Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Európsky súd nepotvrdil organizovanú politiku sterilizácie Rómiek

Ilustračné foto Foto: TASR

Mladá žena bola sterilizovaná, keď mala sedemnásť rokov bez jej súhlasu, za čo jej ESĽP priznal náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 25-tisíc eur.

Bratislava 14. júna (TASR) - Lekári z nemocnice v Gelnici, ktorí v roku 2001 sterilizovali neplnoletú Rómku bez jej súhlasu, nekonali so zlým úmyslom, ich konanie nebolo rasovo motivované a sterilizácia nebola súčasťou všeobecnejšej organizovanej politiky.

Vyplýva to z rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), podľa ktorého sa to nepreukázalo. O žalobe sterilizovanej Rómky na Slovenskú republiku rozhodol 12. júna. Informácia je zverejnená na webe Ministerstva spravodlivosti SR.

Mladá žena bola sterilizovaná, keď mala sedemnásť rokov bez jej úplného a informovaného súhlasu, za čo jej ESĽP priznal náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 25.000 eur a 5000 eur na zaplatenie právnikov. "Tento prípad predstavuje ďalší významný posun v našej dlhoročnej snahe dosiahnuť odškodnenie pre násilne sterilizované rómske ženy na Slovensku," povedala jej právna zástupkyňa Vanda Durbáková.

Predtým, ako sa poškodená žena obrátila na európsky súd, domáhala sa odškodnenia na slovenských súdoch. Najskôr bola jej žaloba zamietnutá s tým, že zákrok bol potrebný pre záchranu jej života a mohol byť vykonaný bez jej predchádzajúceho súhlasu. V máji 2008 nakoniec dosiahla odškodnenie vo výške 48.000 korún. Súd uznal, že nedala informovaný súhlas so svojou sterilizáciou pred zákrokom, pretože v tom čase bola maloletá a jej zákonný zástupca nepodpísal žiadosť.

ESĽP podľa informácií z ministerstva nepovažoval náhradu, ktorú poškodená Rómka získala na vnútroštátnej úrovni, za dostatočnú. Skonštatoval, že aj keď občianskoprávne súdy uznali, že jej sterilizácia nebola vykonaná v súlade so zákonom, neakceptovali jej tvrdenia o obzvlášť závažnom porušení jej práv. ESĽP ďalej poznamenal, že medzinárodné orgány a vnútroštátni znalci poukázali na vážne nedostatky v právnej úprave a pri výkone sterilizácií, ktoré mali osobitný vplyv na príslušníkov rómskeho etnika. Ešte v roku 2004 bol však prijatý nový zákon o zdravotnej starostlivosti, ktorým sa od 1. januára 2005 zosúladili práva pacientov s medzinárodnými štandardmi, čím sa zabránilo vzniku podobných situácií.

Ministerstvo spravodlivosti vyjadrilo poľutovanie nad prípadom rómskej ženy a zdôraznilo, že európsky súd nepotvrdil závažné obvinenia o organizovanej politike sterilizácií rómskych žien na Slovensku. TASR informoval riaditeľ tlačového odboru ministerstva spravodlivosti Pavol Kubík.