Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Slovensko

Expremiér Mečiar chce v Európskej únii väčší vplyv národných štátov

Na archívnej snímke Vladimír Mečiar Foto: TASR/Michal Svítok

V memorande Kongresu slovenskej inteligencie sa konštatuje okrem iného aj to, že globalizačný proces prechádza do hegemonizácie a hrozí novými vojnovými konfliktmi.

Ružomberok 29. júna (TASR) - EÚ je potrebné reformovať tak, aby sa zvýšila váha národných štátov na úkor bruselskej administratívy. Vyhlásil to expremiér Vladimír Mečiar počas rokovania delegátov Kongresu slovenskej inteligencie (KSI) v Ľubochni pri Ružomberku. Delegáti prijali memorandum s požiadavkami pre slovenských politikov, ktoré by mali predostrieť počas predsedníctva SR v Rade EÚ. V memorande KSI sa konštatuje okrem iného aj to, že globalizačný proces prechádza do hegemonizácie, hrozí novými vojnovými konfliktmi a ohrozuje kľúčové piliere nielen nášho štátu, ale i samotného národa. Núti preto hľadať spôsob, ako chrániť samých seba, aj dedičstvo svojich otcov.

„Obraciame sa preto na najvyšších ústavných predstaviteľov SR, aby počas nášho predsedníctva Slovenská republika iniciovala kroky, ktoré ochránia našu zvrchovanosť i kultúrne a národné tradície nás i celej Európy,“ uvádza sa v memorande.

Signatári taktiež žiadajú vládu, aby vytvorila podmienky na obnovu potravinovej i energetickej sebestačnosti Slovenska a znižovanie medziregionálnych rozdielov, aby vznikol dostatok nových pracovných miest a aby naša republika nebola iba zásobárňou lacných pracovných síl pre cudzinu. Takisto žiadajú, aby štát i samospráva venovali väčšiu pozornosť školstvu, výchove mladej generácie, formovaniu jej národného povedomia a výraznejšie podporovali domácu kultúru. Nevyhnutnou podmienkou bude podľa nich návrat verejnoprávnosti RTVS, slovenského ducha i jazykovej čistoty. Žiadajú preto vládu SR, aby počas predsedníctva SR v Rade EÚ dôrazne trvala na zabezpečení ochrany európskych kultúrnych hodnôt vychádzajúcich z kresťanských tradícií, na ktorých Európa i slovenský národ vyrástli.

Účastníci kongresu zvolili aj nové orgány KSI, v ktorých bude pracovať 11 členov. Novými hovorcami sa stali Martin Lacko z Ústavu pamäti národa a Viliam Komora z Matice slovenskej.