Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Europoslanci vítajú aj kritizujú kvóty na rodovú rovnosť vo firmách

Na archívnej snímke europoslankyňa Miriam Lexmann. Foto: TASR - Jakub Kotian

Ak chceme pomôcť ženám, najmä tým s deťmi, aby skĺbili starostlivosť o rodinu a kariéru a neboli kvôli deťom a rodine diskriminované, musíme zmeniť naše celkové nastavenie, myslí si Lexmann.

Brusel/Štrasburg 23. novembra (TASR) - Smernica o zastúpení žien vo vrcholových orgánoch spoločností, ktorú v utorok prijal Európsky parlament, narazila na pochopenie aj kritiku slovenských europoslancov, informoval v stredu spravodajca TASR.

Miriam Lexmann (KDH) hovorí, že na základe dlhoročných skúseností z tretích krajín si uvedomuje, že kvóty na volené pozície, na miestnej aj na celoštátnej úrovni, sú v rozvojových krajinách niekedy nevyhnutnosťou na to, aby ženy dokázali prelomiť fiktívny sklenený strop.

"Táto smernica sa však dotýka spoločností v demokratických štátoch. Mňa ako ženu uráža, že by som sa v EÚ mala dostať na niektoré pozície iba vďaka kvótam. Ak chceme pomôcť ženám, najmä tým s deťmi, aby skĺbili starostlivosť o rodinu a kariéru a neboli kvôli deťom a rodine diskriminované, musíme zmeniť naše celkové nastavenie. Na to však nepotrebujeme kvóty, ale podporu spoločnosti a podporu mužov," myslí si Lexmann.

Monika Beňová (Smer-SD) pripomenula, že podiel žien na riadení firiem v jednotlivých členských štátoch EÚ sa vzájomne líši, no v priemere ho možno považovať za nízky a v tejto téme sa Únia dlhodobo dostatočne neposúva.

Na archívnej snímke europoslankyňa Monika Beňová.
Foto: TASR - Martin Baumann


"Už samotné európske zmluvy ustanovujú, že Únia sa bude vo všetkých svojich činnostiach zameriavať na odstránenie nerovností a podporu rovnoprávnosti medzi mužmi a ženami. Nové pravidlá sa budú týkať veľkých firiem a prinesú percentuálny podiel zastúpenia žien na riadiacich pozíciách, ktorý bude musieť byť naplnený do roku 2026," vysvetlila Beňová. Podľa nej to firmy prinúti zaoberať sa spravodlivejším nastavením svojej personálnej politiky, aby boli schopné zaistiť rovnosť šancí, čo sa týka možností presadenia.

Vladimír Bilčík (Spolu) poznamenal, že ženy sú stále nedostatočne zastúpené na vedúcich pozíciách v mnohých oblastiach, hoci tvoria takmer polovicu pracovnej sily a viac ako polovicu absolventov univerzít.

"Tento dlhodobý a historicky podmienený nespravodlivý stav v riadiacich pozíciách spoločností musíme napraviť," uviedol Bilčík a dodal, že podporuje zavedenie transparentných postupov prijímania zamestnancov do spoločností tak, aby uprednostnili nedostatočne zastúpené pohlavie, ak existuje možnosť výberu medzi dvoma rovnako kvalifikovanými žiadateľmi.

Martin Hojsík (PS) skonštatoval, že hoci v EÚ máme vzdelané a skúsené mladé ženy, vo vedúcich pozíciách stále dominujú muži. "Táto smernica je dôležitá pre zvýšenie zastúpenia žien vo vedení spoločností, no máme pred sebou ešte veľa práce, aby sme skutočne vyrovnali príležitosti a pracovné podmienky pre ženy," dodal Hojsík.

Eugen Jurzyca (SaS) si myslí, že ženy čelia v živote mnohým umelým bariéram, ktorým muži čeliť nemusia a je správne tieto bariéry odstraňovať. "Stanovenie kvót pre súkromné firmy však nie je odbúranie bariér, ale stanovenie výsledkov. Je to podobné ako keby sme problém, že ženy zarábajú menej, navrhli odstrániť tabuľkami pre jednotlivé zamestnania. Skutočné riešenie vychádza z odbúrania bariér, napríklad z uľahčenia súbehu práce so starostlivosťou o deti," domnieva sa Jurzyca.

Peter Pollák (OĽANO) vyjadril presvedčenie, že povinné kvóty prispejú k markantnejšej zmene v oblasti väčšieho zastúpenia žien v riadiacich orgánoch spoločností. "Verím, že spoločnosti s viac ako 250 zamestnancami, pre ktoré sú kvóty určené nebudú mať problém sa s nimi v praxi vyrovnať," uviedol Pollák.








(spravodajca TASR Jaromír Novak)