Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

VIDEO: Europoslanci zo SR: EÚ nechce obchodnú vojnu s USA

Na snímke slovenská europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD). Foto: TASR - Martin Baumann

Katarína Roth Neveďalová (nezaradená/Smer-SD) uviedla, že EÚ sa musí stať nezávislejšou.

Brusel 13. novembra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu diskutovali o budúcnosti vzťahov medzi EÚ a USA pod vedením novej administratívy Donalda Trumpa. K téme sa vyjadrili aj slovenskí europoslanci z viacerých politických frakcií, informuje bruselský spravodajca TASR.

Diskusia v EP o dôsledkoch víťazstva Donalda Trumpa na transatlantické vzťahy sa konala so zástupcami členských krajín a Európskej komisie.

Týždenník Politico v stredu uviedol, že Trump pripravuje nové "univerzálne" clá do výšky 20 percent na všetky tovary vstupujúce do USA a 60 percent na dovozy z Číny.

Podpredseda EP Martin Hojsík (Obnovme Európu/PS) tvrdí, že EÚ musí dokázať "stáť na vlastných nohách", nebyť závislá od nikoho a byť dostatočne silná. "Aj pre Slovensko je výhodné, aby Európa bola silnejšia, aby sme pracovali na jednotnejšej Európe, ktorá dokáže ochrániť svoje záujmy - či už voči Spojeným štátom alebo iným," vysvetlil.



Ak dôjde k obchodnej vojne medzi EÚ a USA, bude to musieť riešiť aj Maroš Šefčovič, poverený v eurokomisii obchodnou politikou a ekonomickou bezpečnosťou Únie. Hojsík naznačil, že potrebné je vyjednávanie, nie boj. Vyjadril tiež nádej, že Šefčovič dokáže, že tento post mu bol zverený oprávnene a že transatlantické vzťahy budú kvalitné a férové.

Katarína Roth Neveďalová (nezaradená/Smer-SD) uviedla, že EÚ sa musí stať nezávislejšou. "Budeme musieť viac podporovať vlastnú ekonomiku a priemysel. Nemôžeme čakať veľkú podporu od Spojených štátov. Už sme v obchodnej vojne, nielen s Čínou, ale aj USA," povedala. Nazdáva sa, že bude zrejme potrebné prehodnotiť politiku, ktorá v Európe obmedzuje priemysel. Odkázala na extrémnu zameranosť na zelenú ekonomiku, pričom navrhla zlepšovanie legislatívy a odbúravanie byrokracie pri prijímaní nových nariadení.



Európa podľa nej nemôže vyčítať Trumpovi, že chce chrániť americkú ekonomiku, ale musí sa o to isté snažiť sama. Tvrdí, že to potvrdil aj Šefčovič počas vypočúvania, keď povedal, že EÚ sa musí viac zaoberať sama sebou a prehodnotiť svoj systém fungovania.

Dodala, že ak Trump zavedie clá, EÚ musí odpovedať rovnako, aby pomohla svojim výrobcom. Nemôže sa však stať "pevnosťou", keďže je otvorenou ekonomikou a potrebuje zahraničný obchod.

Miriam Lexmann (EPP/KDH) verí, že Trump aj napriek niektorým svojim vyhláseniam bude pestovať transatlantické vzťahy, lebo vie, že EÚ a USA sú spojenci, ktorí musia chrániť vo svete mier, ľudské práva a demokraciu. "Dúfam, že Trump bude verný tomu, čo už ako prezident dokázal. Transatlantické vzťahy svojím spôsobom podporil tým, že nás vyzval, aby sme viac investovali do obrany - čo je dôležité dnes, keď máme vojnu na hraniciach," vysvetlila.



Je za to, aby EP rokoval s republikánmi aj demokratmi, aby posilňoval transatlantickú spoluprácu a spolu s nimi riešil otázku, ako sa postaviť hrozbám, ktoré predstavuje Čína. Privítala, že šéfom americkej diplomacie bude Marco Rubio, s ktorým roky spolupracovala na projektoch podpory demokracie a slobody vo svete.

Branislav Ondruš (nezávislý/Hlas-SD) spomenul, že vo výbore EP pre medzinárodný obchod už zasadala monitorovacia skupina pre obchodné vzťahy s USA. Zatiaľ ide o všeobecné debaty, lebo podľa neho nie je jasné, ako sa Trump napokon zachová. Ondruš si však myslí, že ak USA clá zavedú, tak to bude umiernenejším spôsobom. "Európsko-americké vzťahy sú tak previazané, že obchodná vojna nie je v záujme nikoho," dodal. Je však podľa neho potrebné, aby EP situáciu pozorne sledoval a diskutoval o všetkých scenároch.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Slnko vystriedajú mraky. Objavia sa aj prehánky

Teploty 18 až 23 stupňov C.

- Jediná cesta k mieru v Európe vedie podľa českého premiéra Petra Fialu cez silnú vojenskú podporu Ukrajiny. Napísal to vo štvrtok na sociálnej sieti X v reakcii na ruský nočný útok na Kyjev a Charkov.

- Kriminálny úrad Finančnej správy (KÚFS) SR od začiatku tohto roka zaistil takmer trojnásobne viac nelegálnych cigariet a tabaku ako za celý minulý rok. Škody Finančná správa (FS) SR vyčíslila na vyše 31,9 milióna eur.

- Na sobotnom (26. 4.) pohrebe pápeža Františka vo Vatikáne sa zúčastní viacero slovenských biskupov. Povedie ich košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober.

- Z kampane 2024 boli doteraz vyplatené poľnohospodárske podpory v hodnote 511 miliónov eur, teda 86,69 % z celkovej obálky 589,5 milióna eur. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč.

- Tínedžera, ktorý v marci vo francúzskom meste Orléans zaútočil na miestneho rabína, odsúdil v stredu súd pre mladistvých na 16 mesiacov odňatia slobody.

- Ministerstvo vnútra SR plánuje zmeniť zákon o Policajnom zbore. Pribudnúť by do neho mal explicitný zákaz páchať násilie na osobách, ktorým polícia obmedzila osobnú slobodu a povinnosť zamedziť takémuto násiliu.

- Slovenský futbalista Róbert Boženík zostáva naďalej hráčom portugalskej Boavisty Porto. Prestup 25-ročného útočníka do amerického Real Salt Lake stroskotal na zmenených podmienkach zo strany súčasného zamestnávateľa.

- V čoraz krehkejšom svetovom poriadku nemá multilateralizmus inú alternatívu. Vyhlásil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa multilateralizmu a diplomacie za mier.

- Pápež František zomrel bez bolestí a v posledných okamihoch života netrpel. Nezomrel na problémy s dýchaním, uviedol v rozhovore pre štvrtkové vydanie talianskeho denníka Il Messaggero jeho ošetrujúci lekár Sergio Alfieri.

- Britská labouristická vláda zvažuje zavedenie zákazu používania sociálnych sietí pre deti po 22.00 h., povedal minister pre technológie Peter Kyle.

- Americký prezident Donald Trump očakáva, že nové clá na dovoz z Číny budú stanovené do „dvoch alebo troch týždňov“.

- Hasiči aktuálne zasahujú pri požiari bytu v bytovom dome na Kalinovskej ulici v Košiciach. Požiar spôsobil silné zadymenie spoločných priestorov, preto prebieha evakuácia obyvateľov z celého bytového domu.

- Na príprave sobotňajšieho pohrebu pápeža Františka sa podieľajú aj dvaja slovenskí kňazi Ján Dubina a Ľubomír Welnitz. Obaja pôsobia už niekoľko rokov ako pápežskí ceremoniári, teda ako členovia tímu, ktorý pripravuje a vedie liturgické slávenia vo Vatikáne.

- Baziliku sv. Petra vo Vatikáne vo štvrtok od 07.00 h opäť otvorili pre veriacich a pútnikov, aby mohli vzdať poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

- Úsek cesty v smere od krematória do Košíc je aktuálne neprejazdný. Dôvodom je vážna dopravná nehoda. Informuje o tom košická krajská polícia na sociálnej sieti.

- Austrália si začne vytvárať zásoby kritických nerastných surovín a následne bude uzatvárať dohody o ich predaji „kľúčovým partnerom“, uviedol vo štvrtok austrálsky premiér Anthony Albanese.

- Hokejisti Washingtonu zvíťazili nad Montrealom aj v druhom zápase 1. kola play off NHL. V noci na štvrtok triumfovali 3:1 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy vedú 2:0.

- Ozbrojené krídlo palestínskeho hnutia Hamas zverejnilo v stredu video s jedným z rukojemníkov, ktorého zadržiavajú v Pásme Gazy. Muž s izraelským a maďarským občianstvom vyzýva na skorú dohodu o prepustení rukojemníkov.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu pripomenul Washingtonu jeho vyhlásenie z roku 2018, v ktorom odmietol ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym, a reagoval tak na predošlú kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa.

- Bosnianska štátna polícia SIPA sa v stredu pokúsila zatknúť lídra bosnianskych Srbov a prezidenta Republiky srbskej (RS) Milorada Dodika, na ktorého bol v marci vydaný zatykač. Políciu však zastavili jednotky ministerstva vnútra RS a zatknutiu zabránili.