Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

P. Frešo: Sme zjednocujúcim prvkom na stredopravej scéne

Pavol Frešo Foto: TASR/Martin Baumann

SDKÚ-DS sa ako posledná zo strán Ľudovej platformy vyjadrila k podpore prezidentského kandidáta, napriek tomu tento postup považuje za správny.

Bratislava 5. januára (TASR) - Koniec roka 2013 priniesol najvýznamnejší rozkol v SDKÚ-DS od času, ako je jej predsedom. Odchod trojice poslancov ho mrzí, tvrdí však, že strana ide ďalej aj cestou hľadania nových ľudí.

SDKÚ-DS sa ako posledná zo strán Ľudovej platformy vyjadrila k podpore prezidentského kandidáta, napriek tomu tento postup považuje za správny. Líder SDKÚ-DS Pavol Frešo v bilančnom rozhovore pre TASR vyhlasuje, že jeho politický subjekt zmenil vlastné chovanie a je zjednocujúcim prvkom na stredopravej scéne.



Čo sa stalo v posledných týždňoch v SDKÚ-DS?
Je to vec, ktorá nás mrzí. Traja poslanci sa rozhodli ukončiť svoju kariéru v SDKÚ-DS. Bol to kultivovaný odchod a treba povedať, že ani na následnej Ústrednej rade zo strany nikto neodišiel. Ideme ďalej a robíme to, čo sme ohlásili po krajských voľbách - ideme hľadať úspešných ľudí do stredných a vrcholných štruktúr strany.

Preberáte za udalosti plnú zodpovednosť?
Zodpovednosť prebrali tí, ktorí odišli.

V Lucii Žitňanskej odišla politička, ktorá mala výrazne najviac preferenčných krúžkov. Nie je úlohou predsedu udržať si v strane populárnych ľudí?
Veľa sme o tom debatovali a jednoducho sme sa nedohodli.

Urobili by ste niečo inak?
Ja by som nešpekuloval. Obe strany zo svojho pohľadu urobili maximum preto, aby sa dohodli.

Takto pred rokom ste mi povedali, že nové vedenie SDKÚ-DS je krokom proti rozkladu pravice. Myslíte si to stále aj po nedávnych udalostiach?
SDKÚ-DS urobila výrazný krok v župných voľbách, nešli sme v žiadnom kraji som Smerom, ale tvorili sme alternatívu. Boli sme výrazne úspešní v Bratislave, ale aj v Žilinskom kraji. Pokračujeme vo vyhľadávaní úspešných ľudí, aby nás ťahali. Odchod poslancov neprospieva žiadnej strane, ich rozhodnutie však rešpektujeme a musíme ísť ďalej.

Môžete pod vplyvom týchto udalostí označiť rok 2013 ako úspešný pre vašu stranu?
Keby sme nemali posledné udalosti, hovorili by sme o tom, že strana má v prieskumoch od sedem do desať percent a o tom, ako pristúpime k trojici volieb, ktoré nás čakajú, teda ako budeme úspešní v eurovoľbách a komunálnych voľbách, kde už mimochodom máme svojho kandidáta do primárok v rámci komunálnych volieb v Bratislave. Strana sa stabilizovala, pripravuje sa na sériu najbližších volieb. Nebyť odchodu po víťazných voľbách v Bratislavskom kraji, rok 2013 by som hodnotil pre stranu ako dobrý.

Lucia Žitňanská ako dôvody odchodu označila "nejasnosť postojov strany, stratu obsahu politiky, neschopnosť prijímať rozhodnutia a riešiť situáciu". Na druhej strane vy tvrdíte, že ste a musíte byť pre voličov jasne čitateľní. Pôsobí to, ako by ste neboli v jednej strane...
My sme nekomentovali tieto dôvody a už vôbec nie na verejnosti. Sú pomerne všeobecné. Politická strana je ako tím. Je zložená z rôznych poslancov, ale navonok musí vystupovať a konať jednotne. SDKÚ-DS nie je OĽaNO. Tu nie je každý sám za seba. Toto v strane prestalo fungovať a skôr išlo o osobné záujmy a nenaplnené ambície.

Miroslav Beblavý vás zase obvinil, že SDKÚ-DS je strana, ktorej najväčším cieľom aj výsledkom je udržanie postu predsedu samosprávneho kraja, čo mu nestačí. Nepohltila vás funkcia župana natoľko, že ste jej prispôsobili aj smerovanie a ambície SDKÚ-DS?
To, že sme obhájili bratislavskú baštu, je niečo, čo od nás očakávali nielen naši voliči, ale aj voliči celej stredopravej scény. To, že sme pri tom nabrali desaťtisíce hlasov oproti roku 2009, to je niečo, čo dokazuje, že voliči chcú túto baštu ochrániť. Ukázalo sa, že spojené stredopravé sily dokážu byť úspešné. Podobne by sme dopadli, keby sme sa spojili v Trnavskom, Nitrianskom a Košickom kraji.

Čo je pre vás prednejšie, funkcia predsedu strany alebo predsedu kraja?
Takto otázka nestojí. Funkcia župana je funkcia, na ktorú mi ľudia dali mandát, vykonávam ho zodpovedne a voliči ten mandát opakovane potvrdili. Funkcia predsedu strany je zodpovednosť voči SDKÚ-DS, jej členom a voličom. Obe tieto veci sa nevylučujú. Mať mandát priamo od voličov má obrovský potenciál presadzovať názory aj vo vnútri strany. Nedá sa porovnávať, čo je prednejšie, vhodne sa to dopĺňa. Beriem to tak, že moje skúsenosti z dvojnásobného bratislavského víťazstva treba uplatniť v celej strane.

Výrazné postavy SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš na rokovanie Ústrednej rady neprišli. Poznáte dôvod?
Videl som oficiálne ospravedlnenie Mikuláša Dzurindu.

Ivan Mikloš uviedol, že dôvody odídencov chápe a stotožňuje sa s ich kritickým videním. Nestotožňuje sa so spôsobom, akým to vyriešili. Dáva vám Ivan Mikloš najavo svoju nespokojnosť?
Neverím, že súhlasí s takým typom kritiky, že by sa SDKÚ-DS podobala na ĽS-HZDS, ako to povedal Miroslav Beblavý. Myslím si, že tieto debaty patria na poslanecký klub a iné orgány. Treba si to vydebatovať, napríklad na ústrednej rade. Tam tá diskusia patrí viac, ako na sociálne siete.

Cítite ako predseda podporu?
Jednoznačne áno.

Nehrozia ďalšie odchody?
Okrem jedného radového člena som iný odchod nezaznamenal.

"Skutočne poctivá odpoveď na kauzu nevymenovania zvoleného Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora je rýchle zjednotenie opozičných strán SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd a SaS okolo spoločného prezidentského kandidáta. Všetky ostatné gestá sú prázdne, falošné a trápne." Viete kto to povedal?
Ja.

Povedali ste to v januári 2013. Hovorili ste o rýchlom zjednotení opozičných síl...
Ale to nenastalo nie z viny SDKÚ-DS. My sme k tomu prispeli kultivovane a správne. Povedali sme, že nepostavíme vlastného kandidáta a rozhodneme sa v čase, keď budú všetci relevantní kandidáti známi. Teda my sme sa na nezjednotení nepodieľali. (Deň po rozhovore SDKÚ-DS oznámila, že Pavol Hrušovský je dobrý kandidát, ktorý má reálnu šancu postúpiť do druhého kola a strana ho oficiálne podporuje, pozn. TASR).

Vtedy ste ale nehovorili, že chcete čakať na všetkých kandidátov...
Ale zároveň sme nikoho nepostavili, a to bol silný signál.

Počas roka, keď Ľudová platforma debatovala o spoločnom prezidentskom kandidátovi, KDH a Most-Híd ukazovali práve na vás, že vy ste ten, kto to brzdí. Vy ste to odmietali, ale ukázalo sa, že hovorili pravdu...
Dnes nemáme kandidáta na prezidenta formátu Ivety Radičovej. Máme ale mnoho stredopravých kandidátov, ktorých počet rástol. My sme neboli tí, ktorí by túto situáciu zhoršovali, preto sme nepostavili žiadneho kandidáta a čakali sme, kým oznámi nomináciu Smer. To, čo môžeme, ale možno aj musíme, to je spájanie sa a hľadanie čo najširšej podpory pre kandidáta, ktorý má najväčšiu šancu dostať sa do druhého kola a je z prostredia štandardnej politiky. To je naša skúsenosť z krajských volieb. Postupovali sme obozretne a správne.

Čo je to za postoj, že čakáme na všetkých kandidátov, a potom sa vyjadríme? Je to hodné značky SDKÚ?
Je to zodpovedný postoj voči ostatným partnerom, ale najmä voči voličom. Čo by sme mali z rozširovania už aj tak dosť vysokého počtu stredopravých kandidátov na prezidenta?

Ako dôvod vášho vyčkávania sa spomínala aj snaha o lekciu pre KDH a Most-Híd za to, že v krajských voľbách kolaborovali so Smerom-SD. Bola to pomsta?
Pravdou je, že ma veľmi sklamalo, že existovali predvolebné koalície týchto strán s ľavicou. Ale toto nie je skutočný dôvod. V politike sa snažím o spájanie, nie o pomstu.

Vy sa určite obrátite na KDH a Most-Híd s prosbou o podporu Iva Nesrovnala na post primátora Bratislavy. Ste pripravení, že aj oni budú recipročne váhať do poslednej chvíle?
Nebuďme na seba takí zložití, nehľadajme v politike len medziľudské vzťahy. Treba byť zrozumiteľní voči voličom. Máme niekoľko mesiacov na dohodu.

Aj vy ste oficiálne ohlásili svoju kandidatúru na predsedu kraja až po získaní širokej koaličnej podpory. Pána Nesrovnala ste ohlásili cez médiá na ústrednej rade...
Nie je to celkom tak. Mandát kandidovať na predsedu kraja som dostal takto pred rokom a povedal som, že tam chcem mať širokú podporu. Ivo Nesrovnal je náš kandidát, čakajú ho ešte primárky a následne hľadanie širokej politickej dohody.

Moja skúsenosť mi hovorí opak, že lídri mená kandidátov skôr verejne hovoriť nechcú, kým to neprediskutujú s partnermi...
Meno pána Nesrovnala bolo z neoficiálnych zdrojov už skôr známe. Len ja sám som určite hovoril s viacerými krajskými predsedami.

Hráte so svojimi partnermi vždy s otvorenými kartami?
Nie som človek, ktorý by sa považoval za veľkého zákulisného hráča, uprednostňujem priamu komunikáciu.

Premiér v apríli povedal, že ste za ním viackrát prišli, aby Smer zablokoval zvolenie nominanta SaS na šéfa NKÚ.
Premiér má tendenciu v situáciách, ktoré mu vyhovujú, skĺznuť na úroveň politických projektov, ktoré sám kritizuje, ako NOVA a OĽaNO. On sám ma žiadal o rozhovor. Vtedy sme nehovorili o NKÚ a bral som to normálne ako rozhovor dvoch predsedov strán po televíznej diskusii.

Chce vás Robert Fico rozoštvať?
Veď to je úplne jasné. Ak sme pri NKÚ, tak SDKÚ-DS bola strana, ktorá žiadala verejnú voľbu, ak to myslia vážne. Bol som prvý, kto to hovoril. Oni to neumožnili. A platí, že ak neurobia verejnú voľbu, nikdy sa toho nezúčastnime.

Po krajských voľbách prišiel šok z výsledku v Banskobystrickom kraji. Vyhral Marian Kotleba a prepadol váš nominant Ľudovít Kaník. Kde sa stala chyba?
Banskobystrický kraj všetky doterajšie vlády jednoducho zanedbávali. Jeho obyvatelia stratili dôveru v politikov a politické strany naprieč celým spektrom a dali jasný signál, že ich trpezlivosť má svoje hranice. Ľuda Kaníka navrhla a odobrila regionálna organizácia a lepšieho kandidáta sme v tomto kraji jednoducho nemali my a ani ostatné stredopravé strany. Dlhodobo sme zanedbávali a podceňovali prácu v hľadaní a vychovávaní silných regionálnych osobností. Faktom je aj skutočnosť, že pán Maňka získal ešte menej hlasov, ako v prvom kole a premiér ho ani neprišiel podporiť. Aj tam treba hľadať príčiny.

Banskobystrická krajská rada SDKÚ-DS pred druhým kolom nepodporila ani Maňku, ani Kotlebu...
V deň, keď bolo jasné, kto ide do druhého kola, som povedal, že ak by som bol v Bystrici, volím pána Maňku. Jasne som ho podporil a zopakoval som to aj o desať dní. Dnes si z toho musíme zobrať všetci ponaučenie.

Áno, ale krajská rada odhlasovala, že nepodporuje nikoho, čo ste vy označili za chybu.
To sme si boli vysvetliť v Banskej Bystrici. Ale hlavnú vinu má Smer, ich kandidát zlyhal.

Nedávno ste začali hovoriť o turné po Slovensku, o nábore nových ľudí a o tom, že krajské predsedníctva sa budú voliť nanovo. Je potrebné vedenie v Banskej Bystrici vymeniť?
Myslím si, že k zmene dôjde vo všetkých krajoch. Pôjdu tam ľudia, ktorí sú schopní a úspešní vo voľbách, schopní pracovať medzi ľuďmi a získavať ich dôveru.

Za kolaboráciu so Smerom v krajských voľbách ste KDH a Most-Híd otvorene skritizovali. Reagovali nejako?
Strany združené v Európskej ľudovej strane nemajú čo chodiť s ľavicou do koalícií, minimálne po krajskú úroveň nie. Ak by to záviselo len na mne, trval by som až po miestnu úroveň. Strana Smer ovláda úplne všetko a jej moc sa rozširuje od ústredných orgánov štátu až do malých viesok, a to je nebezpečné.

V Nitre v minulosti kandidovala so Smerom aj vaša strana.
Odkedy som predseda, tak sa to nedeje. Loptička je teraz u iných.

Čakajú nás aj eurovoľby. Sú pre vás dôležité?
Sú veľmi významné. Sú to voľby na stranícku značku, ktorú treba pozdvihnúť.

Aktuálne máte dvoch europoslancov, Petra Šťastného a Eduarda Kukana. Pôjdu do toho opäť?
Uvidíme, keď bude celá kandidátka. Hlásia sa viacerí. Primárne voľby na lídra budú niekedy v polovici januára, hneď za tým budú primárky na poslankyne a poslancov.

Vidíte už dnes lídra eurokandidátky?
Ja vidím hlavne to, že je z čoho vyberať.

Chcete aspoň obhájiť dve kreslá pre SDKÚ-DS alebo niečo viac?
Určite to urobíme tak, že sa veľmi dobre personálne, programovo a organizačne pripravíme.

Už pred polrokom ste prišli s avízom, že budete prvá strana, ktorá prijme Etický kódex správania sa členov. Kde je?
Padlo rozhodnutie, že sa to schváli s úpravou stanov.

Aká atmosféra vládla v roku 2013 na politickej scéne?
Ja som sklamaný, že stredopravá scéna nedržala spolu tak, ako si to priali voliči. Boli sklamaní v roku 2012 po páde vlády Ivety Radičovej a dali to najavo vo voľbách. Čakal som, že stredopravá scéna z toho vyvodí vážnejšie dôsledky, teda zmenu svojho chovania. Na čo som hrdý, že SDKÚ-DS vlastné chovanie zmenila, je zjednocujúcim prvkom na stredopravej scéne a nikde nás neprichytíte, že by sme to porušovali. V rámci celého diania treba povedať, že Smer nevyužil svoju historickú šancu, kedy má obrovskú väčšinu v parlamente a neurobil poriadok ani v ekonomickej oblasti, ani v sociálnej oblasti, ani v zdravotníctve a v súdnictve. Naopak, pokračujú útoky na strednú vrstvu, ktorá jediná môže vytiahnuť Slovensko z krízy.

Najsilnejší moment uplynulého roka?
Bol zvláštny. Bolo to po druhom kole krajských volieb, keď sme zistili, že sme dostali o desaťtisíce hlasov viac ako štyri roky predtým, ale na druhej strane radosť kalil výsledok v Banskej Bystrici.

Výzvy budúceho roka?
Eurovoľby, komunálne voľby a účasť na prezidentských voľbách.