Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Slovensko

Fico ako jediný vynechal v Prahe slávnostný obed, ponáhľal sa do NR SR

Robert Fico Foto: TASR/Michal Svítok

Slovenský premiér svoj odchod zo summitu V4 vysvetlil pracovnými povinnosťami.Poslanci dnes totiž veľkou väčšinou schválili vznik tzv. trvalého eurovalu.

Bratislava/Praha 22. júna (TASR) - Premiér Robert Fico bol jediný z dnešných hostí summitu Vyšehradskej štvorky, ktorý sa nezúčastnil na slávnostnom obede. Pozvanie českého predsedu vlády Petra Nečasa prijali jeho poľský kolega Donald Tusk a maďarský Viktor Orbán.

Fico svoj odchod z Prahy vysvetlil pracovnými povinnosťami. "Oficiálna časť sa skončila tlačovou konferenciou, to bol neoficiálny obed. Keďže sa v Národnej rade SR diali pomerne významné veci, tak sa chcem ešte predtým, ako odídu poslanci mimo Bratislavy, s niektorými z nich stretnúť," uviedol po návrate novinárom.

Zákonodarcovia dnes totiž veľkou väčšinou schválili medzinárodnú zmluvu o vytvorení Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS). Za vznik tzv. trvalého eurovalu sa vyslovilo 118 zo 144 prítomných zákonodarcov. Išlo o všetkých poslancov Smeru-SD, Mostu-Híd a SDKÚ-DS, ako aj väčšiny poslancov KDH. Proti bol celý klub SaS, väčšina OĽaNO, poslankyňa KDH Monika Gibalová a nezaradení poslanci Daniel Lipšic a Jana Žitňanská.

Napriek svojmu skoršiemu odchodu neznižuje Fico význam V4. Ten podľa neho neustále narastá. "Je vnímaná ako veľmi solídny regionálny mechanizmus, ktorý funguje. Vláda SR má eminentný záujem na pokračovaní tohto mechanizmu," ubezpečil premiér.

Reakcie premiérov V4

Predsedu českej vlády Petra Nečasa neprekvapilo, že Národná rada (NR) SR dnes veľkou väčšinou schválila vznik tzv. trvalého eurovalu. "Od člena eurozóny sa ratifikácia tohto Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS) očakáva. Z tohto pohľadu je to pochopiteľný, neprekvapivý krok," konštatoval dnes na tlačovej konferencii po skončení summitu Vyšehradskej štvorky v Prahe.

Podľa poľského premiéra Donalda Tuska je každý príklad solidárnej zodpovednosti za to, čo sa deje v Európe, veľmi významný, a to hlavne vtedy, keď sa to týka člena eurozóny. Domnieva sa, že konkrétna zodpovednosť za čo najrýchlejšie vyriešenie jej problémov spočíva práve na tomto zoskupení. Ako dodal, jeho krajina síce nie je jej členom, napriek tomu pristúpila ku všetkým európskym aktivitám, ktorých cieľom je podpora eurozóny v čase krízy.

Maďarský premiér Viktor Orbán nechcel situáciu na Slovensku komentovať. Konštatoval, že má na túto vec radikálne názory a pre zachovanie pokoja a mieru sa s nimi verejne nepodelí. Rozlaďuje ho však konanie európskych lídrov za posledné dva roky. Má totiž pocit, že celý ten čas iba s časovým sklzom behajú za udalosťami. "Dnešní politickí lídri nevedia schvaľovať také opatrenia, aby sa chránili európske trhy. My, Maďari, očakávame, že členovia eurozóny budú mať konečne takú hospodársku a ekonomickú stratégiu, ktorá nebude stále iba plátať diery na kabáte a prispôsobovať sa ostatným, ale konečne určí smer a budeme pánmi situácie. Taký smer bude Maďarsko vždy podporovať," zdôraznil.

Šéf slovenskej exekutívy Robert Fico ocenil, že za ratifikáciu medzinárodnej zmluvy hlasovali poslanci naprieč celým politickým spektrom. "Moja vláda a ja osobne verím v euro. Je to dobrý projekt, ktorý nemôže za nedisciplinovanosť krajín. Ak veríme v euro, sme súčasťou eurozóny, musíme byť aj súčasťou procesov solidarity," zdôraznil. Znovu zopakoval, že v prípade, ak Grécko nebude plniť podmienky členstva a naďalej spôsobovať problémy, Slovensko sa pridá k tým krajinám, ktoré budú trvať na riadenom procese vyradenia Atén z eurozóny.