Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Premiér: Summit EÚ bol veľmi „skúpy“ k situácii na Blízkom východe

Dym stúpa za sutinami z budov zničených pri pozemnej operácii izraelskej armády v Pásme Gazy pri pohľade z južného Izraela pri plote na hranici Gazy, štvrtok 1. februára 2024. Foto: TASR/AP

Slovenský premiér pripomenul, že lídri členských krajín eurobloku sa dohodli na základných bodoch súvisiacich s revíziou dlhodobého rozpočtu.

Brusel 1. februára (TASR) - Štvrtkový mimoriadny summit EÚ v Bruseli bol veľmi "skúpy" k situácii na Blízkom východe. Upozornil na to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po zasadnutí Európskej rady, informuje spravodajca TASR.

Slovenský premiér pripomenul, že lídri členských krajín eurobloku sa dohodli na základných bodoch súvisiacich s revíziou dlhodobého rozpočtu. Potom hovorili aj o súčasnom konflikte medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.

"Ak sa dohoda o revízii rozpočtu rodila ťažko, ešte ťažšie vznikali závery k situácii v Gaze. Už tam zomrelo 26.000 civilistov, z toho dve tretiny ženy a deti. A my nie sme schopní na Európskej rade k tomu prijať jednu jedinú vetu," opísal situáciu. Európski lídri sa dohodli, že v záveroch summitu zaznie iba to, že diskutovali o poslednom vývoji udalostí na Blízkom východe, spresnil slovenský premiér.

Podľa Fica bolo aj na summite vidieť, že krajiny EÚ majú rôzny prístup k tomuto konfliktu. Niektoré odmietajú, že jediným riešením konfliktu je dvojštátie, čiže dva vedľa seba fungujúce nezávislé štáty - Izrael a Palestína. Potom sú krajiny, ktoré majú problém sa vyjadriť k obrovskej humanitárnej katastrofe v Pásme Gazy.



Dodal, že na summite sa veľa hovorilo aj o Agentúre OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA). Časť jej zamestnancov sa podľa izraelských obvinení zapojila do teroristických útokov Hamasu zo 7. októbra 2023.

"Časť krajín hovorila, že nemôžeme kvôli nejakej partii ľudí zastaviť financovanie úradu, ktorý zohráva najpodstatnejšiu úlohu v Gaze. Bez tohto úradu tam bude obrovský problém. Sú ďalšie krajiny, ktoré hovoria, že treba zastaviť platby pre tento úrad a niektoré tak už aj urobili," poznamenal.

Podľa jeho slov ide o "dvojitý meter" EÚ, ktorá ináč vníma vojnu na Ukrajine a ináč konflikt v Pásme Gazy. Vyjadril tiež obavy, že ani v budúcnosti Európska rada nebude schopná prijať žiadne stanovisko k tomuto konfliktu.






(spravodajca TASR Jaromír Novak)