Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 12. február 2025Meniny má Perla
< sekcia Slovensko

Europoslanci SR sa nezhodujú v prísnejšej regulácii online obsahu

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Cifrová Ostrihoňová vníma potrebu tohto nariadenia účinného od februára 2024 a jednoznačne podporuje prijatie ďalších opatrení, ktoré sú v záujme bezpečnejšieho online priestoru.

Štrasburg 18. septembra (TASR) - Poslanci europarlamentu v utorok v Štrasburgu diskutovali s Európskou komisiou (EK) o ochrane demokracie a slobody v online priestore v súvislosti s Nariadením o digitálnych službách (DSA). Zatiaľ čo slovenskí europoslanci Veronika Cifrová Ostrihoňová (Obnovme Európu/Progresívne Slovensko), Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD) a Miriam Lexmann (Európska ľudová strana/KDH) tento právny predpis vítajú a sú za prijatie ďalších opatrení, poslanci Milan Mazurek (nezaradený/Republika) a Erik Kaliňák (nezaradený/Smer-SD) s tým zásadne nesúhlasia, informuje spravodajca TASR.

Cifrová Ostrihoňová vníma potrebu tohto nariadenia účinného od februára 2024 a jednoznačne podporuje prijatie ďalších opatrení, ktoré sú v záujme bezpečnejšieho online priestoru. "Užívatelia sociálnych sietí aktuálne ťahajú za kratší koniec, pretože sú to práve veľké online platformy, ktoré určujú pravidlá a algoritmy," povedala pre TASR. Myslí si, že je to práve EÚ, ktorá má dostatočnú silu na to, aby sa dokázala užívateľov účinne zastať a priniesť do tohto vzťahu rovnováhu.

DSA ako užitočnú reguláciu niektorých negatívnych dosahov liberálneho fungovania platforiem vníma aj Branislav Ondruš. "Žiadna korporácia nesmie mať možnosť profitovať na úkor bežných ľudí či celej spoločnosti. Ak takúto možnosť identifikujeme, treba ju minimalizovať alebo úplne odstrániť. Vždy budem podporovať nové opatrenia, ktoré chránia používateľov, poskytujú rovnaké podmienky pre všetkých na trhu a predovšetkým regulujú negatívne vplyvy technologických gigantov," spresnil.

Veľké spoločnosti musia byť podľa neho zodpovedné za obsah, ktorý zverejňujú alebo sprostredkovávajú, a nesmú mať príležitosti na zneužívanie dominantnej pozície na trhu, dodal Ondruš. DSA tiež podľa jeho slov otvára priestor pre malé a stredné podniky, ktoré budú mať lepší prístup k digitálnym trhom a férovejšiu súťaž.

Miriam Lexmann podľa jej slov dlhodobo upozorňuje, že globálne platformy do veľkej miery prostredníctvom nastavenia svojich algoritmov umožňujú šírenie dezinformácií či rôzneho materiálu, ktorý je podľa nej škodlivý naprieč vekovými skupinami a ohrozuje psychické zdravie ľudí vrátane tých najmladších. "Taktiež podkopáva základné piliere demokracie. Toto sa deje za účelom dosahovania zisku v rámci takzvanej ekonomiky pozornosti. Ide samozrejme o úplne legitímny cieľ, na druhej strane však pri takom veľkom vplyve v spoločnosti musia platformy za odstraňovanie škodlivého obsahu prevziať aj svoj diel zodpovednosti," vysvetlila pre TASR Lexmann.

Naopak, slovenský europoslanec Milan Mazurek zásadne odmieta návrhy, ktoré podľa jeho slov poskytnú EK ďalšie kompetencie na cenzúru obsahu sociálnych sietí. Myslí si, že EK reguláciou skôr obmedzuje slobodu slova v online priestore. "Jediné, čo EÚ potrebuje, je legislatívny akt, ktorý umožní chrániť slobodu slova pre všetkých obyvateľov bez ohľadu na ich politické názory a preferencie na týchto globálnych sociálnych sieťach," uviedol. Kaliňák zas dodal, že v prípade nariadenia ide o nástroj umožňujúci vytvárať nátlak na sociálne médiá, ak "necenzurujú témy podľa prianí EK a vlád".

Na zhodnotenie samotnej úniovej legislatívy a jej kontroly dodržiavania zo strany EK je podľa Ondruša a Cifrovej Ostrihoňovej ešte priskoro. Podľa slovenskej europoslankyne je DSA prelomovým nariadením, ktoré sa pripravovalo dlho a nejaký čas potrvá, kým ho bude možné komplexne zhodnotiť. "Prvé správy však ukazujú sľubné trendy v prospech užívateľov internetu," tvrdí Cifrová Ostrihoňová.

Mazurek kritizuje podľa neho nesprávne prebratie nariadenia do slovenskej legislatívy. Nepáčia sa mu udelené právomoci pre regulačný úrad (Rada pre mediálne služby), ktoré mu podľa neho umožňujú "ľubovoľne cenzurovať obsah na sociálnych sieťach". Dodal, že v tomto smere nezaznamenal nijakú výhradu od Európskej komisie.

Donald Trump oznámil miesto stretnutia s Vladimirom Putinom

Po telefonáte s Putinom v stredu Trump bezprostredne hovoril aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Futbalisti Feyenoordu Rotterdam vyhrali v stredajšom zápase prvého kola play off o osemfinále Ligy majstrov nad AC Miláno 1:0. Domáci, v ktorých zostave bol slovenský obranca Dávid Hancko, zaskočili favorita, keď im víťazný gól zaistil Igor Paixao.

- Prezident USA Donald Trump v stredu večer vyhlásil, že jeho prvá schôdzka s ruským prezidentom Vladimirom Putinom od nástupu do úradu sa uskutoční v Saudskej Arábii.

- Poslanecká snemovňa českého parlamentu vydala opozičného poslanca a predsedu hnutia SPD Tomia Okamuru na trestné stíhanie.

- Ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka a Španielska v stredu na stretnutí v Paríži zdôraznili, že akúkoľvek mierovú dohodu na Ukrajine nemožno dosiahnuť bez účasti Kyjeva a jeho európskych partnerov na rokovaniach.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a šéf Bieleho domu Donald Trump spolu v stredu telefonovali o príprave dokumentu týkajúceho sa bezpečnostnej a hospodárskej spolupráce oboch krajín.

- Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký náprotivok Donald Trump spolu v stredu telefonovali a zhodli sa na okamžitom začatí rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine.

- V Bratislavskom, Trenčianskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji treba od stredy večera počítať s tvorbou poľadovice.

- Americký prezident Donald Trump v stredu vyzval na zníženie úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému (Fed).

- Hlavný podozrivý z vraždy 11-ročného francúzskeho dievčaťa Louise sa v stredu priznal k spáchaniu činu, informovali tamojší prokurátori.

- Kompletný online prístup k aktuálnym listom vlastníctva v katastri by mali obnoviť koncom februára. Do polovice marca by sa mali naplno rozbehnúť služby pre banky a notárov a potom aj služby pre mestá a obce. Premiér Robert Fico o tom informoval na sociálnej sieti.

- Opoziční poslanci za PS a SaS iniciujú odvolávanie šéfky rezortu kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) v Národnej rade (NR) SR. V stredu podali návrh na vyslovenie nedôvery ministerke.

- Vedenie mesta Košice oceňuje rozhodnutie generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku postúpiť podnet týkajúci sa možného zlučovania mestských častí (MČ) na Ústavný súd (ÚS).

- Nemecká vláda podľa svojho hovorcu neočakáva, že by Mníchovská bezpečnostná konferencia (MSC) mohla viesť k významnému prelomu, pokiaľ ide o ukončenie vojny na Ukrajine.

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) by mal v Národnej rade (NR) SR čeliť odvolávaniu z funkcie. Opozícia odovzdala podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze. Tá by sa mala podľa rokovacieho poriadku zvolať do siedmich dní od podania návrhu.

- Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike. Tzv. lex atentát, ktorý schválil parlament vlani v júni, napadla na ÚS skupina opozičných poslancov.

- Členské krajiny Severoatlantickej aliancie podľa generálneho tajomníka Marka Rutteho prekonali svoj vlastný cieľ pomoci Ukrajine a jej hodnota prekročila 50 miliárd eur.

- Na Ukrajine v stredu zatkli vysokopostaveného predstaviteľa Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU), ktorý údajne pracoval pre Rusko.

- Rumunský prezident Klaus Iohannis v stredu ukončil svoje pôsobenie v najvyššej ústavnej funkcii, ktorú bude do májových volieb dočasne zastávať Ilie Bolojan, informovala agentúra Agerpres, píše TASR.