Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Premiér R. Fico: Predsedníctvo ovplyvnia referendum a migračná kríza

Francúzsky prezident Francois Hollande (vľavo) víta premiéra SR Roberta Fica pred ich stretnutím v Elyzejskom paláci v Paríži 22. júna 206. FOTO TASR/AP Foto: TASR AP

Hlavnou témou rozhovoru v Paríži boli priority slovenského predsedníctva v Rade EÚ a budúcnosti EÚ po štvrtkovom britskom referende.

Paríž 22. júna (TASR) – Paríž 22. júna (TASR) - Slovenský premiér Robert Fico rokoval dnes na pracovnom stretnutí v Paríži s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom. Hlavnou témou rozhovoru v Elyzejskom paláci boli priority slovenského predsedníctva v Rade EÚ a budúcnosti EÚ po štvrtkovom britskom referende. Fico i Hollande sa zhodli na tom, že by neuvítali prípadný odchod Británie z únie.

"Slovensko sa ujíma predsedníctva po referende vo Veľkej Británii, a tu spolu - ja a Robert Fico - si hovoríme - či už bude výsledok taký, ako chceme - sme tu na to, aby sme sa snažili, aby sa Európa pohla ďalej, aby sme ochránili Európu, podporili rast v eurozóne, ako aj mladých ľudí, ktorí sú prioritou európskeho projektu," povedal francúzsky prezident.

V britskom plebiscite sa podľa neho bude rozhodovať aj o budúcnosti celej Európy a Európskej únie. Británia podľa Hollanda podstupuje vážne riziko, pretože po prípadnom odchode z únie nebude mať prístup k jednotnému trhu ani sa nebude môcť podieľať na prijímaní spoločných európskych rozhodnutí, čo by negatívne postihlo samotných Britov.

Referendum podľa Fica každopádne ovplyvní EÚ do budúcnosti. "Ak sa Británia rozhodne odísť, zmeny budú rozsiahle. Ak sa rozhodne zotrvať, bude potrebná široká diskusia," zhodnotil Fico.

V tejto súvislosti preto Hollandovi "navrhol začatie neformálnej diskusie v rámci slovenského predsedníctva o tom, čo ponúkneme európskemu priestoru v oboch prípadoch výsledku referenda". A upozornil, že je potrebné Európanom ponúknuť inovatívnejšie a nápaditejšie témy.

Z prieskumov verejnej mienky sa podľa neho ukazuje to, že "nie je súhlas európskej verejnosti so všetkým, čo únia ponúka a robí a to najmä v oblasti migrácie a hospodárskej politiky". Slovenské predsedníctvo je podľa jeho slov pripravené vytvoriť priestor, aký je nevyhnutný na takúto neformálnu diskusiu.

Podľa Fica Slovensko čaká v kontexte referenda a migračnej krízy ťažké predsedníctvo, SR má však jasnú predstavu o programe, ktorý chce presadzovať. Vyjadril preto potešenie nad tým, že sa SR bude môcť pri riešení náročných úloh oprieť o podporu Francúzska.

"V oblasti migrácie chceme navrhnúť, aby sa všetka energia sústredila na témy a projekty, kde mame zhodu," uviedol Fico. Ako príklady uviedol projekt európskej pobrežnej a pohraničnej stráže a iniciatívu smart borders. A v oblastiach, kde nebude vznikať zhoda, chce slovenské predsedníctvo vytvoriť priestor na diskusiu, dodal Fico.

V kontexte utečeneckej krízy Hollande podotkol, že Slovensko bude musieť zavádzať všetky dosiahnuté dohody, systematicky kontrolovať osoby na hraniciach a pracovať tak, aby sa nachádzali kompromisy.

Počas spoločného pracovného obeda v Elyzejskom paláci obaja lídri prediskutovali tiež investície, opatrenia pre mladých a parížsku klimatickú dohodu. "Dúfame, že Slovensko vyzve všetky krajiny, aby prijali dohodu o klíme," uviedol Hollande.

Fico Hollandovi načrtol aj problém nízkych cien mlieka v rámci EÚ, na ktorý upozorňujú slovenskí farmári a pre ktoré sú na Slovensku likvidované pracovné miesta. Krajiny V4 preto navrhujú, aby sa táto téma otvorila na júnovom summite v Bruseli. "Žiadame Európsku komisiu, aby opätovne predložila návrhy, ktoré budú viesť k takým opatreniam, ktoré nepovedú k likvidácii tejto časti poľnohospodárstva," povedal slovenský premiér.