Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Slovensko

Európska komisia Slovensku pozastavila eurofondy za desiatky miliónov

Ilustračné foto. Foto: Landespolizei Wien

Audity identifikovali nedostatky najmä v oblasti verejného obstarávania a oprávnenosti výdavkov. Suma, ktorá zatiaľ nebola preplatená Európskou komisiou, je vo výške 12,17 milióna eur.

Bratislava 20. júla (TASR) – Desiatky miliónov eur z eurofondov nemusí Brusel Slovensku preplatiť. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytli jednotlivé ministerstvá zodpovedné za čerpanie európskych prostriedkov. Pozastavených je najmä pre chyby vo verejnom obstarávaní päť operačných programov. Rezorty aktuálne rokujú s Európskou komisiou.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je riadiacim orgánom dvoch pozastavených operačných programov z obdobia rokov 2007 až 2013 – Cezhraničná spolupráca SR – ČR a Bratislavský kraj. O pozastavení preplácania priebežných platieb v prvom programe rozhodla Európska komisia ešte počas predchádzajúceho vedenia rezortu v septembri minulého roka.

„Dôvodom boli zistenia z auditov. Nedostatky boli identifikované najmä v oblasti verejného obstarávania a oprávnenosti výdavkov. Suma, ktorá zatiaľ nebola preplatená Európskou komisiou, je vo výške 12,17 milióna eur,“ priblížil pre TASR hovorca agrorezortu Vladimír Machalík.

Ministerstvo podľa neho vypracovalo akčný plán, v rámci ktorého prijalo opatrenia na zlepšenie implementácie programu a odstránenie nedostatkov v procesoch. Sú zamerané najmä na vytvorenie novej metodiky interných postupov pre výkon prvostupňovej kontroly, zvýšenie adresnosti kontrolných nástrojov, metodickú podporu prijímateľov či zintenzívnenie spolupráce so subjektmi v oblasti verejného obstarávania.

Chyby vo verejnom obstarávaní našli európski úradníci v rokoch 2014 a 2015 aj v programe Bratislavský kraj. V jeho prípade sa pozastavenie týka doteraz neuhradených platieb v objeme 11,4 milióna eur. Udialo sa tak v marci tohto roka. Štát už platby prijímateľom uhradil. Ministerstvo pôdohospodárstva rovnako prijalo opatrenia za účelom efektívnejšej kontroly procesu verejného obstarávania.

Pozastavené platby sú aj v Operačnom programe Zdravotníctvo. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Stanislava Luptáková vyčíslila ich sumu na 13,34 milióna eur. Realizáciu projektov to podľa nej neovplyvní, pretože všetky sú už ukončené. „Pozastavenie platby je na základe identifikovanej miery chybovosti orgánom auditu vo výročnej kontrolnej správe za rok 2015,“ uviedla. Ministerstvo poslalo komisii stanovisko v máji a teraz čaká na jej reakciu.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré je riadiacim orgánom Operačného programu Výskum a vývoj, upozornilo, že nejde o pozastavenie platieb, ale o prerušenie lehôt pre platbu. Toto prerušenie sa pritom ukončí, len čo členský štát prijme potrebné opatrenia. Nepreplatené zatiaľ zostávajú prostriedky v objeme 9,05 milióna eur. Európska komisia o tom rezort informovala v marci a ten už vykonal nápravné kroky.

Podľa Pellegriniho úradu ide o štandardnú procedúru

Riadiace orgány na odstránení nedostatkov pri čerpaní eurofondov pracujú a platby by mali byť preplatené. Konštatoval to Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer-SD) v reakcii na medializované informácie o pozastavení piatich operačných programov najmä pre chyby vo verejnom obstarávaní.

Úrad pripomenul, že tento stav sa týka niektorých operačných programov zo starého programového obdobia 2007 až 2013 a je známy od marca tohto roka. „Pozastavenie platieb je jav, ktorý sa počas programového obdobia vyskytol už viackrát. Vždy po odstránení identifikovaných problémov boli následne platby odblokované a riadne preplatené,“ zdôraznil.

Podpredseda vlády SR pre investície Peter Pellegrini.
Foto: TASR/Andrej Galica


Ide podľa neho o štandardnú procedúru, ktorou Európska komisia (EK) poskytuje členskému štátu a riadiacim orgánom čas na prijatie nápravných opatrení na odstránenie nedostatkov zistených auditom. „Ak opatrenia vyhodnotí ako postačujúce, platby následne odblokuje. Opatrenia majú aj preventívny charakter, EK nimi sleduje, aby sa nedostatky v budúcnosti opätovne v členských krajinách nevyskytovali,“ vysvetlil Pellegriniho úrad.

„Na odstránení nedostatkov jednotlivé riadiace orgány, ktoré sú zodpovedné za ich implementáciu, intenzívne pracujú. Úrad podpredsedu vlády je pripravený poskytnúť maximálnu súčinnosť a pomoc pri procese odblokovania,“ ubezpečil.

Ako úrad dodal, Európska komisia už Slovensku v dobiehajúcom programovom období uhradila prostriedky vo výške 92,7 % celkovej alokácie približne 11,5 miliardy eur. V porovnaní s ostatnými členskými krajinami únie je tak nad priemerom a predbehlo aj Česko či Maďarsko.

Pozastavené sú platby v operačných programoch Zdravotníctvo (13,34 milióna eur), Bratislavský kraj (11,4 mil. eur), Výskum a vývoj (9,05 mil. eur), Cezhraničná spolupráca SR – ČR (12,17 mil. eur) a Informatizácia spoločnosti. Sumu nepreplatených výdavkov posledného programu úrad podpredsedu vlády nešpecifikoval. Úrad vlády SR ako jeho riadiaci orgán o zistených nedostatkoch komunikuje s Európskou komisiou.