Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

J. Figeľ: Veľké dohody sa uzatvárajú pred a po voľbách

Na snímke predseda KDH Ján Figeľ Foto: TASR/Martin Baumann

Upozornil tiež, že KDH je presvedčené, že manželstvo si zaslúži miesto v ústave.

Košice 24. marca (TASR) – Návrhy ústavných zákonov o zmenách v justícii i o ochrane manželstva považuje predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Figeľ za veľmi vážne a dôležité pre budúcnosť Slovenska.

"Veľká väčšina našich občanov je nespokojných so stavom v súdnictve a my to považujeme za výzvu k zmenám," vyhlásil dnes Figeľ v Košiciach pred novinármi. Skutočnosť, že oba návrhy zmien ústavy sa stali témou práve v období kampane pred prezidentskými voľbami, Figeľa nevyrušuje. "Veľké dohody sa uzatvárajú pred a po voľbách," povedal.

Pripomenul, že už Radičovej koalícia definovala niektoré nevyhnutné opatrenia tak, aby sa v súdnictve viac darilo spravodlivosti a menej korupcii, klientelizmu a rodinkárstvu. "Navrhovali sme napríklad obmedziť imunitu ústavných činiteľov. Nielen poslancov, ale aj sudcov. U poslancov bol zámer naplnený, u sudcov nie," doplnil Figeľ.



Vyzdvihol, že diskusia o týchto otázkach sa dostala do reálnej podoby. "Nielen KDH, ale aj vládnuca strana a dnes už aj ďalšie strany naznačujú, že sú pripravené podporiť zmeny v justícii," dodal s tým, že hlasovanie v utorok (25.3.) v Národnej rade SR a následne druhé čítanie návrhov zmien umožní reálne zmeny, pretože tam je priestor na pozmeňujúce návrhy, respektíve definitívne znenie zmeny ústavy.

"Cieľom nie je ani porušovanie medzinárodných konvencií, ani oslabovanie súdnictva a jeho nezávislosti, ale, naopak, zmeny prinesú viac účinnej spravodlivosti pre ľudí a viac zodpovednosti v súdnictve," podčiarkol šéf kresťanských demokratov.

Upozornil tiež, že KDH je presvedčené, že manželstvo si zaslúži miesto v ústave. "Ak je ústava základným zákonom štátu a rodina základnou bunkou spoločnosti, tak rodina a štát úzko súvisia," povedal s tým, že hnutie má túto tému v programe a presadzuje ju už od roku 2006. "Zmeny som neviazal na žiadne voľby, aj keď voľby sú súčasťou demokratickej procedúry," zdôraznil Figeľ.

Do parlamentu predloží opätovne protikorupčný zákon

Korupcia je rakovinou spoločnosti a inštitúcií. Na tlačovej konferencii v Košiciach to dnes vyhlásil predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Figeľ. "Zatiaľ prvá oficiálne správa Európskej komisie o stave korupcie hovorí, že Slovensko sa ocitlo nad európskym priemerom," uviedol. Doplnil tiež, že v najhoršom svetle je vnímaný stav v súdnictve, prokuratúre a polícii, ale tiež v školstve a zdravotníctve.

"Jedným z riešení je poskytnutie väčšej právnej ochrany, pomoci, ba motivácie ľudí, ktorí majú odvahu a statočnosť boriť sa so zvlášť závažnou kriminalitou," dodal Figeľ. Poukázal zároveň na to, že vláda Smeru nepriniesla za dva roky žiadne nové systémové opatrenia. "Sľuby sa sľubujú a korupčníci sa radujú," povedal predseda KDH s tým, že šanca na prijatie takéhoto zákona tu bola vlani na jeseň, ale poslanci strany Smer-SD v treťom čítaní v priebehu minúty zmenili názor a zákon, ktorý predkladal, neprešiel.

"Po uplynutí lehoty z rokovacieho poriadku som sa rozhodol tento týždeň znovu predložiť zákon, ktorý vychádza z minuloročného procesu diskusií vo výboroch a rokovaniach parlamentu. Jeho základ je návrh na vymedzenie základných pojmov a nástrojov pre ochranu tých, ktorí majú odvahu ohlásiť korupciu alebo spolupracovať pri jej potieraní," oznámil Figeľ. Spresnil, že by malo ísť o zvlášť závažnú trestnú činnosť, ktorej ekonomický rozmer presahuje výšku 26.600 eur, ktorá sa dotýka štátu, štátneho rozpočtu, štátnych firiem, ale aj vyšších územných celkov, obcí a miest.

"Zákon postuluje podmienky, za akých môže dotyčná osoba získať status chránenej osoby a zároveň ako jej môže štát poskytnúť právnu pomoc a tiež za akých podmienok je možné odmeniť takúto osobu," vysvetlil Figeľ.