky autonehody 7. novembra 1992 v nemocnici v Prahe niekoľko dní pred svojimi 71. narodeninami.

Drucker: Červená armáda nás oslobodila, no Rusi napadli svojho suseda

Minister zdôraznil, že je za spravodlivý mier na Ukrajine, no aktuálne medzinárodné právo a spravodlivosť podľa neho prehráva.

- Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislava Zuriana, riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ľubomíra Klištinca a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Michala Sedliaka do hodnosti generála.

- Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) odovzdal menovací dekrét Petrovi Hullovi, ktorý bude opätovne pôsobiť vo funkcii riaditeľa Justičnej akadémie.

- Pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu SR neidentifikoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné nedostatky. Rezervy sú ale v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní. Vyplýva to z najnovšej kontroly NKÚ.

- Priame prenosy doplnené rozhovormi s relevantnými hosťami i priamymi vstupmi z Vatikánu budú vo vysielaní slovenských televízii sprevádzať sobotňajšie (26. 4.) mimoriadne vysielanie venované pohrebu pápeža Františka.

- Červená armáda na jednej strane oslobodila slovenské územie na konci svetovej vojny, no ruský režim, ktorý je stále „strojcom vojny“ na strane druhej napadol svojho suseda - Ukrajinu, a porušil tým medzinárodné právo, preto ho nemôžeme legitimizovať, uviedol Drucker.

- Do informačného systému na vzdelávanie dospelých sa zatiaľ zapojilo vyše 400 vzdelávacích zariadení. Na budúci rok by chcelo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR predstaviť balík poukážok na vzdelávanie.

- Dronový útok ruskej armády na mesto Pavlohrad na stredovýchode Ukrajiny si v noci na piatok vyžiadal najmenej tri obete na životoch a viac než desať zranených.

- Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Milan Cisarik nevyhovel návrhu obhajoby a nezastavil trestné stíhanie obžalovaného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra pre premlčanie v korupčnej kauze.

- Francúzska slalomová šampiónka Margot Simondová tragicky zahynula počas tréningu na súťaži Red Bull Alpine Park. Tá sa koná vo Val d'Isere od 24. do 27. apríla. Mala iba 18 rokov.

- Na Zastupiteľský úrad SR vo Viedni sa v súvislosti so zadržaním 20-ročného Slováka zatiaľ nikto so žiadosťou o pomoc či poskytnutie konzulárnej asistencie neobrátil.

- Archeológovia objavili v Severnom Macedónsku pozostatky starovekého „vojenského tábora“, ktoré v skutočnosti môžu byť pozostatkami starovekého mesta Lyncus, hlavného mesta kráľovstva Lynkestis.

- Americká sudkyňa vo štvrtok čiastočne zablokovala výkonné nariadenie prezidenta Donalda Trumpa zamerané na rozsiahle volebné reformy. Sudkyňa zabránila Trumpovej administratívne, aby pri registrácii voličov na štátnej úrovni vyžadovala od voličov doklad o občianstve.

- Hokejisti Tampy Bay v zostave so slovenským obrancom Erikom Černákom neuspeli ani v druhom zápase 1. kola play off NHL. V noci na piatok prehrali na domácom ľade s Floridou 0:2.

- Prerušenie spravodajskej podpory zo strany Spojených štátov by podľa poľského ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského nebolo dostatočne silnou kartou na to, aby donútilo Ukrajinu ku kapitulácii.

- Americkí federálni prokurátori vo štvrtok formálne oznámili súdu, že plánujú žiadať trest smrti pre 26-ročného Luigiho Mangioneho. Muž je obvinený z vraždy generálneho riaditeľa najväčšej americkej zdravotnej poisťovne UnitedHealthcare Briana Thompsona.

- Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov neuspela v druhom vystúpení na MS tejto vekovej kategórie v USA. V dueli A-skupiny v Allene prehrala s favorizovanou Kanadou 2:9. Oba góly tímu trénera Martina Dendisa strelil Tomáš Chrenko.

- Rusko je podľa ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova naďalej otvorené na uzavretie dohody o ukončení vojny na Ukrajine, pričom rokovania so Spojenými štátmi sa podľa neho uberajú správnym smerom.

- Americké úrady obvinili zo založenia rozsiahleho lesného požiaru v štáte New Jersey 19-ročného Josepha Klinga, oznámila vo štvrtok prokuratúra v okrese Ocean County. Požiar Jones Road Wildfire vypukol v utorok a doposiaľ spálil približne 6000 hektárov pôdy.

- Španielsko vo štvrtok jednostranne anulovalo zmluvu o nákupe munície z Izraela v hodnote 6,8 milióna eur. Koaličná strana Sumar namietala, že krajina nemôže kupovať zbrane od vlády, ktorá „masakruje palestínsky ľud“.

- Internetový obchod amerického prezidenta Donalda Trumpa vo štvrtok spustil predaj oblečenia s nápisom „Trump 2028“, čo je rok nasledujúcich prezidentských volieb v USA.