Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Evanjelická bohoslovecká fakulta je súčasťou UK od roku 1990

Výstava s názvom Insígnie Univerzity Komenského, ktorá je súčasťou osláv 100. výročia založenia Univerzity Komenského (UK) v Bratislave 27. marca 2019. Na snímke kolana dekana Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK (50-te roky 20. storočia). Foto: TASR - Jaroslav Novák

V prvej polovici 18. storočia bol rektorom lýcea významný polyhistor Matej Bel, ktorý nielen zmodernizoval vyučovacie metódy, ale rozšíril aj sociálne služby pre študentov.

Bratislava 13. júna (TASR) - Evanjelická bohoslovecká fakulta je súčasťou Univerzity Komenského od 1. júla 1990, ale tradícia slovenského evanjelického teologického vzdelávania siaha až do začiatku 17. storočia. Vyrástla totiž na dedičstve Evanjelického lýcea, ktoré vzniklo v Bratislave v roku 1606.

Bratislavské lýceum založil David Kilger. Vyučovanie prebiehalo v jazyku maďarskom, nemeckom a v latinskom. V najvyšších ročníkoch sa vyučovala aj teológia, filozofia, gréčtina a hebrejčina.

V prvej polovici 18. storočia bol rektorom lýcea významný polyhistor Matej Bel, ktorý nielen zmodernizoval vyučovacie metódy, ale rozšíril aj sociálne služby pre študentov. Zaviedol napríklad pre žiakov alumneum - veľmi lacné obedy.

Na Evanjelickom lýceu sa v roku 1803 podarilo založiť Katedru reči a literatúry česko-slovenskej, ktorej prvým profesorom bol Juraj Palkovič. Na lýceu študovali budúce významné osobnosti z oblasti kultúry alebo vedy ako napríklad Bohuslav Tablic, Ondrej Plachý, Ján Kollár, Pavol Jozef Šafárik, Samuel Mikovíni či Ján Andrej Segner. História bratislavského lýcea je úzko spojená aj s národoveckou činnosťou Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana alebo Michala Miloslava Hodžu, ktorí patrili tiež k jeho absolventom.

I napriek nespornej vysokej úrovni lýcea chceli predstavitelia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) vo vtedajšom Uhorsku zriadiť aj vysokú teologickú školu. Podarilo sa to koncom 19. storočia, keď v Bratislave vznikla Teologická akadémia s pobočkami v Prešove a v dnešnom maďarskom Šoprone.

Na akadémiu nadviazala po vzniku prvej Československej republiky (ČSR) Vysoká škola teologická Evanjelickej a. v. cirkvi na Slovensku v Bratislave. Vznikla v tom istom roku ako Univerzita Komenského a prvý školský rok sa začal 20. októbra 1919. Sídlila na Konventnej ulici, v budove niekdajšieho Evanjelického lýcea.

Štátnou vzdelávacou inštitúciou, teda vysokou školou financovanou zo štátnych peňazí, sa stala 10. apríla 1934 pod novým názvom Československá štátna teologická fakulta evanjelická v Bratislave. Po rozpade ČSR v roku 1939 bola premenovaná na Slovenskú evanjelickú bohosloveckú fakultu.

S nástupom komunistického totalitného režimu v bývalom Československu nastali aj zmeny v živote evanjelického vysokoškolského vzdelávania. Fakulta sa v roku 1954 nedobrovoľne presťahovala z Bratislavy do Modry. Až v januári 1963 sa opäť vrátila do Bratislavy.

V roku 1964 bolo štúdium rozšírené zo štvorročného na päťročné. V dobe násilnej ateizácie však platil pre prijímanie poslucháčov na fakultu štátom určený nízky numerus clausus, ktorý nedovoľoval kvantitatívny rozvoj fakulty.

Súčasťou Univerzity Komenského sa fakulta stala 1. júla 1990 na základe ustanovení zákona č. 172/1990 Zb., keď bol zmenený aj jej názov na Evanjelickú bohosloveckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave so sídlom na Konventnej ulici.

Už v roku 1991, vzhľadom na podstatné zvýšenie počtu poslucháčov, získala Evanjelická bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského nové priestory na Svoradovej ulici. Ani tie postupne nestačili, a preto v rokoch 1997 - 1999 postavili novú budovu fakulty. Od 4. októbra 1999 sa fakulta presťahovala do nových priestorov komplexu fakultných budov na Bartókovej ulici v Bratislave.

Univerzita Komenského v Bratislave si na ústredných oslavách 26. až 28. júna pripomenie 100 rokov od svojho vzniku. Najstaršia a najväčšia slovenská univerzita vznikla v roku 1919 a bola prvou vysokou školou na území Slovenska, ktorá poskytovala možnosť získať najvyššie vzdelanie v slovenskom jazyku.

V súčasnosti má UK 13 fakúlt a vo všetkých formách štúdia na nej študuje viac ako 22.000 študentov. Každoročne prijíma do prvých ročníkov vyše 7000 nových študentov, ktorí si môžu vybrať z ponuky takmer 800 študijných programov.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.

- Poľské ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky oznámilo, že v pondelok predstaví ďalší krok v procese zavádzania skráteného pracovného času. Ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bak zhodnotí doterajšie analýzy a načrtne budúce plány rezortu v tejto oblasti.

- Veľkou témou súčasnosti je transakčná daň. Poďme sa na ňu pozrieť a čo budeme môcť v nej opravíme. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Robert Fico.

- Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Vladimíra Marcinková (SaS) chce znova zákonne ukotviť právo pre maloletých pacientov na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii.

- Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislava Zuriana, riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ľubomíra Klištinca a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Michala Sedliaka do hodnosti generála.

- Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) odovzdal menovací dekrét Petrovi Hullovi, ktorý bude opätovne pôsobiť vo funkcii riaditeľa Justičnej akadémie.

- Pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu SR neidentifikoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné nedostatky. Rezervy sú ale v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní. Vyplýva to z najnovšej kontroly NKÚ.

- Priame prenosy doplnené rozhovormi s relevantnými hosťami i priamymi vstupmi z Vatikánu budú vo vysielaní slovenských televízii sprevádzať sobotňajšie (26. 4.) mimoriadne vysielanie venované pohrebu pápeža Františka.

- Červená armáda na jednej strane oslobodila slovenské územie na konci svetovej vojny, no ruský režim, ktorý je stále „strojcom vojny“ na strane druhej napadol svojho suseda - Ukrajinu, a porušil tým medzinárodné právo, preto ho nemôžeme legitimizovať, uviedol Drucker.

- Do informačného systému na vzdelávanie dospelých sa zatiaľ zapojilo vyše 400 vzdelávacích zariadení. Na budúci rok by chcelo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR predstaviť balík poukážok na vzdelávanie.

- Dronový útok ruskej armády na mesto Pavlohrad na stredovýchode Ukrajiny si v noci na piatok vyžiadal najmenej tri obete na životoch a viac než desať zranených.

- Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Milan Cisarik nevyhovel návrhu obhajoby a nezastavil trestné stíhanie obžalovaného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra pre premlčanie v korupčnej kauze.

- Francúzska slalomová šampiónka Margot Simondová tragicky zahynula počas tréningu na súťaži Red Bull Alpine Park. Tá sa koná vo Val d'Isere od 24. do 27. apríla. Mala iba 18 rokov.