Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Figeľ: V Burkine Faso zlyháva štát, rastie chudoba a extrémizmus

Ján Figeľ, archívna snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Cieľom jeho cesty je okrem iného povzbudiť medzináboženský dialóg a spoluprácu a hľadať spolu s predstaviteľmi krajiny spôsob a nástroje, ktorými môže EÚ lepšie napomôcť dosiahnuť udržateľný rozvoj.

Ouagadougou 26. októbra (TASR) - V Burkine Faso vzrástol násilný extrémizmus. Napriek tomu však môže krajina inšpirovať pokojným spolužitím náboženských komunít, uviedol počas svojej trojdňovej návštevy tohto západoafrického štátu osobitný vyslanec pre podporu náboženskej slobody vo svete Ján Figeľ. TASR o tom v piatok informovala jeho asistentka Barbora Belovická.

"Príčiny nárastu násilného extrémizmu sú viaceré. Osobitne je to zlyhanie štátu a chudoba, nárast pašeráctva a náboženský prozelytizmus financovaný niektorými štátmi Perzského zálivu," povedal Ján Figeľ.

Cieľom jeho cesty je okrem iného povzbudiť medzináboženský dialóg a spoluprácu a hľadať spolu s predstaviteľmi krajiny spôsob a nástroje, ktorými môže EÚ lepšie napomôcť dosiahnuť udržateľný rozvoj.

"Burkina Faso si napriek problémom uchovala a rozvinula model pokojného spolužitia rozmanitých spoločenstiev, zvlášť moslimov, kresťanov a tradičných afrických animistov. To je veľmi cenná skúsenosť a inšpirácia pre iné krajiny Afriky, ktoré prežívajú sociálne napätie a hlboké konflikty," konštatoval Figeľ.

Osobitného vyslanca na návštevu krajiny pozval prezident Burkiny Faso Roch Kaboré, s ktorým Figeľ vo štvrtok rokoval. Prijal ho tiež predseda parlamentu, ministri mládeže, spravodlivosti a vzdelávania. V programe sú ďalej stretnutia s predstaviteľmi náboženského a spoločenského života a návšteva škôl pre chudobné deti a projektov sociálnej kohézie.

Burkina Faso patrí k najchudobnejším štátom sveta. Krajina s 18 miliónmi obyvateľov čelí nielen ekonomickým a sociálnym problémom, ale v posledných rokoch aj rastúcemu počtu teroristických útokov. Za tri roky bolo takto zabitých 250 ľudí. Cieľmi útokov sa stali civilisti a školy, čo viedlo k uzavretiu vyše 500 škôl. Až 56.000 detí je tak mimo vyučovania a 38.000 ľudí ušlo zo svojich domovov.