Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Slovensko

Europoslanci vítajú dohodu krajín EÚ o zmiernení energetickej krízy

Martin Hojsík Foto: TASR Jaroslav Novák

Martin Hojsík (PS) z liberálnej skupiny Obnovme Európu (RE) verí, že dohoda je krokom vpred, občania Slovenska a celej Európy však podľa neho potrebujú viac.

Brusel 30. septembra (TASR) - Dohoda o núdzových opatreniach na zmiernenie energetickej krízy, ktorú ministri členských krajín EÚ pre energetiku dosiahli v piatok v Bruseli, je podľa slovenských europoslancov z Výboru EP pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE) krok správnym smerom, dá sa však urobiť aj viac.

Návrh nového nariadenia predpokladá zavedenie spoločných opatrení na zníženie dopytu po elektrickej energii a na prerozdelenie nadmerných príjmov odvetvia energetiky koncovým odberateľom.

Robert Hajšel (Smer-SD) z frakcie socialistov a demokratov (S&D) uviedol, že dosiahnutá dohoda neprináša výraznejší pozitívny efekt z hľadiska vysokých cien energií a otázne sú aj dohodnuté zdroje príjmov na kompenzovanie domácností a podnikov. "Aj keď dohoda veľmi nepomôže Slovensku, myslím si, že je dobre, že sa vôbec dosiahla, čo sa ukázalo aj miernym poklesom cien plynu na burze v Amsterdame," skonštatoval. Upozornil, že aj po dosiahnutí politickej dohody hlavná ťarcha ostáva na pleciach jednotlivých štátov. "Slovenská vláda musí urobiť všetko pre to, aby na potrebné kompenzácie vysokých cien pre podniky, samosprávy a najmä domácnosti využila miliardy doteraz nevyčerpaných eurofondov," odkázal.

Martin Hojsík (PS) z liberálnej skupiny Obnovme Európu (RE) verí, že dohoda je krokom vpred, občania Slovenska a celej Európy však podľa neho potrebujú viac. "Potrebujeme zdaniť mimoriadne zisky nielen výrobcov, ale aj obchodníkov s energiami. Tieto príjmy majú ísť na pomoc ľuďom, a preto ich treba solidárne rozdeliť medzi krajiny. Musíme ešte viac podporiť úspory a mať na ne záväzné ciele, aby sme znížili tlak na ceny. A našim cieľom musí byť pomoc tým najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva," vysvetlil.

Dodal, že teraz je ten najsprávnejší čas na dlhodobé riešenia, ako je rozvoj zelenej energie. "Preto potrebujeme odstrániť byrokraciu, ktorá bráni pri pripájaní do siete. Musíme zlepšiť reguláciu trhu s energiami a kontrolu obchodovania na ňom, a zaviesť cenový tlmič na ceny elektriny a zastropovať ceny plynu dovážaného potrubiami," opísal situáciu.

Ivan Štefanec (KDH) z tábora európskych ľudovcov (EPP) zdôraznil, že EÚ má pred sebou náročné energetické výzvy a potrebuje konkrétne a rýchle riešenia z najvyšších úrovní. Ocenil, že došlo k politickej zhode na konkrétnych opatreniach, ktorých cieľom je vyriešiť vysoké ceny energie a ochranu koncových a maloobchodných odberateľov elektriny. Podľa jeho slov ide najmä o zastropovanie cien pre výrobcov, ktorým sa nenavýšili náklady na výrobu energie a určitú mieru flexibility na strane členských štátov pri rozhodovaní o miere podpory.

"Potrebujeme však ešte jasnú zhodu pri otázkach o oddelení cien elektriny od plynu a pri zastropovaní cien na ruské palivá. Dnes schválené opatrenia vysielajú dobrý signál a sú životne dôležité nielen z dôvodu zachovania cenovej dostupnosti energie pre bežných ľudí a malé a stredné podniky, ale aj z dôvodu zabezpečenia bezpečnosti dodávok energie v EÚ a obmedzenia energetickej závislosti na Rusku, ktoré manipuluje trh s cenami energií," uviedol.

Európsky parlament oficiálne zareaguje na návrh opatrení na zníženie cien a spotreby energií prostredníctvom samostatného uznesenia, o ktorého znení budú poslanci hlasovať na budúcu stredu (5.10.) v Štrasburgu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) ima