Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

Európska komisia spustila Výzvu 2025 v programe Erasmus+

Foto: Erasmus

Využite šancu na zlepšenie a zatraktívnenie vzdelávania vo vašej škole či inštitúcii!

Bratislava 20. decembra (TASR/OTS) - Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu vás pozýva na inštruktážne semináre k Výzve 2025, kde sa dozviete, ako získať grant a pripraviť kvalitné projekty.

Školy, verejné a súkromné vzdelávacie organizácie vrátane tých, ktoré sú zamerané na neformálne a informálne učenie sa dospelých či mládež a šport, majú možnosť získať finančné prostriedky z programu Erasmus+ na realizáciu svojich projektových nápadov.

Ako získať tento grant? Odpoveď na túto otázku sa dozviete na inštruktážnych seminároch, ktoré sa konajú od 14. - 22. januára 2025 v Bratislave a Košiciach. Tieto semináre sú určené na poskytovanie podrobných informácií o procese podávania žiadostí, poskytnú praktické rady a ukážu príklady úspešných projektov. Špeciálna pozornosť je venovaná sektoru vzdelávania dospelých – na seminároch radi privítame rôzne vzdelávacie organizácie, ako sú napríklad knižnice, divadlá, galérie či národné parky.

Čo sa na seminároch dozviete?

- Všetky informácie potrebné na správne podanie žiadosti na rok 2025.
- Praktické rady a príklady dobrej praxe.
- Akým chybám sa vyhnúť.

Aké typy grantov môžete získať?

Výzva 2025 na predkladanie návrhov sa týka týchto akcií programu Erasmus+:
- Kľúčová akcia 1 (KA1) – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov
- Kľúčová akcia 2 (KA2) – Spolupráca medzi organizáciami a inštitúciami

Kto sa môže do výzvy zapojiť?

Kľúčová akcia 1 (KA1) – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov
1. Sektor školského vzdelávania
- Materské a základné školy, gymnáziá, miestne a regionálne verejné orgány, koordinačné orgány a ostatné organizácie zohrávajúce rolu v školskom vzdelávaní.
- Zapojiť sa môžu pedagogickí, odborní a riadiaci zamestnanci škôl, žiaci, budúci učitelia zo zahraničia prijímaní na stáž a prizvaní experti.

2. Sektor odborného vzdelávania a prípravy
- Stredné odborné školy a poskytovatelia počiatočného a ďalšieho odborného vzdelávania a prípravy (ako napríklad zamestnávatelia zapojení do duálneho vzdelávania a organizácie koordinujúce odborné vzdelávanie a tiež koordinátori konzorcia pre mobility)
- Zapojiť sa môžu pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci a spolupracovníci podieľajúci sa na rozvoji danej inštitúcie, študenti a absolventi jednotlivých študijných a učebných odborov.

3. Sektor vzdelávania dospelých
- Vzdelávajúci sa dospelí, organizácie poskytujúce neformálne alebo informálne vzdelávanie dospelých (okrem univerzít tretieho veku môže ísť o knižnice, múzeá, divadlá, galérie a podobne).
- Zapojiť sa môžu zamestnanci, učitelia, školitelia, lektori a všetci ostatní nepedagogickí odborníci a zamestnanci, tiež vzdelávajúci sa dospelí, prizvaní experti a budúci učitelia zo zahraničia prijímaní na stáž.



Kľúčová akcia 2 (KA2) - Spolupráca medzi organizáciami a inštitúciami

1. Malé partnerstvá
- Cieľom je umožniť organizáciám rozvoj a posilnenie medzinárodnej spolupráce, zdieľanie a porovnávanie myšlienok, nápadov a metód.
- Vhodný pre organizácie s menšou organizačnou kapacitou alebo pre nováčikov v programe.
- Zapojiť sa môžu organizácie pôsobiace v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy alebo iných sociálnoekonomických odvetviach a organizácie, ktoré majú prierezový vplyv (napr. miestne, regionálne a národné orgány, centrá uznávania, obchodné komory, poradenské centrá a pod.).

2. Kooperačné partnerstvá
- Cieľom je zvýšiť kvalitu činností zapojených organizácií, budovanie kapacít organizácií pre medzinárodnú spoluprácu a tiež vytvorenie inovatívnych metód a intenzívne riešenie spoločných potrieb.
- Zapojiť sa môžu organizácie pôsobiace v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy alebo iných sociálnoekonomických odvetviach a organizácie, ktoré majú prierezový vplyv (napr. miestne, regionálne a národné orgány, centrá uznávania, obchodné komory, poradenské centrá a pod.).



Semináre začínajú registráciou o 9:30 hod a budú v trvaní od 10:00 do 14:00 hod.
Registrácia na semináre je otvorená do 31.12.2024.

V prípade, že sa seminárov nedokážete zúčastniť, je možné si dohodnúť konzultáciu na webovej stránke erasmusplus.sk.

Program Erasmus+ nie je len o financovaní projektov. Je to príležitosť vytvoriť sieť partnerstiev, inovovať vzdelávacie metódy a motivovať učiteľov a žiakov k celoživotnému vzdelávaniu. Úspešná spolupráca medzi inštitúciami podporuje inklúziu, zvyšuje zamestnateľnosť mladých ľudí a otvára dvere k medzinárodným skúsenostiam. Detailnejšie informácie, vrátane termínov a miest konania seminárov, nájdete na webovej stránke erasmusplus.sk/výzva-2025.